English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

Temel masa tenisi geometrisi

TEMEL MASA TENİSİ GEOMETRİSİ

David Marcus

Shaquille O'Neal'i faul atışları yaparken izleyen herkes her seviyedeki oyuncular için temelin ne kadar önemli olduğuna kolayca ikna olacaktır. Ayak hareketleri kesinlikle sporumuzun temellerinden birisidir. Fakat burada ayaklarınızı nasıl hareket ettireceğinizi değil, daha basit bir konuyu, ayaklarınızın nerede durması gerektiğini tartışmak istiyorum.

Baseball sporunda topa vuracak olan sporcunun, topu atan oyuncuya yan tarafını dönmesi gerektiğini herkes bilir. Fakat topa vuran oyuncu sopasını her iki eliyle tutar. Biz masa tenisi oynarken raketi bir elimizle tutarız. O halde ayaklarımız nerede olmalı ?

Bu yazıda raketi sağ elinizle tuttuğunuzu farzediyorum. Solaklar kusura bakmasınlar ve söylediklerimi diğer ele göre adapte etsinler.

Farzedelim ki arkadaşınızla forehand şutop yapıp ısınıyorsunuz. Yüzünüz masaya dönük olarak durun ve kalçalarınızdan sağ tarafa doğru bir çizgi olduğunu farzedin. Raketinizi sağ tarafınızda bu çizgiyle kesişecek şekilde tutun. Burası topla temas etmeniz gereken yerdir. Topa vurduğunuzda raketinizin yüzeyinin baktığı yöne doğru gidecektir. Demek ki topun gideceği yönü belirlemek için raketinizin baktığı yöne doğru, raketinize dik olacak şekilde bir çizgi çizmemiz gerekir. Bu çizgi sizin baktığınız yöne doğru gidecektir. Dolayısıyla ayaklarınız da topun gitmesini istediğiniz yöne doğru bakmalıdır. Ayrıca daha önce kalçalarınızdan yana doğru çizdiğiniz hayali çizgi de topun gitmesini istediğiniz yön ile dik açı yapmalıdır. Şekil 1 e bakınız; resmin altındaki dikey elipsler ayaklarınızı, yatay elips ise raketinizi temsil etmektedir.

Şekil 1

 

Normalde ısınırken çapraz olarak köşeden köşeye vuruş yaparız. Bu bize çalışmak için masanın en uzun boyunu ve bir noktayı (köşeyi) hedeflememizi sağlar (vuruş yaparken daima bir noktayı hedefleyerek vurun, topa o yöne doğru gelişigüzel vurmayın). Masada çapraz vuruş yapacaksak ayaklarımızın topun gidiş yönüne bakması gerekir. Şekil 2 ayaklarımızın konumunu sağ ayağımız daha ileride olacak şekilde göstermektedir.

 

Şekil 2

Çapraz forehand vuruş yapan bir çok oyuncunun sağ ayaklarının geride durduğunu görüyorum. Onlara daima çapraz vuruş yapmaya mı çalıştıklarını, yoksa yüzlerinin baktığı sağ tarafdaki duvara mı vurmaya çalıştıklarını sorarım. Şekil 3 e bakınız.

 Şekil 3

Gerçekte geometrinin gösterdiği şekilde ayaklarınızı yerleştiremeyebilirsiniz. Sorun ileri veya geri gitmeye göre yan tarafa gitmenin çok daha kolay olmasıdır. Bu yüzden sağ ayağınızı çok ileri alırsanız arkadaşınız topu farklı bir yere attığında pozisyonunuzu ayarlamak daha zor olacaktır. Yine de sağ köşeden yaptığınız çapraz vuruşlarda sağ ayağınızın sol ayağınıza göre biraz daha ileriye getirebilirsiniz.

Eğer topu düz karşıya vuracaksanız, o zaman her iki ayağınız da masaya paralel olarak yan yana durabilir. Bu şekilde yüzünüz, vurduğunuz yöne bakacak ve gerektiği zaman hızlı bir şekilde yana doğru gidebileceksiniz (bakınız şekil 1).

İyi bir çalışma da backhand köşelerinden forehand şutop yapmaktır. Bu durumda topun gittiği yön ile ayaklarınızdan geçen çizginin yaptığı açı 90 dereceyi geçecek ve ayak pozisyonunuzu yadırgamayacaksınız (bakınız şekil 4). Bu şekilde yapılan loop ve vuruşlar içten-dışa yapılan vuruşlar olarak bilinirler. Oyuncular bu vuruşu yaptıklarında seyredenler şaşırırlar, TV yorumcularının böyle bir vuruş gördüklerinde söylediklerini duymalısınız, ama aslında olağan bir vuruştur.

Şekil 4

Loop veya vuruş yaparken tüm kaslarımızı kullanmak isteriz. Özellikle de ayaklarımızı, kalçamızı ve omuzlarımızı kullanmak isteriz. İyi bir loop veya şut attığınızda sağ ayağınızla ileriye doğru bir adım atabilirsiniz. Bu durumda vuruşu yaparken sağ ayağınız geride olabilir. İleriye adım atarken bunun iri bir adım olmasına dikkat edin, aksi takdirde topu önünüze gelip iyi vuruş yapamayabilir veya topu yan duvara doğru vurabilirsiniz.

Eğer topa vuruken ayaklarınızı farklı konumda konumlandırıyorsanız bu anlatılanları bir deneyin. İlk başlarda garip gelebilir fakat alışırsanız oyununuzun gelişmesini sağlayacaktır.

Courtesy of David Marcus
Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :