English

 

 

Altın Web Ödülü

 

Vuruşları Öğretmek  <

İçindekiler

> Backhand Vuruşu

 

FOREHAND VURUŞUNU ÖĞRETMEK

 

Backhand vuruşunda olduğu gibi vücut vuruş için engel teşkil etmediği için, forehand vuruşu masa tenisindeki en kuvvetli vuruştur. Ayrıca bu vuruş için kullanılan kaslar, backhand vururşunda kullanılan kaslara oranla daha çok gelişmişlerdir. Bu vuruş muhtemelen oyuncularınızın çoğu için en iyi vuruşları olacaktır. Tüm raket tutuşlarında aşağı yukarı aynı şekilde yapılır (açıklamalar sağ elle oynayan oyuncu için olmasına rağmen resimlerde solak oyuncu görülmektedir).

Kolun Geriye Doğru Hareketi

Vücudu bel kısmından geriye doğru döndürüp, kolu da dirsek kısmından geriye doğru döndürün. Dirsek bele yakın durmalı ve ağırlık sağ bacağa kaymış olmalıdır.

Vuruş için kolu arkaya getirirken raket biraz açılmalıdır. Raketin ucu ve kol hahifçe aşağı bakmalıdır ve dirsek kol ile yaklaşık 120 derecelik bir açı yapmalıdır.

Kolun İleri Hareketi

Ağırlığı sol ayağa doğru kaydırarak başlayın. Bu kolun ileri hareketini başlatır. Sonra dirseği neredeyse sabit tutarak kolu ileriye doğru dirsekten döndürün. Bu aşamada dirsek açısı 90 derece civarına düşmelidir. Bel de öne doğru döndürülmelidir. Kolun geriye ve sonra da ileriye doğru hareketi tek parçalı bir hareket şeklinde akıcı olarak yapılmalıdır.

Topla Temas

Topla temas vücudun hafif sağ ve ön tarafında en üst zıplama noktasında yapılmalıdır. Raket topla temas ederken kapanacaktır. Raket topun üzerinden dönerek topspin oluşturmalıdır.

Raketin ileri ve yukarı hareketini kullanarak topun raket süngerine gömülmesini sağlayın. Vurduktan sonra savurma hareketini devam ettirin.

Takip Hareketi

Raket selam vermeye benzer şekilde yaklaşık sağ göz civarına veya kafanın ön kısmına kadar gelmelidir. Raket, boyu uzun oyuncularda biraz daha aşağıdan, boyu kısa olan oyuncularda (ve çocukların çoğunda) ise daha yukarıdan gitmelidir. Omuz ve bel sola doğru dönerken ağırlık da sol bacağa transfer edilmelidir.

Notlar

Forhand şut, forehand vuruşun daha hızlısıdır. Vücut ağırlığını da kullanıp şutun etkisini artırmak için hafifçe forehand tarafına eğilinmelidir. Vuruken topun tahtaya ulaşıncaya kadar süngere gömülmesi sağlanmalıdır.

Forehand vuruş için oyuncuyu yönlendirirken, dirseğin vücuttan yaklaşık 10 cm uzakta olmasına dikkat edilmelidir. Sağ elle oynayan bir oyuncu için, sol kolunuzla oyuncunun raket tutan kolunun dirseğini tutarak doğru noktada kalmasını sağlamalısınız. Sağ elinizle de oyuncunun sağ kolunu forehand vuruşu için yönlendirmelisiniz. Oyuncu hafifçe sağa doğru dönük olmalı ve topa dirsekten vurmalıdır.

Forehand Vuruş

Copyright Larry Hodges

Copyright Mark Nordby, Dan Seemiller, John Oros

Copyright USA Table Tennis

Tercüme :

Vuruşları Öğretmek  <

İçindekiler

> Backhand Vuruşu

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayımlanamaz.

Webmaster :