English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

FOREHAND LOOP

Sean Lonergan

  Forehand Loop
Freddie Gabriel forehand loop hareketini gösteriyor.

Forehand loop masa tenisindeki en dinamik ve güçlü vuruşlardan birisidir ve doğru yapmayı öğrendikten sonra oyununuzun temelini oluşturabilir. Daha önceki Paddle Palace yazılarında servis atma ve servis karşılama  konularından bahsetmiştim. Şimdi rakibiniz servisinizi karşıladığında ne yapacağınızı öğrenmelisiniz. Loop yapmayı öğrenmenin anahtarı onu diğer sporlarla bağdaştırmanızdır. Biliyorum, iyi bir masa tenisi oyuncusundan gelen bu ifade size komik gelebilir, fakat bana göre konuya yaklaşmanın en iyi yöntemi budur. Bunu sadece masa tenisindeki bir teknik olarak alırsanız tüm vücudunuzu kullanmanız gerektiği gibi kullanmayabilirsiniz. Forehand loop vuruşunu ilişkilendirdiğim sporlar  baseball ve golf sporlarındaki savurma (swing) hareketidir. Şimdi bunlara bakalım.

Mark McGuire veya Ken Griffey'in baseball da vuruş yaptıklarını hayal edin. Vuruş sırasında bellerini döndürüp, bacaklar ve karın kasları ile tüm vücutlarını kullanmasalar iyi bir vuruş yapmaları mümkün olur muydu ? Tiger Wood'un vücut ağırlığını bir bacaktan diğerina transfer etmeden yaptığı bir vuruşu veya Andre Agassi'nin yerden havalanıp topla çabuk buluşmadan yaptığı bir forehand vuruşu hayal edin. Bu fikirlerin hepsini loop vuruşunuzda kullanmalısınız.

İlk önce kesmeye karşı loop konusu ile başlayacağım. Topspine karşı loop daha az spin ve daha fazla hız gerektirir. Bunun farklarını daha sonra göreceğiz.

Kesmeye karşı loop yaparken loopunuzun gücünü belirleyen en önemli şey nedir ? Cevap bir bacağınızı iterek diğer bacak üzerinden kuvvet alıp bunun topa hız veya spin olarak yansımasını sağlama becerisidir. Daha fazla spin için topa daha yukarıya doğru hareketle ve daha az vurmak (daha çok fırçalamak) gerekir. Daha fazla hız için vücut ağırlığını yukarıya ve topa doğru kaydırıp topa daha fazla vurmak (daha az fırçalamak) gerekir.

Ben gençken Danny Seemiller'in belirttiği loop nasıl olmalı tanımında iki şey beni etkilemişti. Üç metre yüksekliğinde bir duvarın üzerinden bir tuğla attığınızı farzedin. Bunu tek kolunuzla yapamazsınız. Eğilip tüm bacak gücünüzü de katmalısınız demişti. Danny'den öğrendiğim ikinci önemli şey de dengedir. Loop yaparken tüm vücut gücünüzü topa yansıtmalısınız fakat bir sonraki vuruşa da hazır olmalısınız. Bunlar vuruşun ana noktalarıdır. Şimdi vuruşun değişik bölümlerine bakacağız.

Kesmeye karşı loop yaparken ilk yapmanız gereken vücudunuzun tüm ağırlığını arka bacağınıza verecek şekilde pozisyon almanızdır. Topun nereye doğru gittiğini görerek, doğru pozisyon alıp, ağırlık transferi yapmanıza zaman kalacak şekilde topa yaklaştığınızda ayağınızı arkaya getirmeyi düşünmelisiniz. Loop hareketine başlarken arka ayağınız masa ile yaklaşık 45 derecelik bir açı yapmalıdır. Eğer daha fazla zamanınız varsa daha çok dönebilirsiniz. Eğer zamanınız az ise o zaman vücut döndürmeyi daha az yapabilirsiniz.

Pozisyon aldıktan sonra belinizi döndürürken aynı anda raketinizi de arkaya getirmelisiniz. Hazır pozisyonu oyuncudan oyuncuya değişebilir fakat kabaca tanımlarsak el ve kolunuz rahat ve karın hizasında vücudunuzun önünde olmalıdır. Bu hareketin ve bir çok Çinli oyuncunun çok iyi olmasının anahtarı, bence, beli çok verimli olarak döndürebilmektir.

Bunu yapmakla en fazla gücü elde edersiniz. Diğer bir deyişle, belinizi döndürürken, bel ve kalça kısmınızla, ne kadar küçük bir daire çizerseniz o derece başarılı olursunuz. Demekki belimizi döndürürken vücut ağırlığımızı arka bacağa aktaracağız ve raket tutan kolumuzu aynı anda arkaya getireceğiz. Masa tenisi kolay diye kim demiş ki ?

Loop yaparken omuzlarınız masaya paralel olarak başlayıp, daha sonra masaya 90 derece olacak şekilde döndürüp, hareket sonunda da yine masaya paralel olarak bitirmeniz gerekir. Ne kadar fazla dönerseniz o kadar güç elde edersiniz ve kolunuz da topa vuruken o kadar rahat olur. Bu vücudunuzun üst kısmı bacaklarınızdan daha fazla dönüyor demektir. İyi bir loopta vücudun üst kısmı bacaklara göre yaklaşık iki misli daha fazla dönerek kurulmuş yay gibi gerilip sonra boşalmalıdır. Başarılı bir loop için dönmenin önemini anladığınızda diğer konulara bakabiliriz.

Vuruş sırasında kolunuzu hızlandırmanın püf noktası rahat ve patlamaya hazır olmaktır. Bunlar birbirine tezat gibi görünür, aslında biraz tezatlık vardır. Loop yapabilmek için el ve kolunuzun hem rahat olması, hem de inanılmaz bir hızla hareket etmesi gerekir. Bu nasıl olur ? Bana sorarsanız hız ve rahat olmanın en iyi kombinasyonunu hala arıyorum. Fakat bu arada hareketi bacakların başlatması gerektiğini keşfettim. Vuruşu kolunuz başlatırsa güç ve spin oluşturamazsınız. Bacaklarınızı hareket ettirerek kolunuzu vuruş yapacak pozisyona getirirseniz loopunuz doğru olacaktır. Vuruşa bacak hareketi ile ve sağ omuzunuzun sol omuzunuza göre biraz daha aşağıda olarak başlamak çok önemlidir. Kolu geriye doğru savururken bileğinizin gevşek ve rahat olmasına dikkat edin ve kolunuzu, belinizi döndürerek, sağ bacağınızın biraz arkasında düz oluncaya kadar arkaya getirin. Bazı oyuncular kollarını tamamen açmayabilirler, bu da onlara iyi kontrol imkanı verir. Fakat loopunuzda maksimum güç istiyorsanız kolunuzu mümkün olduğu kadar açmalısınız.

Kolunuz dizinizin arkasına geldiği zaman kolun geriye gitme işlemi bitmiş demektir. Bu aşamada omuzlarınız masaya yaklaşık dik konumda olmalı ve vücudunuz da gerilmiş yay gibi olmalıdır. Şimdi vururşun ileriye doğru olan kısmını sağ ayağınızı yere doğru iterek ve kolunuzu yukarı ve ileriye doğru hareket ettirerek başlatmalısınız. Kolunuz ve bileğiniz yukarıya doğru bükülerek uzanmalıdır ve top ile temas  dirsek açınız yaklaşık 90 derece olduğu sırada olmalıdır. Topa temasınız daha çok hız veya spin istemenize göre top zıpladıktan sonra en yüksek noktada veya bunun biraz sonrasında olmalıdır. Temasdan sonra dirseğiniz daha çok öne çıkarak kolunuzun hareketi devam etmeli ve hareket bittiğinde raketiniz boyunuza bağlı olarak başınızın veya omuzunuzun önünde olmalıdır. Bu anda bir aynada kendinize bakarsanız kolunuzun yaklaşık 45 derece ile bükülü olduğunu görürsünüz. Dirseğiniz, aşağıya doğru hareket ettirdiğinizde fazla bir ayar yapmadan backhand pozisyonuna gelecek şekilde vücudunuzdan yeteri kadar uzakta olmalıdır.

Loop yaparken kafa pozisyonunuz da önemlidir. Kafanız masaya göre aşağı pozisyonda başlayıp hareket sonunda yüksek pozisyonda olmalıdır. Başınızın masaya göre aşağıdan yukarıya doğru görünen hareketi yukarıya doğru bir güç oluşturduğunuzu gösterir. Kasetlerden en iyi oyuncuları seyrettiğim zaman hepsinin farklı loop yapma yöntemleri olmasına rağmen hepsinin ortak yanı bellerini döndürmeleri ve vücutlarının (ve kafanın) yukarıya doğru hareketidir.

Loop yaparken dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da her iki gözünüzle topu takip etmektir. Diğer bir deyişle kafanızı döndürmeniz gerektiğidir. Yine baseball örneğine dönersek, vuruş yapan oyuncu kafasını çevirip her iki gözü ile topu takip etmezse topa vurması daha zor olacaktır. Aynı şey masa tenisi için de geçerlidir. Dene ve gör.

Dikkat etmeniz gereken bazı tipik hatalar şunlardır. Eğer loopunuzda yeteri kadar spin yoksa topu daha fazla fırçalamanız gerekir. Daha çok hız için top en yüksek noktadayken, daha fazla spin için ise top düşmeye başladığı anda vurmalısınız.

Loopunuzda yan spin de olursa ne olur ? Loopunuz sola veya sağa doğru kıvrılıyorsa bu ille de kötü demek değildir. Bileğiniz rahat ise hafif bir yön değiştirme normaldir. Güç kaybı oluyorsa vücudunuzu öne doğru hareket ettirmiyor veya takip hareketini kolunuz ile yapmıyorsunuz demektir. Eğer toplarınız yana doğru falso alarak gidiyorsa loop sırasında bileğinizi dik tutarak topa tam arkadan vurmaya dikkat edin. Yan falso ve falso kaybolmasının faydaları vardır ama önce temel loop hareketinizi geliştirip bunları oyun içinde bilerek yapmanız gerekir.

TOPSPINE KARŞI LOOP YAPMANIN FARKLILIKLARI

Kesme yerine topspine karşı loop yapıyorsanız yukarıda yazılanların hepsi geçerlidir. Ana fark hazır olmaya yeteri kadar zamanınızın olmayacağıdır. Bu yüzden hareketinizin daha kısa olması gerekir. Ayrıca kol hareketiniz diz civarı yerine bel ile diz arası orta noktadan başlamalıdır. Vücut ağırlığının nakledilmesi daha ileriye doğru olmalı ve raketiniz topun arkası yerine daha üst tarafına temas etmelidir. Zamanlama yukarıdakilerle aynıdır. Daha fazla güç için top en yüksek noktasındayken, daha fazla spin için top en yüksek noktadan düşmeye başladığı anda topa vurmak gerekir. Vururken vücudunuzu da kullanmyı ve bir sonraki vuruş için çabuk hazır olmayı unutmayın.

Tüm hareketleri daha kısa olarak yapın ve daima topspine karşı loop yapmayı deneyin.

Courtesy of Paddle Palace

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :