English

 

Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

Anti lastiğin etkisi nedir ?

ANTI SPİN LASTİĞİN ETKİSİ NEDİR ?

 

Anti, spin üretmeyen düz bir lastiktir. Normalde aşağıda belirtilen iki tanımdan birisi gibi işlem yapar :

  1. Top üzerindeki spini öldürür. Bu tür lastikler etkili kısa blok, kısa top bırakma, emniyetli top itme ve şut atmak için kullanılır. Atak için daha uygun olmalarına rağmen bence aşağıda 2 de belirtilen anti kadar etkili değildir.

  2. Topun üzerindeki spini devam ettirir (bazı uzun tırtıllar gibi) : Bunlar kesme, kesme blok ve yukarıda 1 de belirtien vuruşları etkili bir şekilde yapabilirler. Topspinli veya spinsiz toplara vurmak bunlar için daha sorunludur ama topspin yapmak veya kesmeye şut atmak gibi vuruşlar kolaylıkla yapılabilir (anti ile oynayan birisinin kesmeye şut atması risklidir). 1 de anlatılan antiye oranla defansa daha uygun bir lastiktir. Ben bu tür antiyi diğerinden (1 den) daha çok seviyorum.

Çoğu anti lastiğin ise yukarıdakilerin karışımı bir etkisi vardır. Spini devam ettirmek için vuruş yapılmazsa (topun spinini aynı şekilde ve yönde devam ettirecek şekilde vuruş yapmak) spini öldürürler. Bunlarla bazı vuruş çeşitlemeleri yapılabilmektedir.

Zayıf olan backhandinizi etkili hale getirmek için anti KULLANMAYIN (kısa tırtıl da aynı şekilde). Tekniğinizi ilerletmek için yavaş bir düz lastik takın. Bana göre anti sadece özelliklerinden faydalanabilecek düzeyde oyununuz ve loopları uç noktalara blok yapmak gibi yüksek kontrollü bir lastik gerektiren stiliniz olduğunda kullanılmalıdır. Spini ters olarak karşıya göndermek stilinde oynayacaksanız tırtılları (özellikle kesme tırtıllarını) deneyiniz.

Boris

Copyright © 2001 The Tactical Table Tennis Website

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :