English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


Oyuncu kapasitesi nasıl artar ?

BİR ÇALIŞTIRICI BİR OYUNCUNUN KAPASİTESİNİ NASIL ARTIRIR ?

( Zdenko Uzorinac'ın Table Tennis ABC kitabından)

 

Masa tenisi en karmaşık sporlardan birisidir. Sayısız teknik ve taktik becerilerin yanısıra hız, dayanıklılık, maharet, top kontrolü, kurnazlık, hızlı refleksler, hızlı karar verme, kuvvetli sinir sistemi ve yorulmadan çalışabilme gibi özelliklerin bir arada olmasını da gerektirir. Masa tenisinde ustalaşma çok sayıda oldukları için sonunu göremediğiniz dik merdivenleri çıkmaya benzer. Ayrıca yükselme her bölümde aynı hızla olmaz. En kötü kısımları bitti diye düşünürken daha en dik kısmına gelmemiş olabilirsiniz.

Istvan Korpa

"Bir oyuncuyla çalışmaya başlayınca, ilk olarak oyuncunun kuvvetli ve zayıf taraflarını belirlemelisiniz. Bu işlem bir tarafta genel ve fiziksel durumu, diğer tarafta ise teknik, taktik ve psikolojik durumu açılarından yapılmalıdır.

Ancak oyuncunun ruhi durumuyla ilgili kafamda bir resim oluştuktan sonra daha ileriye gitmek mümkün olabilir.

Bana göre bir çalıştırıcı, oyuncusunun belirli bir süre içinde nasıl bir performans göstereceğini görebilmelidir. Eğer genç bir oyuncuyla çalışıyorsam, planlarım daha ileriye dönük olur. Mesela küçük/yıldız kategorisinde oynayacağı son yılında hazır olacak şekilde. Diğer taraftan belirli özellikleri kazanmış ve belirli davranışları otomatikleşmiş daha büyük oyunculara yeni bir şeyler öğretmek daha zordur. Bu yüzden yapılacak iş onlara bir hedef vermektir. Motivasyonu olmayan bir oyuncu gelişemeyeceği için bir hedef olması çok önemlidir. Bu aşamada detaylar belirlenmelidir. Ben yaşına ve kalitesine bağlı olarak oyuncunun kendisinin de ileriye dönük planlara dahil edilmesine kuvvetle inanıyorum. Oyuncu bir kenara bırakılmamalıdır. Oyuncu amaçların ve planların gerçekçi olduğuna ve gerçekleşebileceğine inanmalıdır.

Çalışmalara, çalıştırıcı oyuncusuyla her gün veya haftada en az 3-4 defa çalışacak şekilde başlarız. Çalıştırıcı aynı zamanda milli takım çalıştırıcısıysa, bu zamanı oyuncularına ayırması mümkün olmaz. Böyle durumlarda belirli zamanlarda çalışacak şekilde program yapılır (yeni dönem başlangıcına veya önemli maçlara hazırlık aşamasında) ve bu program iki veya üç haftalık olur.

Masa tenisi malzemelerin gelişmesiyle (ve kısmen hızlandırıcı zamk kullanımıyla) çok hızlı bir spor haline gelmiştir. Bu yüzden oyuncuların  bel, kol, ve bacaklarının da hızlı olması gerekir.

Özellikle belirtmek isterim ki, eğer bir oyuncunun teknik becerisini artırmak gerekiyorsa, öncelikle oyuncunun fiziksel durumu geliştirilmelidir. Masada hareket etme becerisi olmayan bir oyuncuya teknik beceri kazandırmak veya becerisini geliştirmek mümkün değildir (en azından uluslararası seviye için mümkün değildir). Böyle bir durumda genelde zorluklar başlar. Oyuncunun arkasında durup onu çalışmaya ikna etmeniz ve zor anlarında ona destek olmanız gerekir. Ayrıca ne kadar süre ile çalışacağını, ne zaman ara vereceğini hassas olarak belirlemeniz gerekir. Fakat beceri kazandırmak için çalışma yoğunluğu yavaş yavaş ve sürekli olarak artırılmalıdır.

Fiziksel durumu geliştirmenin en iyi zamanı dönem başlamadan önce yazın yapılacak hazırlık süresidir. Bir oyuncuya fiziksel beceri kazandırmak veya fiziksel olarak hazır hale getirmek için en az iki ay süre gerekeceği unutulmamalıdır.

İki tür oyuncu vardır. Bir türde çok iyi dokunma ve hissetme özelliği vardır. Ben bunu Waldner tipi olarak tanımlıyorum. Bu tür oyuncular devamlı topla oynarlar, sürekli denemeler yaparlar ve hemen hemen kendi tekniklerini geliştirirler. Çalıştırıcı bu denemelerin sonsuza kadar sürmemesini ve oyuncuların oyun anlayışlarını kaybetmemelerini sağlamalıdır. Bazı durumlarda çalıştırıcının oyuncuların kendi oyun ve stillerini oluşturmaları için oyuncularını etkilemesi gerekebilir. Bu tür oyuncular hızlı bir şekilde öğrenirler, ama vuruş tutarlılığı olması gerektiği kadar olmayabilir. Bu durumda "100 forehand vuruşu yap" gibi ifadeler kullanılabilir. İkinci tür ise hissetme ve dokunma konusunda becerisi daha az olan fakat çalışmada daha inatçı olan ve çalıştırıcısıyla yaptığı anlaşmalara uyan oyunculardır. Her çalışmayı tam konsantre olarak yaparlar ve amaçlarına ulaşmaya çalışırlar. Bu tür oyuncuların oyun gelişimlerinde çok iniş-çıkışları omayacağı için onlarla daha iyi planlar yapabilirsiniz. Örneğin Belçika'lı oyuncu Saive bu tür bir oyuncudur. Bence her iki tür oyuncunun da (tabii ki bu iki uç arasında kalan oyuncular da vardır) çok iyi gelişme ve sonuca ulaşma kapasiteleri vardır. Fakat çalıştırıcının her bir oyuncuyu birey olarak yönlendirip gelişmesini sağlamak için onlara nasıl yaklaşacağını bilmesi ve onları çok iyi anlaması gerekir."

Libuse Uhrova Grafkova

"Bir çalışmanın yoğunluğunu tanımlarken belirli oyuncuları ayırmak gerekir. En üst seviye oyuncuların çoğu robot değildir ve çalıştırıcılarının isteklerine itiraz etmeden uymayı düşünmezler. Sadece onlar vücutlarının yüklenmeye karşı nasıl bir reaksiyon göstereceğini en iyi bilirler. Ama bu ifade çalıştırıcının önemini azaltmak anlamında değildir.

Buna karşı, çalıştırıcı oyuncusunun hislerini dikkate almalıdır. En iyi sonuç almak için oyuncunun halinden anlama becerisine sahip olmalı ve oyuncu ile işbirliği yaparak çalışma yoğunluğunun ne zaman artırılacağını veya azaltılacağını bilmesi gereklidir.

En üst seviye masa tenisinde her oyuncunun kendi sınırları olduğu için sadece ağır bir çalışma temposuna ve sürekli ve hacimli gelişmeye yönelemeyiz.

Seçilmiş olan oyuncular da verilen çalışma programına uymazlar ve yeterli gelişme eğilimi göstermezlerse program dışı kalacaklarını bilmelidirler."

Radivoj Hudetz

"Benim fikrime göre oyuncusunun gerçekten gelişmesini isteyen çalıştırıcının kafasında belirli şekiller oluşturup oyuncusunu bu kalıplara sokmaya çalışmaması gerekir. Çalıştırıcı ilk önce oyuncusunun belirli kişisel becerilerini keşfetmeli ve bunlara bakarak oyuncuyu bir kalıba yönlendirmelidir. Başarılı bir masa tenisi oyuncusu olmak için oyunun belirli bir şekilde oynanması gerektiğini düşünen bir çalıştırıcı, oyuncularını bu şekilde oynatmaya çalışırsa sadece çok az oyuncu tüm becerilerini geliştirebilecektir (sadece becerileri bu çerçeveye uyan oyuncular başarılı olacaktır).

Fakat bu tür durumlar nadiren olur ve bir çok kabiliyetli genç oyuncu, becerileri doğrultusunda çalıştırılmazlarsa, oyunlarını maksimum seviyede geliştiremeyeceklerdir. Çalıştırıcı oyun stillerine göre en iyi çözümü bulmalı ve oyuncuların özelliklerine göre kişisel çalışmalar düzenlemelidir. Ancak bu şekilde oyuncuların becerileri maksimum seviyelere çıkabilir.

Ayrıca çalıştırıcıda bir oyuncunun maksimum becerilerini tahmin edebilme içgüdüsü olmalıdır. Bir oyuncunun becerilerini %100 seviyesine çıkartabilirsiniz. Fakat becerilerin maksimum olarak kullanan bu oyuncu iyi bir lig oyuncusu bile olmayabilir. Diğer taraftan becerilerinin %80 ini kullanan bir başka oyuncu büyük bir şampiyon olabilir.

Başarılı bir çalıştırıcı bir oyuncunun becerilerini tartabilmeli ve oyuncusunun amacına ulaşması için onu doğru yöne doğru yönlendirmenin bir yolunu bulmalıdır."

(From Table Tennis ABC by Zdenko Uzorinac)

Copyright © Zdenko Uzorinac & Tibhar. All rights reserved.

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 13 Temmuz, 2003

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :