English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

DİRSEĞİ TAKİP ETMEK

Dirsek, normal tahta ile oynayanların forehand vuruşdan backhand vuruşa geçtikleri noktadır. Tüm oyuncular dirseğe doğru hızlı gelen toplarda zorluk çekerler. Tabii ki oyuncu ne kadar iyi ise bu tür topları da o kadar kolaylıkla geri döndürür, hatta kenara çekilip kuvvetli bir vuruş da yapabilir. En üst seviyedeki oyuncularda bile, vuruştan önce pozisyonlarını değiştirmeleri gerektiği için, yaptıkları vuruşun kalitesi backhand veya forehand tarafından yaptıkları vuruşa göre daha kötüdür. Benim tavsiyem kendinize avantaj sağlamak için aşağıdaki noktaları dikkate almanızdır :

 1. Bu vuruşu NE ZAMAN yapmalı ?
  Rakibiniz masaya yakınken veya masaya doğru yaklaşıyorken, yanlış ayak üzerinde duruyorken veya bunu yapacak herhangi bir fırsat bulduğunuz zaman. Kısa veya masaya yakın mesafeden servis atıldığı zaman bu vuruşu yaparsanız rakibiniz çoğu zaman 3. topa hücum edemeyecektir.

 2. NEDEN yapmalı ?
  Rakibi zayıf top göndermeye zorlamak için. Çoğu zaman top geri gelecektir ama rakibinizin yer değiştirip loop yapmaya zamanı olmadığından veya kolunu yeteri kadar savurmaya vakti olmadığından zayıf olarak geri gelecektir. Bu tür zayıf topları kendi avantajınıza kullanabilirsiniz. Rakibin dirseğinin olduğu bölgeye öldürücü vuruş da yapabilirsiniz, bu daha da iyidir.

 3. Dirseğe doğru HANGİ vuruşlar en iyidir ?
  Rakibiniz masaya yakınsa hızlı looplara karşı hızlı blok vuruşları en iyisidir. Looplar veya bileği döndürerek yapılan ani vuruşlar da iyidir. Karşılıklı kesme sırasında yapılan hızlı kesme vuruşlar da çok etkilidir. Aslında rakibe az reaksiyon zamanı bırakacak herhangi bir vuruş olabilir. Kısa düşen toplar zıpladığı anda bu noktaya vuruş yaparsanız rakibiniz donmuş gibi görünecektir. Sert bir vuruş yapmayı planlıyorsanız topun geri gelme yüzdesini bilmeniz gerekir. Rakibin uzağına yaparsanız %0, dirsek kısmına yaparsanız %30 olacaktır ama dönen top daha zayıf bir top olacaktır. Bu topa daha sert vurabilirsiniz. Dirsek kısmına yapılan spinsiz hızlı vuruşlar, sidespinli ve topspinli vuruşlar gibi çok etkilidir. Rakibin dirseğine doğru servis atmayı öğrenin. Bunu yanspinli veya burgulu şekilde gönderin ki top falsosuyla üzerine doğru zıpladığında rakibiniz daha da şaşırsın.

 4. Dirsek noktası NEREDEDİR ?
  Rakibiniz backhand vuruşu yapacak şekilde hazır olarak bekliyorsa topun atılacağı nokta bilek ile dirsek arasında bir yerdir (rakibiniz çoğu zaman backhand vuruşu yapıyorsa bu nokta biraz forehandine doğru kayar). Bu nokta tüm oyuncularda aynı değildir, bu yüzden maç sırasında sizin bulmanız gerekecektir. Eğer rakibiniz forehand vuruşu için hazır durumdaysa dirsek noktası forehand tarafına en yakın olan ve sadece backhand vuruşu yapabileceği noktadır. Yalnız dikkatli olun, topu biraz daha forehand tarafına doğru atarsanız kenara çekilip loop yapabilir. Rakibin raket tutuşu dirsek noktasını belirler. Dirsek noktası ayaklarının durumuna göre de değişebilir.

 5. Bu vuruş NASIL yapıldığında etkilidir ?
  Eğer rakibinizin dirsek noktasının zayıf olduğunu biliyorsanız aşağıda anlatıldığı şekilde dirseği takip edip top atabilirsiniz (bu sadece bir örnektir. Bu işlem bir çok farklı şekillerde yapılabilir) : Önce uzun bir top atın, peşinden file dibine kısa bir top atın, peşinden de dirseğine doğru uzun bir top atın. Burada anahtar vuruş kısa top vuruşudur. Bunu kural gibi alıp hep aynı vuruşun yapılmasını tavsiye etmem ama belirli oyuncularda işe yaramaktadır. Tavsiyem her fırsat olduğunda dirseğe doğru vuruş yapılmasıdır.

 6. Dirseğe doğru yapılan vuruşlardan en çok HANGİ OYUNCULAR etkilenir ?
  Ayakları zayıf olan oyuncular, masaya çok yakın olarak oynayan oyuncular (bunların dirsek noktaları daha farklı bir noktadadır), kollarını uzun şekilde savurarak oynayan oyuncular, forehand veya backhandi zayıf olan oyuncular (dirsekleri genelde zayıf olan taraflarına daha yakındır), top kontrolü zayıf olan oyuncular, topa hemen vurmayıp düşürdüktan sonra vuran oyuncular ve vuruş yaparken bileklerini çok çeviren oyuncular.

 7. Kimsenin yapmadığı fakat aslında çok etkili olan vuruş NEDİR ?
  Dirseğe doğru yüksek toplar. Rakibe hareket etme zamanı vereceği için bu vuruşu yapmak çok zordur. Dirseğe doğru hızlı ve yüksek bir top atabilirseniz (neredeyse omuzuna doğru), penholder ile oynayanların backhand lerine yüksek top atıldığında olduğu gibi sorun yaşayabilirler.

Boris

Copyright © 2001 The Tactical Table Tennis Website

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :