English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

FOREHAND BLOK

Larry Thoman'ın yazdığı Newgy 

Robo-Pong kullanım kılavuzundan alınmıştır

Öğrenilmesi gereken ilk vuruş Forehand bloktur. Bu vuruşa blok adı verilmiştir çünkü topun geliş yolunu raketiniz ile engellersiniz. Bu vuruşu yaparken topa doğru kuvvetli vuruş hamlesi yapmadığınız için aslında vuruş yapmış gibi hissetmezsiniz. . Sadece topun gidişini beyzboldaki bunt hareketinde olduğu gibi raketiniz ile engellersiniz.  Blok gelen topun hız ve falsosunu kullanark topa fazladan hız ve falso eklemeden topu ağın karşı tarafına gönderir. Sadece hız ve falsoyu karşı tarafa yönlendirir. Topspin vuruşları karşılamak için kullanılır.

Top yükselirken tepe noktasına ulaşmadan hemen önce raketi hareketsiz bir şekilde topun önüne tutun. Raketin masa ile yaptığı açıyı değiştirerek topun karşı tarafa fazla yükselmeden gitmesini sağlayabilirsiniz. Eğer top karşıya yüksek olarak gidiyorsa raketinizin yüzeyini masaya doğru yaklaştırıp masa ile yaptığı açıyı azaltmanız gerekir. Eğer top çok alçaktan gidip fileye takılıyorsa raketin ucunu yukarıya doğru kaldırarak raketin masa ile yaptığı açıyı büyütmeniz gerekir.

Yeni başlayanların çok yaptığı bir hata forehand vuruş yapmaya hazırlanırken serbest olan ellerini masaya koymak veya masadan güç almak için kullanmaktır. Bu kuralların doğrudan ihlaline ve dolayısıyla maçta sayı kaybetmenize sebep olacaktır. Bu yüzden serbest olan kolunuzu havada tutup dengenizi sağlamak için kullanın.

Ders 3: Forehand Hareketi Yapmadan Forehand Blok Yapmak

Robota karşı oynamaya hazır olduğumuza göre, raketinizi alın ve bileğiniz yere doğru eğik ve raketin yüzü yere dik olacak şekilde tutun. Masa orta çizgisinin sol tarafında resim 7 de görüldüğü gibi pozisyon alın. (Sol el ile oynayanlar çizginin sağ tarafında durmalılar ve bundan sonraki talimatlara sol yeine sağ, sağ yerine sol olarak uymalılar). Hazırda beklerken top ile vücudunuzun sağ ön tarafında temas etmek için hafifçe sağa doğru dönük olarak durmalısınız. Ağırlığınızın çoğunu arka ayağınız üzerinde tutun.

Robotunuzun ayarlarını şu şekilde yapın :spin - topspin, top hızı - 2 - 3 arası, top frekansı - 3 - 4 arası, osilatör hızı - off, osilatör menzili - 3 - 4 arası, kafa açısı - C veya D,  ve kafa forehand tarafına doğru yönlendirilmiş. Power düğmesine basın ve toplar yüklenirken gelecek olan toplara duran raketle forehand blok yapmak için hazırlanın. TOPA DOĞRU HAMLE YAPMAYIN. Sadece masada zıpladıktan sonra en üst noktasına gelmeden önce raket ile topun yolunu kesin. Raket açısı ile topu her defasında karşıya yükseltmeden (file üzerinden en fazla 5-7 cm yükselecek şekilde) atınacaya kadar denemeler yapın. Topu kendi hızı ve falsosunu kullanarak geri gönderin.

Forehand Block

Resim 7

Forehand Blok

(Karşı Çapraza)

Raketin açısına dikkat edin. Topun üzerindeki topspini kompanse etmek için hafifçe masaya doğru eğik durumda. Ayrıca topu karşı çapraza göndermek için de hafifçe sola doğru eğik durumda. Ek olarak vücudun üst kısmı hafifçe sağa eğilmiş ve vücut ağırlığının %60 ı sağ ayak üzerinde.

Vuruş yaparken topa ek hız katmayın. Bileğinizi oynatmadan sabit ve hafifçe masaya doğru tutmayı unutmayın. Hedefiniz hiç hata yapmadan 50 tane bloğu peşpeşe yapmak.

Çapraz olarak hata yapmadan ve alçaktan blok yapmaya alıştıktan sonra  bileğinizi hafifçe geriye doğru bükün be bloklarınızın çapraz yerine düz olarak gitmesini sağlayın. Bu blokları da hatasız ve alçaktan yapıncaya kadar çalışın. Hedefimiz yine 50 tane bloğu hatasız yapabilmek.

Bir sonraki adım blokları bir çapraz bir de düz yapabilmek. Peş peşe 25 çapraz blok yaptıktan sonra bir tane düz blok yapıncaya kadar çalışın. Buna alıştıktan sonra topların hızını sıklığını değiştirmeye hazırsınız demektir.

Frekans ayarını off durumuna getirin. Top hızını 3-3.5 gibi ve toplar masanın uç tarafına gelecek şekilde ayarlayın. Top frekans ayarını 4 e getirin ve peşpeşe hatasız 50 çapraz blok yapıncaya kadar çalışın. Aynı şekilde düz blokları da çalışın. Son olarak da 25 tane hatasız sıralı çapraz ve düz blok yapmayı çalışın.

Frekans ayarını off durumuna getirin ve top hız ayarını daha yüksek bir hıza getirin. Frekans ayarını açtığınız zaman bir önceki ayardan daha yüksek olmasını sağlayın. Top hızı ve frekansı ayarlarını aynı seviyeye getirmeniz gerekmez (genelde bloklarda böyle olmasına rağmen).  Kafa açısını da topun masaya düşmesi için ayarlamanız gerekebilir. Top hız ayarını 3-4 den daha yükseğe ayarladığınız zaman topun önce karşı tarafta zıplamasını önlemek için kafa açısını yükseltmeniz gerekir. Çapraz, düz ve karışık blokları tekrar çalışın. Top hızını artırdıkça raketi doğru yere getirmek için zaman kazanmak için masadan biraz daha uzaklaşmak gerekebilir. 

NOT: Topun hızını artırdıkça, topa doğru hamle yapmamak daha önemli hale gelir. Hızı bir sonraki aşamaya artırmadan önce düzenli blok yapıyor olmanız önemlidir. Top hızı ve frekansını beceri limitinize ulaşıncaya kadar veya top kontrolünü kaybedinceye kadar artırın. Bu limit ayarlarını da bir yere not edin.

Ders 4: Ayak Hareketleri ile Forehand Blok

Şu anki maksimum limitlerinize ulaştığınız zaman vuruşlarınıza hareket eklemeye hazırsınız demektir. Robota hareket eklemek için ana düğmesini kapatın, tarama kontrol seviyelerini 1 ve 4 (sağ elliler için), veya 3-6 (sol elliler için) konumuna getirin. Top hız kontrolünü bir önceki derste belirlediğiniz maksimum hızınızdan 1-2 seviye aşağıya ayarlayın.

Ana düğmeyi açın ve frekans ayarını rahat bir seviyeye getirin. Toplar masanın ortası ile forehand tarafı arasına gelişigüzel gönderilecektir. Önce hatasız olarak çapraz blok yapmaya, sonra düz karşıya blok yapmaya, en son olarak da sıralı olarak çapraz ve düz blok yapmaya çalışın.  Bunları yavaş hızda yapın. Bunları hatasız veya çok az hata ile yapmaya  alıştılktan sonra hızı ve top frekansını yavaş yavaş artırarak hatasız blok yapma limitinize kadar çıkartın.

Robotun kafasına bakarak bundan sonra topun nereye geleceğini görüp ona göre pozisyon almanızın faydası olacaktır. Forehand vuruşu yapmak için yana doğru hareket ederken ayağı topa doğru götürmek önemlidir. Topa uzanıp vücüdunuzu eğdirmemeniz gerekir. Vücut tek parça olarak hafifçe öne eğik durumda olmalıdır. Unutmayın daima önce hareket sonra vuruş olmalıdır. Topa uzanmaktan kaçının. Hareket etmekte zorluk çekiyorsanız o zaman masa tenisi gölge ayak hareketi çalışması yapmalısınız.

Courtesy of Newgy Industries

Copyright © 1997 Newgy Industries. All rights reserved.

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :