English

 

Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

KESME BLOK - KAZANMANIN DEĞİŞİK BİR YOLU

Richard McAfee, USATT Sertifikalı Ulusal Çalıştırıcı

Bu faydalı vuruş isminden de anlaşılabileceği gibi kesme falsosu olan bir blok vuruşudur. Stile bağlı olarak bir çok faydası vardır. ABD bayanlar şampiyonu Gao Jun gibi masaya yakın oynayan müdafacılar için en çok kullanılan vuruşlardan birisi olabilir. Gao bu vuruşu topspin ile hücum edenleri çaresizliğe sürüklemek için kullanmaktadır. Ne kadar fazla topspin yaparlarsa Gao da onlara daha fazla falsoyu hızlı bir şekilde döndürmektedir. Topspin hücum oyuncuları bile kesme blok vuruşunu normal backhand hücum vuruşları yanında faydalı bir vuruş olarak kullanmakta ve sık sık rakiplerini hataya zorlamaktadırlar. Bu vuruş orta mesafeden loop yapanlara karşı özellikle faydalıdır. Kesme blok kullanarak bu tür oyuncuları masaya yaklaştırıp uzaklaştırabilir ve oynamak istedikleri orta mesafelerden uzakta tutabilirsiniz.

Vuruş Açıklaması :

Bu vuruş topspine karşı normal blok şeklinde başlar. Vuruş kısa ve raket açısı biraz kapalıdır. Normal bloktan farkı topla temas sırasında olmaktadır. Normal blokta topla temas topa falso vermeden kuvvet kullanarak yapılır. Kesme blokta ise topla temas sırasında bileği aşağıya doğru hareket ettirerek topa kesme hareketiyle birlikte falso verdirilir. Bu vuruşta topa çok hafif temas etmek ve bileğin çok gevşek olması gerekir. Topla temas topun yükselmesi sırasında olmalıdır.

Çalışma Önerileri :

Robo-Pong 2000 bu tekniği öğrenmek için çok uygun bir yardımcıdır. Robotunuzu orta hızda topspini backhand tarafınıza gönderecek şekilde ayarlayın. Normal backhand blok veya karşı vuruş ile başlayın. Sonra kesme blok vuruşları yapmayı deneyin. İlk başlarda topu masanın karşı tarafına kısa olarak göndermeye çalışın. Top döndürmelerde kontrol sağladıktan sonra topu itmeye de başlayarak uzun kesme bloklar göndermeyi deneyin. Sonunda ise kesme blokları sizin normal blok ve karşı vuruşlarınızla karıştırmayı deneyin. Kesme blok öğrenmesi kolay ve oyununuza faydası olacak bir vuruştur. Normal vuruşların değişik vir varyasyonu olan bu vuruş rakiplerinize bir çok hata yaptıracaktır. 

Courtesy of Newgy Industries

Copyright © 2000 Newgy Industries. All rights reserved.

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :