English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

Çin ziyareti

PALO ALTO GENÇ TAKIMIYLA ÇİN ZİYARETİ

31 Temmuz - 17 Ağustos - Şangay

Bu yaz başında Palo Alto Masa Tenisi başantrenörü Dennis Davis beni telefonla aradı ve bir gurup genç oyuncunun başında Şangay'a bir kaç haftalığına gitme ile ilgilenirmiyim diye sordu. Benim ilk sorum bunun ciddi bir çalışma için mi, yoksa çocuklara tatil amacıyla mı yapıldığı oldu. Dennis bana gurupdaki her oyuncunun yegane amacının mümkün olduğu kadar kendilerini geliştirmek olduğunu söyledi. Sonraki sorum ise ben daha önce Çin'e gittiğimde beni zorladıkları kadar çocukları zorlayıp zorlayamayacağım oldu. Dennis'in buna verdiği cevap "tabii ki, ama lütfen birinci haftada onları öldürme!" oldu.

Eşimle ve bazı internet müşterilerimle görüştükten sonra pasaportumu Dennis'e gönderdim ve 18 günlük yoğun çalışma seyahati için hazırlıklara başladım. Çin'e gitmeden önce San Francisco'ya gidip çocuklarla ve aileleriyle tanışmama ve oradaki bir çalışmayı yönetmeme karar verdik. Bu kadar kısa süre içinde böyle bir seyahati kabul etmemin en önemli sebeplerinden birisi Dennis'in Palo Alto kulübünde büyük emekler harcayarak çocuklara sağladığı imkanlara destek vermekti. Bir cumartesi sabahı oraya gidip programlı bir şekilde çalışan 30 tane çocuğu ve kendilerini çocukların gelişmelerine adamış çalıştırıcıları görmek benim için büyük bir zevk oldu. Gerçi Dennis'in USATT çalıştırıcılar komitesindeyken harcayabildiği kadar zamanı yoktu ama çocuklar ve çalışma programı üzerindeki etkisi belirgindi.

Çin yolculuğuna başlamadan önce Malek ailesi beni iki gece misafir etti. Şahane İran yemekleri yedim ve Auria'nın kardeşi Shayon ile yeni bilardo masalarında maç yaptım. Havaalanına giderken Chevy's Mexican lokantasında durduk ve batıya doğru yola çıkmadan önceki son yemeğimizi yedik. Tam ayrılmak üzereyken tüm garsonların bir tabak dondurma ile gelip kafama hasır bir Meksika şapkası geçirmeleri ve "Happy Birthday!" şarkısını söylemeye başlamaları 34. yaşgünümde benim için hoş bir sürpriz oldu.

Genç takımımızdaki Jackie Lee (15), Michelle Hu (18), Auria Malek (15), Danny Bruno (14), ve David Rudesill'in (20) seyahate alışkın olduklarını yanlarındaki yaz okul kitaplarından ve CD çalarları için getirdikleri bir sürü yedek pilden anladım. Hepimiz de daha önce Dennis ile birlikte Çin'e gitmiştik. Herkesin orada ne tür çalışmalarla ve yiyeceklerle karşılaşacağını ve hatta sivrisineklerle nasıl başedeceğini bilmesi seyahati çok daha kolaylaştırıyordu.

Şangay'a gece saat 10 a doğru geldik ve gümrükten geçtikten sonra çalıştırıcı Ai, Ms (eski Şangay üniversitesi oyuncusu), ve Xu Jia (şimdi Slovenya'da oynayan üst seviye Şangay oyuncusu) tarafından karşılandık. Çalıştırıcı Ai kendisinin Japonya baş antrenörü olduğu 1991 dünya şampiyonasından beni hatırladı . Palo Alto oyuncularının bir önceki Çin seyahatinde de kendisi bir çoğunun çalıştırıcılığını yapmıştı.

Yeni inşa edilen Pudong havaalanı bugüne kadar gördüğüm en güzel havalanlarından birisi. 13 saatlik bir uçuşdan sonra bizi yüksek teknoloji işaretler, modern bagaj sistemleri ve lekesiz mermer zemin karşıladı. Bu Beijing'in 2008 olimpiyatlarına evsahipliği yapmaya hazır olacağının bir göstergesiydi. Gece karanlığında 45 dakikalık bir otobüs yolculuğundan sonra Şangay üniversitesinin yanındaki otelimize yerleştik. Kumandalı renkli TV, klima, filtreli su makinası, telefon, sert yatak, modern banyo ve sivrisinek yok! Hepimiz çok etkilendik.

Ertesi sabah herkes güneş doğmadan kalktı ve ilk çalışmamız saat 8:30 da başladı. Yemekhanemizin yanındaki spor salonuna gitmeden önce gözleri cin gibi açık ve oynamaya hazır çocuklar kahvaltıda yumurta ve patates kızartmalarını aç kurtlar gibi yediler. Kahvaltı sırasında Michelle'in Çince tercüme becerilerinin hayat kurtarıcı olacağı belli oldu. Bunu herkesin devamlı söylediği "Michelle ............ u nasıl söylüyorsun" cümlesinden anlayabiliyordum.

Spor salonu idealdi. 20 tane Double Happiness masa muhteşem bir tahta zemin üzerinde ferah bir şekilde yerleştirilmişti. Salon klimalıydı ve ışıklandırması eksiksizdi. Dennis bana daha önce salonda klima olabileceğini söylemişti ama emin olamadığım için çocuklara söylememiştim. Bir çalıştırıcı olarak isteyebileceğim herşey vardı : Modern kalacak yer, yenebilir yiyecekler, muhteşem bir salon, harika çalışma rakipleri, Şangay'lı 2 tanınmış çalıştırıcı ve deliler gibi çalışmaya hazır Amerika'lı çocuklar!

Pazartesi - Cumartesi arası günlük çalışma programımız söyleydi :

7:30  -  8:00    Kahvaltı
8:30  -  11:15    Sabah çalışması
12:00   -  12:45    Öğle yemeği
13:00  -  14:15    Dinlenme
14:30  -  17:00    Öğleden sonra çalışması (çok toplu)
18:00  -  18:45    Akşam yemeği
19:00  -  20:00    Servis çalışması
22:00  -  23:00    Yatma zamanı

 

Pazar günü ise dinlenme, alışveriş ve gezme için ayrılmış olan boş günümüzdü.

Sabah çalışmaları temel gerinme çalışmalarından önce tüm Şangay'lı oyunculara çalıştırıcıları tarafından yapılan motive edici konuşma ile başladı. Her gün bizim oyuncular değişik oyun stilleri olan farklı oyuncular ile eşleştirildiler. Yaşları 9 ile 20 arasında değişen kesmeci, loopcu, tırtıl lastikle şut atan, karşı spin yapan değişik oyuncular bizim takıma Çin'de profesyonel genç oyuncu olmanın ne demek olduğunu gösterdiler. Şangay üniversitesindeki bu çalışma programı, yaş ve oyun seviyesine göre seçilen oyuncuların yanısıra Çin'li ebeveyinlerin para ödeyerek de çocuklarını programa dahil edebildiği enteresan bir yer. Bazı 7 ve 8 yaşındaki genç oyuncuların oyun sırasında dikkatlerinin çok kolay dağılmasından bunu anlamak mümkündü. 

Çalışmalar kişi başına 10 dakika olarak servis, servis-atak, loop, blok ve ayak çalışmasına hedeflenmişti. İlk 30 dakikadan sonra Beijing bayan takımıyla yapılacak olan maçtan dolayı klima çalışmayacaktı. Maçın yapılacağı ortamda klima çalışmayacağı için aynı ortamda çalışılacaktı. Bay terleme ödülünü David kazandı. Genelde daha ikinci çalışmada forması terden sırılsıklam oluyordu.

Herkesin temelde aynı şekilde çalışmalarına rağmen, sabah Danny forehand ve backhand looplara, Michelle ise kesmeye şut ve loop çalışmasına ağırlık verdi. David oyun kontrolü ve tempo konularına, Auria ise backhand vuruştan önce biraz daha bekleme ve forehand loop sırasında dirseğini aşağıda tutma çalışmaları yaptı. Jackie zamanının çoğunu kesmeye karşı hızlı loop ve şut çalışmalarına ayırdı. Benim görevim ise çalıştırıcı Ai'nin tavsiyelerini tamamlamak ve her çalışmanın yoğunluğunu üst seviyede tutmaktı. Amerika'daki bir çok genç oyuncuda gördüğüm bir şey loop sırasında dirseklerini çok önceden yukarıya kaldırmaları ve ön kolun bükülme şansını ortadan kaldırmalarıydı. Burada hemen hemen hiç bir Çin'li oyuncuda bu sorunun olmadığını gördüm. Bunun sebebi bizim kullandığımız raketlerin daha hafif olması ve maksimum spin üretmek için dikkat edilmemesi olabilir.

Genelde sabah çalışmalarının son 30 dakikasında yenenlerin listede yukarıya, kaybedenlerin ise aşağıya indiği maçlar yapılıyordu. Ölçü 10-12 yaşındakileri yenmekti (yaklaşık 2000 puanlık oyuncular), 13-15 yaştakileri (yaklaşık 2350 puanlık oyuncular) yenmek ise "çak bir beşlik" ediyordu. Michelle genç çalışma rakipleriyle bir kaç büyük savaş yaptı ve bu maçlarda onun "artık tamamen benimsin!" dediğini sık sık duyuyorduk.

Takımız için büyük bir şans da Kuzey Amerika ve ABD şampiyonu Gao Gun'u Şangay üniversite takımıyla çalışırken görmekti. Kocası Frank'ın Şangay'daki işi dolayısıyla yakın bir yerde bir dairede kalıyorlardı. Gao seneye Şangay üniversite takımından Çin Süper liginde oynamak için teklif aldığını ama daha kararını vermediğini söyledi. Onun yakın zamanlardaki dünya kupalarında yaptığı muhteşem derecelerin temelinde kesinlikle Şangay'daki bu yoğun çalışması yatmaktadır.

Öğleden sonra çalışmalarının yarısı çok toplu ve kuvvete dayanan çalışmalardı. Her masada 3 veya 4 oyuncu çalışıyordu bu yüzden 250 topluk loop ve rastgele top yerleştirme çalışmasında sıra tekrar size gelmeden önce çok kısa bir dinlenme süresi vardı. Çalıştıcılar Ai ve Ms. Wang'ın her ikisi de topları harika bir tempo ile atarak Auria, Jackie ve David'in her vuruş için kendilerini zorlamalarını sağlıyorlardı. Ben Danny ve Michelle ile zamanlama ve teknik konularında yakın olarak çalıştım. İki çubuk ve dar yastık kılıfı top toplayıcısı ile topları toplamak ve Danny'nin bükük dizle ayakkabısız olarak yaptığı komiklikler eğlenceli çalışmalara dönüştü.

İlk hafta sonu Cumartesi gecesi Şangay Üniversitesi bayanlar takımını süper lig maçında çok kuvvetli bir Beijing takımını yenerken izleme şansını elde ettik. Havanın çok sıcak olması yüzünden maç bittiğinde seyirciler de oyuncular kadar terlemişti. Antremanlarda klimanın kapalı olması işe yaramıştı. Beijing takımının 2 oyuncusu aynı zamanda milli takım oyuncularıydı ve hayal kırıklığına uğradılar. Odamıza döndükten sonra televizyonda erkekler masa tenisi maçlarını görünce epeyce şaşırdık. Çin'de her hafta televizyonda teşvik, lig ve uluslararası açık turnuva maçları dahil olmak üzere masa tenisi gösteriliyor. TV de bizi en şaşırtan şey ise Kong Linghua, Wang Liqin, Liu Guozheng, Cai Zhenhua ve Wang Nan gibi oyuncuları değişik spor ayakkabısı reklamlarında görmek oldu.

İlk boş pazar günümüzde Şangay'daki açık markete gittik ve Amerika'da kullanılan Çin malı ürünlerin peşine düştük. Ana ilgi sırt çantaları, cüzdanlar, ceketler, kalemler, çakmaklar ve tabi ki CD, VCD ve DVD gibi ürünlere gösteriliyordu. Danny ve David ile birlikte Auria, pazarlık becerilerini gösterdi. Ben de Jackie ve Michelle'e son pazarlıktan önce ne zaman yürüyüp gitmek gerektiğinin ince noktalarını gösterdim. Herkes akrabalarına bir çok hediye aldı. Danny ise kesinlikle en çok CD alan kişi ödülünü kazandı. Kentucky Fried Chicken ve Pizza Hut gibi yerler kendimizi evimizde hissetmemizi sağlarken ev sahiplerimiz Chen Bin ve Ms. Wang her türlü turist ihtiyaçlarımızda bize yardımcı oldular.

İkinci hafta da birincisi kadar hızlı geçti ve yapılan maçlarda oyuncu eksiği olduğu zaman eksikliği kapatmak için ben de oynama fırsatı buldum. Çalışma rakiplerimizle oynarken ilk önce servisleri kısa tutmanın ve topu öldürmenin ne kadar önemli olduğunu farkettim. Hatta kahvaltıdan önce koşmaya başlayıp, akşamları yapılan servis çalışmalarında kısa servis çalışması yapmanın iyi bir fikir olacağına karar verecek kadar da sık yenildim. Bizim oyuncuları maçlara asılırken ve her sayı için savaşırken görmek beni çok memnun etti.

İkinci ve son boş günümüzde Tiger Hill'i ziyaret ettik ve biraz daha alışveriş yaptık. Şehirde satılan VCD lerlin başına gidememek çocuklar için çok zor oldu fakat eminim ki kazandıkları kültürel tecrübelerin faydasını ilerde anlayacaklardır, veya en azından satın aldığımız çaydanlıklardan çay içerken anlayacaklardır. Günün sonunda herkes çok yorulmuştu ve yatmaya hazırdı.

Son 4 günümüz ise daha çok maçlar, çok toplu çalışmalar ve bir an önce eve dönüp herkese öğrendiklerimizi göstermeyi istemekle geçti. Havaalanındaki enteresan ayrılılış dışında ben de evimize dönmekten mutlu olduğumu söyleyebilirim. San Francisco havaalanına ayrıldığımız şekilde, belki biraz daha hafif fakat kesinlikle daha akıllı ve 11 sayılık maçlara hazır olarak döndük.

Bizi misafir eden Şangay üniversitesine, çalıştırıcılar Ai, Ms. Wang'a ve çalışma rakiplerimize teşekkür ederim. Amerika tarafında bu seyahati mümkün kılan Dennis Davis ve çalıştırıcı Zhi-Yong Wang tüm takdiri hakediyorlar. Auria, Danny, Jackie Michelle ve David'den oluşan takımımla çalışmak benim için bir zevkti ve bu harika çocuklar gurubunu ile tekrar gitmek için hiç tereddüt etmem.

Courtesy of About.com and Sean O'Neill

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :