English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

İKİ-ADIM AYAK ÇALIŞMASI

Larry Hodges, USATT Sertifikalı Ulusal Çalıştırıcı

Illustrations courtesy of Tamasu Co., copyright 2001.

Sola doğru iki-adım ayak çalışması.

Sağa doğru iki-adım ayak çalışması.

Değişik türdeki hareketler için değişik ayak çalışmaları vardır fakat bunların içinde en çok kullanılan ve en esnek olan çalışma iki-adım ayak çalışmasıdır. Özellikle en başta yana doğru hareketlenmeler olmak üzere neredeyse tüm hareketler için kullanılabilir ve dünyanın en iyi oyuncularının bir çoğu tarafından en kolay ve en verimli ayak çalışması olarak benimsenmiştir.

Bu çalışmanın detaylarına girmeden önce tüm ayak hareketleri için geçerli olan bazı kuralları gözden geçirmek gerekir. Öncelikle ağırlık ayak uçlarında olmalıdır. Bu şekilde oyuncu her yöne doğru kolaylıkla hareket etmeye hazır olur. İkinci olarak ise oyuncunun dizleri biraz bükülü ve hafifçe öne doğru eğik pozisyonda olması gerekir. Böylece oyuncu her yöne doğru çok hızlı bir şekilde hareket edebilir

İki-Adım Ayak Çalışması

İki-adım ayak çalışması bir yandan diğer yana topa doğru gitmek için idealdir. Masanın geniş forehand kısmını forehand ile, masanın  geniş backhand kısmını backhand ile ve masanın geniş backhand kısmını forehand ile korumak için kullanılabilir (geniş backhand tarafını backhand ile korurken genelde yakın ayak ile bir adım atmak yeterlidir).

İki-adım ayak çalışmasında sağ veya sola doğru gitme hareketleri hemen hemen aynıdır. Burada sol tarafa gitmek için bir oyuncunun yapması gereken hareketler anlatılmıştır. Sağ taraf için sadece sol ve sağ kelimelerini değiştirmek yeterlidir.

Sol ayak ile 15 cm civarında kısa bir adım atarak başlanır. Bu bacaklar arasındaki mesafeyi daha da açar ve vücut hareketini başlatır

Vücut ağırlığını sol bacağa geçirip sol bacak ile vücudu 'çekerek' her iki ayak sola doğru birlikte hareket ettirilir. Sağ ayak ile 'itmek' yerine sol ayakla 'çekmek' önemlidir (vücut ağırlığının büyük kısmı sol bacakta olduğu için sağ bacak üzerine ağırlık vermeden zaten itemez). İlk kısa adımın verdiği devinirliği kullanarak tüm vücut sola doğru hareket ettirilir.

Her iki ayak da birlikte hareket etmelidir. Bunu yaparken hareketin ortasında birbirlerine yaklaşmalı fakat hemen peşinden aralarında harekete ilk başladıkları kadar bir mesafeye oluşmalıdır. Hareket bittiğinde sağ ayak yaklaşık olarak sol ayağın ilk kısa adımında geldiği yerde olmalıdır.

Tüm harekete "zıplayarak adım" ismi de verilebilir. Eğer doğru yaparsanız hareketin ikinci kısmı aslında bir zıplama hareketidir. Biraz çalışma ile bu hareketi yapmak oyunculara doğal bir hareket gibi gelir.

Copyright Larry Hodges

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :