English

 

Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

BACKHAND ŞUT

Larry Hodges

Kolu geriye doğru savururken arada vücut olduğu için bir çok kişi backhand şut vuruşunu forehand şut vururşundan daha zor olarak görürler. Fakat belirli vuruşlara karşı yapıldığında aslında daha kolaydır. Mesela kısa düşen bir topa forehand şut vurmak genelde zordur fakat bu tür toplar en kolay backhand şut vuruşlarıdır.

Bir çok oyuncu kuvvetli forehand ve isabet oranı yüksek ve/veya hızlı backhand vuruşları geliştirirler. Bu tür oyunda iyi bir backhand vuruşu olmaması bir oyuncu için büyük bir dezavantajdır. Rakip ne zaman sıkıntıya düşse, ne yapması gerektiğini bilir - backhand tarafına oynar. Backhand tarafı zayıf olan oyuncu, çok hızlı bir oyuncu olsa bile forehandi ile bu tür vuruşlara karşı koyamaz.

Backhand şut atmayı oyunumuzda nasıl bir etkili silah haline getirebiliriz ? Üç şey yaparak :

  1. İyi bir teknik geliştirerek;

  2. Bu vuruşu çalışarak;

  3. Maçlarda her fırsatta bu vuruşları yaparak.

Bu üç adımı ters sırada tartışacağız.

İyi bir backhand şut geliştirmenin tek yolu bu vuruşu deneyerek geliştirmektir. Çalışmada bir vuruş yapmak ile aynı vuruşu maçta yapmak farklı şeylerdir. Maçta topun ne zaman geleceğini bilemezsiniz ve sayıyı kazanmak için üzerinizde baskı vardır. Bu tüm teknikler için geçerli olan bir yöntemdir fakat bu vuruş için özellikle çok geçerlidir. Bunun sebebi bir çok oyuncunun bu vuruşu nasıl gideceği belli olmaz diye yapmaktan korkmasıdır. Bunun sebebi de vuruşu tam olarak geliştirememiş olmalarıdır. İyi bir tekniğiniz varsa ve çalışırsanız, maçta kullandıkça doğru yere gitmeye başlayacaktır. Bu işe sadece zaman ayırmak gerekir.

Fakat bu vuruşu maçta yapmadan önce, bu vuruşa çalışmalısınız. Newgy robotları bunun için idealdir. Başlarken robotu backhand tarafına biraz yüksekçe ve topu masanın orta kısmına top spin gönderecek şekilde ayarlayın. Önce kısa çaprak vuruşa çalışın. Bu vuruşu rahatça yapar duruma gelince yüzdeniz yükselinceye kadar düz karşıya vurmayı çalışın. Son olarak da sıralı olarak düz ve çapraz vurmayı çalışın. Son çalışma birbirinden az farklı olan vuruşları yaparken sizi ayar yapmaya zorlar. Bu da maçta bu vuruşları kullanmak için iyi bir çalışmadır.

Vuruşlarınızı geliştirdikçe, değişik robot ayarlarını deneyin. Top hızını, geliş açısını, ve sıklığını değiştirip deneyin. İsterseniz kesmeye karşı da deneyebilirsiniz. (Kesmeye karşı raketiniz açıp biraz daha yukarıya doğru vurmanız gerekir.) Bu değişik vuruşlara alıştıktan sonra maç sırasında iyi backhand şut atma yolunda hızla ilerliyorsunuz demektir.

Vuruşu çalışmaya başlamadan önce iyi bir teknik geliştirmelisiniz. Bunu bir antrenörden, iyi oyuncuları seyrederek veya aşağıdaki resimleri inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Aşağıdaki resimler 1998 ABD Collegiate Erkek tekler ve çiftler şampiyonu olan Sean Lonergan'ın tekniğini göstermektedir. Sean topspine ayarlanmış bir Newgy robot ile bu vuruşları göstermektedir.

(Editor'ün Notu: Bu yazıda Larry'nin dahil ettiği 7 GIF resim dosyası vardır. Bunlardan ilk altı tanesi vuruşun her aşamasını detaylı olarak incelemek için hareketsiz resimlerdir. Son resim ise diğer 6 resimden oluşan hareketli bir resimdir. Bu dosyayı yüklemek biraz zaman alabilir fakat yüklendikten sonra okuyucuya bu vuruş yapılırken olması gereken genel görüntüyü ve zamanlamayı göstermek için ilk 6 resmi sıralı olarak oynatacaktır.

Resim 1: Kolun geri hareketi başlar.

Sean backhand hazır pozisyonunda ve topu dikkatle izliyor. Dirseği yan tarafına yakın ve rahat durumda. Dizlerini bükülü tutarak ve bacaklarını biraz açarak (dizler biraz yukarı doğru bakıyor) vuruş sırasında alçakta olmayı sağlıyor. Bileği raketini göğüs civarına getirecek şekilde geriye doğru bükülmüş.

Sean backhand vuruşunu yaparken sağ ayağı biraz geridedir. Bu alışılmış bir forehand hazır olma durumudur. Bunun bir sebebi çapraz vuruş yaptığı için olması, ve sağ ayağının vuruş yaptığı yere göre dik açıda durmasıdır.  Fakat forehand hazır durumunda durarak, forehand i ile masanın çoğunu kontrol edebilmektedir. Backhand şut vuruşu tüm gücünü kol ve bilekten aldığı için (forehand vuruşunda vücut daha fazla kullanılır), Sean alışılmış backhand vuruşu pozisyonunda (sol bacak biraz daha geride veya ayak masaya dik konumda) durmamaktadır .

Resim 2: Kolun geri hareketi biter.

Sean'ın boyu 1.80 dir. Vücudunu alçalttığı için birçok oyuncuda (genelde daha düşük puanlı) karın hizasında olan raketi göğüs hizasına gelmektedir.  Raketi göğüsüne kadar geri getirir. Dirseği biraz yana doğru açılmıştır. Beli topu karşılamak ve kolun geri hareketini rahat yapabilmek için sola doğru dönmüştür. Bu aşamada raketi iyice kapalıdır.

Resim 3: İleriye doğru kol hareketi başlıyor.

Sean raketini hafifçe aşağıya bakacak şekilde biraz açmıştır. Böylece bileğini bükerek topa vurma işlemini yapabilecektir (vuruş sırasında raketi kapatacaktır). Sean ileriye doğru vuruş yaparken, göğüsü biraz geriye gelir. Top Sean'ın tam gözlerinin önündedir.

Resim 4: Topla temas.

Topla buluşurken Sean'ın raketi kapanmaya başlar. Bu topa fazladan keskinlik kazandırır. Sadece Sean'ın kolu (bileği ve raketi dahil) hareket etmektedir. Topdaki güç kolun dirsekten dönmesi ve bilekten gelir. Temas sırasında top raketin süngerine gömülür ve tahta kısmına kadar giderek tok bir ses çıkartır.

Vuruş süresince Sean dengesini korumaktadır. Bir çok oyuncu vuruş sırasında, özekllikle topla temas sırasında dengesini bozmaktadır.

Resim 5-6: Takip hareketi.

Sean'ın kolu ve bileği hareketi ileriye doğru doğal olarak takip eder. Raket ucu vuruş boyunca aşağıya doğru bakmaktadır. Sonunda, kol ve bilek hareketi bitince, Sean'ın raketi yana doğru hızlı bir şekilde gider. Bu işlem sırasında raket tavada alt-üst edilen bazlama gibi ters döner ve backhand tarafı tam aşağıya bakar.

Geri hareket başlangıcı Geri hareket sonu

Resim 1

Resim 2

İleri hareket başlıyor Topla temas

Resim 3

Resim 4

1. takip hareketi 2. takip hareketi

Resim 5

Resim 6

animasyon

Resim 7

 

Courtesy of Newgy Industries

Copyright © 1997 Newgy Industries. All rights reserved.

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :