English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

Rakibinizi gözlemleyin

RAKİBİNİZİ GÖZLEMLEYİN

 

Turnuvada tanımadığınız yeni bir rakiple oynayacağınız zaman, bu rakibi daha önceki maçlarında gözlemleyerek ona karşı başarı şansınızı artırabilirsiniz. En üst seviye oyuncular bile rakiplerini gözlemlerler ('rakipleri inceliyorum' veya 'maça hazırlanıyorum' diyerek videodan izlerler). Maçları canlı izlemenin bazı ek avantajları vardır. Videoda iyi görünmeyen veya hiç görünmeyen detayları tüm dikkastinizi vererek inceleyebilirsiniz.

Bu işin amacı aslında çok basittir : Gördüğün her şey hakkında kendi çıkarıma nasıl kullanırım diye düşün.

Neleri Gözlemlemeli

Rakibi gözlemlemede dikkat etmeniz gerekenler hakkında bazı fikirler aşağıda verilmiştir.

1 - Ayak Hareketleri:

Şu sorulara cevap vermeye çalışın: Etkili olduğu alanlar dışına gelen toplarla (dirsek, uzak forehand, vs. gibi) nasıl başediyor? Topa uzanarak mı vuruyor yoksa topa doğru gidiyor mu? Backhand toplarına ne sıklıkla etrafından dolaşıp forehand vuruyor? Masanın % kaçını forehand ve backhand ine alıyor? Dirseğine veya cebine doğru gelen topların onu en çok rahatsız ettiği noktayı belirleyin. Bu nokta oyuncunun vücut konumuyla ilgilidir ve masada sabit bir nokta değilldir.

2 - Raket Tutuşu:

Sağ ve sol yanından yaptığı vuruşlarda raket tutuşunu değiştiriyor mu? Tutuş şekli sağ veya sol taraf vuruşlarından birisi için avantaj sağlıyor mu? Raketi sıkı mı yoksa gevşek mi tutuyor? Bileğini çok kullanıyor mu? Belirli vuruşlar için tutuş şeklini değiştiriyor mu? Tutuş şeklini değiştiriyorsa sizce bu bir zayıflık mı yoksa rakibi yanıltmak için yaptığı bir vuruş mu? (Mesela bazı oyuncular masanın her yanına gelen toplara backhand vururlar. Forehand vurmak için tutuş şeklini değiştirmeleri gerekiyordur. Bu bir zayıflıktır. Waldner ise bileğin etkisini artırmak ve rakibi yanıltmak için tutuş şeklini değiştirir). Eğer zayıflık diye düşünüyorsanız bundan nasıl faydalanabilirsiniz? Eğer rakibi daha etkili kılan bir özellik olduğunu düşünüyorsanız, o zaman rakibin bu vuruşu yapmasını nasıl engellerim diye düşünmelisiniz.

Ayrıca servis atarken raketi nasıl tutuyor? Tüm servislerinde aynı şekilde mi tutuyor yoksa servisten servise farklı şekilde mi tutuyor? Bunun gözlemlenmesi çok önemlidir.

3 - Servisleri:

Servis karşılama sorununuz varsa, rakiplerinizi önceden seyrederek onlara karşı oynadığınızda performansınızı artırabilirsiniz. Ne tür servisler attığını belirlemelisiniz (çoğu oyuncunun az sayıda iyi servisten oluşan bir servis seti vardır). İyi servislerini hangi sıklıkta kullanıyor? Eğer servislerini anlamada hala sorununuz varsa o zaman rakiplerinin nasıl karşıladığını inceleyin.

Hangi servis veya servisler/karşılama kombinasyonundan sonra 3. topa hücum ettiğini belirleyin. Şaşırtıcı servislerinin ne olduğunu belirleyin. Ayrıca rakibinize sorun yaşatan servis karşılamaları var mı (mesela açılı vuruşlar veya top zıpladığı anda yapılan itmeler gibi)?

4 - Servis Karşılaması:

Şu sorulara cevap bulmaya çalışın: Hangi servislere agresif karşılık veriyor? Servislere atak yapabiliyor mu? Çeşitli servislerle nasıl başa çıkıyor? Kısa toplara bileğini hızlı çevirerek vurabiliyor mu? Hızlı/kısa/falsolu itme/kesme yapabiliyor mu?

5 - Top Bekleme Konumu:

Bazı oyuncuların duruşu servis karşılamasının ne kadar agresif veya sakin olacağını gösterir. Bazı oyuncular taktik olarak farklı duruş şekli benimserler. Sürpriz bir servisle bundan faydalanmayı düşünün.

6 - Ayak Hareketleri:

Eğer rakibiniz bir loopcu ise ayak hareketleri forehand e yönelik olacaktır ve çoğu zaman backhand köşesinde bekleyecektir. Backhand köşesine gelen toplara ne zaman forehand loop yaptığını belirleyin. Vurduğu sert şutlardan birisi hızlı bir şekilde geri geldiği zaman çabuk pozisyon alabiliyor mu? Açılı gelen veya ortaya (bileğine veya cebine doğru) gelen toplara ne yapıyor ? Eğer bu tür toplara nasıl davrandığı belliyse bundan kendinize bir çok avantajlar yaratabilirsiniz.

7 - Oyun Stili:

Rakibiniz loop yapan, şut atan, blok yapan veya kesmeci bir oyuncu mu? Masaya yakın mı yoksa uzak mı oynuyor? Vuruşları düzgün ve tutarlı mı? Fırsat bulduğunda bu fırsatları değerlendiriyor ve riskli vuruşlar yapıyor mu? Her iki tarafını da aynı etkinlikte kullanıyor mu? Eğer bir çeşit defans oyuncusuysa atak vuruşlarını ne zaman ve nasıl yapıyor?

Değişik stil oyunculara karşı belirli taktiklerle oynayabilirsiniz. Maça başlarken rakibe karşı nasıl oynamanız gerektiği hakkında kuvvetli fikirleriniz olmalıdır. Eğer sıradışı ve çok değişik bir oyun stiliniz varsa o zaman rakibiniz size karşı nasıl oynayacağını planlamış olacaktır, bu da rakibinizi avantajlı kılar.

8 - Kullandığı Ekipman:

Uzun tırtıl veya antispin lastiklere karşı oynamada sorun yaşıyorsanız, rakibinizin diğer oyunculara karşı yaptığı vuruşları inceleyin. Özellikle de her iki oyuncunun topa verdiği falsoyu ve rakibinizin raketinin bu tür toplara reaksiyonunu gözlemleyin. Her iki oyuncunun vuruşlarını inceleyip topa hangi falso verildiğinde sizin işinizin kolaylaşacağını belirleyin.

9 - Vuruşarını Nereye Yapıyor?

Kuvvetli vuruşları masanın neresine yaptığını ayrıca kısa dokunma vuruşlarını, çaresiz kaldığında topları nereye vurduğunu belirleyiniz. Özellikle de blok veya kesme/itme sırasında top yönünü inceleyiniz. İncelemenizi sadece topun gönderildiği yer olarak değil vuruş açısı olarak da yapmalısınız.

10 - Konsantrasyonu:

Konsantrasyonunun ne zaman en iyi, ne zaman da en kötü olduğunu belirlemelisiniz. Bu bilgiyi kullanarak ucuz sayılar kazanabilirsiniz.

Ayrıca skoru kontrol etmekte ne kadar başarılı olduğunu belirleyiniz. Sık sık geriden yetişebiliyor mu? Oyun seviyesini yükseltebiliyor mu? Baskı altında iyi oynayabiliyor mu? Bunları anlayabilmek için birden fazla (ne kadar çok olursa o kadar iyi) maçını seyretmeniz gerekir.

11 - Gizli Silahları:

Rakibinizin zor bir rakibe karşı veya skorların birbirine çok yakın olduğu bir maçını seyredin ve en iyi servislerini ve vuruşlarını gözlemleyin. Rakiplerinden kazandığı ucuz sayıları belirleyin ve size karşı aynı şeyleri yapmasını nasıl engelleyeceğinizi düşünün.

12 - Taktikleri:

Eğer taktik oyunu kazanabilirseniz, vuruşları, tekniği, ayak hareketleri, fiziksel durumu veya becerisi sizden daha iyi olan bir oyuncuyu yenebilirsiniz. Taktiğin maça etkisi masa tenisinin diğer unsurlarına oranla çok fazladır. Zira taktik diğer özelliklerin etkisini azaltacaktır. Rakibinizi mümkün olduğu kadar farklı oyunculara karşı seyrederek size karşı nasıl bir taktikle oynayabileceğini belirlemeye çalışın. Rakibinizin veya rakiplerinin oyunlarında taktik icabı oluşan farklılıkları gözlemleyin ve bunların skora etkisini belirleyin.

13 - Rakibin ve Sizin Kuvvetli / Zayıf Taraflarınız:

Rakibi seyrederken ona karşı nasıl oynayacağınızı da düşünmeniz gerekir. Kuvvetli tarafınızla rakibin zayıf tarafına, zayıf tarafınızla rakibin zayıf tarafına veya zayıf tarafınızla rakibin kuvvetli tarafına oynayabilirsiniz. Kendi zayıf tarafınızla rakibin kuvvetli tarafına oynamaktan kaçının. Kolay vuruş olmamak şartıyla veya risk almasını sağlayacak şekilde rakibin kuvvetli tarafıyla vurmasına izin verebilirsiniz (kesmeci oyuncular genelde bunu yaparlar. Rakibin forehand vurmasına izin verirler fakat hiç bir zaman da kolay vuruş yapılacak top atmazlar).

Nasıl Gözlemlemeli ?

Eğer tüm dikkatinizi verirseniz yukarıda listelenenleri kolaylıkla gözlemleyebilirsiniz. Fakat gözlemlemeden gerçekten faydalanmak için hepsine birden aynı anda dikkatinizi vermelisiniz. Dikkate almanız gereken bir çok faktör olduğu için sanki maç yaparcasına konsantre olmanız gerekir.

Bir oyuncunun oyununu anlayabilmek için tüm dikkatinizi, top gidiş gelişine veya aynı anda HER İKİ oyuncuya değil, sadece rakibinize veriniz (normal seyirciler her iki oyuncuya bakarlar). Bunu yaparken rakibin karşısındaki oyuncunun oyun şeklini de dikkate alınız (böylece ne olup bittiğini daha iyi anlarsınız). Basit ve baskı altında ne tür hatalar yaptığına ve özellikle de düzenli olarak yaptığı vuruşlara dikkat ediniz. Ne tür vuruşları olduğunu ve çoğu sayının nasıl bittiğini gözlemleyiniz.

Ayrıca not alabilirsiniz. Bunu pek yapan olmuyor ama çok etkili olduğunu düşünüyorum. Daha önce gözlemlediğiniz bir oyuncuya karşı oynarsanız en az %10-20 daha iyi sonuç alırsınız. Eğer elinizde rakibin oyunu, taktikleri ve sizin daha önceden belirlediğiniz ve ona karşı başarılı olacağını düşündüğünüz taktiklerinizin notu varsa %100 e varan daha iyi sonuç alabilirsiniz. Kısa bir liste yapın (eğer uzun ve daha detaylı bir liste yapabiliyorsanız hiç durmayın) ve orada yazanları EZBERLEYİN. Kendi listenize göre yeniden programlanmış bir robot gibi maç oynamayın. Ama maç sırasında  listeniz beyninizde olsun.

Copyright © 2001 The Tactical Table Tennis Website

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :