English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

Oyunum gelişmiyor

Çalışma, Çalışma Arkadaşı ve Oyun Gelişimi Hakkında

'Oyunum Gelişmiyor'

Devamlı sızlanıp oyunum gelişmiyor diye şikayet eden oyunculardan bıktım. Devamlı olarak aynı şeylerden şikayet ederler (genellikle de bunlar YANLIŞ sebeplerdir) ve bu yüzden de geliştirmeleri gereken yönleri ile hiç ilgilenmezler. Çoğu oyuncunun gelişimine çok etki eden belirli şeyler vardır :

 1. Yetersiz ekipman kullanımı. Ne kadar hızlı ekipman kullanırlarsa, o ekipmanı kullanmayı o kadar yavaş öğreneceklerdir, o da öğrenebilirlerse.

 2. ROBOTİK ve APTALCA çalışmalar yaptıktan sonra yanlış mantık kullanarak ANLAMSIZ maçlar yaparlar. Bu maçlarda zayıf olan taraflarını çalıştıracakları yerde sadece kuvvetli olan taraflarını kullanırlar. Bu maçları kazanmak için oynarlar, çalışma olarak düşünmezler.

 3. Yanlış sebeplerden dolayı çalışma arkadaşını yanlış seçerler. Aşağıda da göreceğimiz gibi, çalışma arkadaşı değişik sebeplerden yeterli/yetersiz olabilir.

Bu yazı 2 ve 3 numaralı sebeplere odaklanmaktadır.

Sizin de göreceğiniz gibi, benim inancıma göre oyun geliştirmenin sorumluluğu büyük oranda oyuncunun kendisine bağlıdır. Bir sabah kalktığınızda berbat oynuyorsanız ben size 3 şey söyleyebilirim :

 1. Bu SENİN suçun. Bundan dolayı...

 2. Bunu HAKEDİYORSUN. Ama üzülme ...

 3. DÜZELTMEK için ... yapabilirsin.

Eğer oyununuzu geliştirmek istiyorsanız, 'Oyunum neden gelişemiyor?' diye sormak yerine kendi kendinize 'Neden oyunum gelişmeli?' diye sormalısınız ('Ben gelişmek için ne yapıyorum? ve bir işe yarıyor mu?'). Eğer oyununuz gelişmiyorsa, çalışmalarınızda bir şeyler EKSİKTİR. Masa başında saatler harcamanın (oyun/çalışma) oyunuzu geliştirmekte etkisi olacaktır ama oyununuz belirli bir seviyeye geldikten sonra az bir ek gelişim için çok daha fazla çalışma yapmanız gerekecektir. Bu aşamada size vuruşlarınızı ve ayak hareketlerinizi cilalamak, taktik vermek ve en iyi oyununuzu oynatmak için bir çalışma arkadaşı (veya çalıştırıcı) gerekecekir.

Buna ek olarak eğer çok iyi bir oyuncu değilse, sadece BİR çalışma arkadaşı bulmanız yeterli değildir. Aslında size gereken hepsiyle oynayabileceğiniz BİR ÇOK DEĞİŞİK oyun arkadaşlarıdır. Ne kadar birbirinden farklı stil /ekipman / kişilik / taktik / kuvvetli ve zayıf tarafları varsa sizin için o kadar iyidir. Çalışmalarınızı ODAKLANARAK yapmanız gerekir. Zayıf tarafınızı geliştirmek, kuvvetli tarafınızı geliştirmekten çok daha kolay ve hızlıdır. Zayıf taraflarınıza çalışmalısınız : Bazı oyuncuların backhand vuruşları yoktur fakat çok iyi forehand vuruşları vardır. Tahmin edin bakalım bu oyuncular ne taraflarını çalıştırıyorlardır? Haftada 4 saat öldürücü forehand vuruşu çalıştıklarını farzedelim. Bunun yerine 2 saat backhand, 2 saat de forehand çalışmış olsalar, genel oyun şekilleri CİDDİ oranda gelişecektir.

Uzun rallileri (top gidiş gelişleri) yapamamak, uzun tırtıl / kısa tırtıl / antispin / OX lastiklere / zamklı süngerlere / kesenlere (evet loop yapıp da kesme yapamayan oyuncular vardır) karşı oynayamamak veya servis karşılayamamak çok önemli fakat geliştirilebilir zayıflıklardır. ÇOK KOLAYLIKLA loop yapmanız için size ŞEKER gibi toplar atan arkadaşınızla oynamanız oyununuzu geliştirecektir. Fakat uzun tırtıl ile oynayan ve size ZEHİRLİ ve belirsiz toplar atan bir kesmeciye karşı oynamanıza oranla ÇOK DAHA AZ gelişecektir.

Muhtemelen dirseğe gelen toplara vuramamak, bileğinizi hızlı çevirerek vuramamak veya yavaş backhand loop yapamamak gibi 'ileri seviye zayıflıklarınız' vardır. Bu zayıflıklar belirli çalışmalar veya odaklanılarak yapılan rallilerle geliştirilebilir (her fırsat bulduğunuzda zayıf vuruşlarınızı yapmakta istekli olmanız gerekir). Dengeli ve istikrarlı bir stil geliştirmek için çalışma yapmak yerine maç yapmaya benzediği için ralliler yapmanızı özellikle öneririm. Bu tür çalışmanın faydasını görmek için kontrollü oynayabilen ve size devamlı kapasitenizi zorlayacak toplar atan bir çalışma arkadaşına ihtiyacınız vardır. Farklı spinler, kesme, itme, blok ve loop yapabilen (bir çeşit Waldner gibi!) bir çalışma arkadaşı çok değerlidir. Böyle bir partneri bulduğunuz zaman bu oyuncuya size en çok sorun çıkartan problemlerinizi söylemelisiniz. Böylece rallileri sizin çalışabilmenize uygun duruma getirebilecektir. Eğer partneriniz akıllıysa, kendisi de çabucak anlayacağı için, ona hiç bir şey söylemeniz gerekmez. Taktik ve defans oyuncuları da iyi bir çalışma arkadaşı olabilirler.

Kuvvetli ve zayıf taraflarınızı zaten biliyorsunuz. Ayrıca size en çok sorunu neyin çıkardığını da biliyorsunuz. Eğer size sorun olan zayıflıklarınızla yüz yüze gelmek istemiyor ve bunlara karşı koymayı reddetmek istiyorsanız SORUN DEĞİL. İstediğinizi yapabilirsiniz ve buna da hakkınız var. Ama oyunum gelişmiyor diye ŞİKAYET ETMEYİN.

Tamam - Şimdi sevdiğiniz çalışma arkadaşlarınızı biraz irdeleyelim...

Çalışma Arkadaşlarını Seçmek

Bence çalışma arkadaşını seçerken dikkate alınması gereken önemli şeyler vardır :

KÖTÜ BİR çalışma arkadaşı

İYİ BİR çalışma arkadaşı

Daima aynı kişiyse (eğer sizden çok daha iyi birisiyse olabilir, ama o zaman da siz onun için kötü bir çalışma arkadaşı olursunuz, veya iyi bir çalıştırıcıysa olabilir).

Devamlı değişen bir yüzdür. Ne kadar farklı stil ve ekipmana karşı oynarsanız o kadar iyidir.

Başka bir çalışmaya geçmeden önce 40 dakika boyunca aynı hızda Forehand-Forehand loop yapıyorsa.

Her türlü vuruşlarla / spinlerle / noktaya atışlarla / hızlarla ısınan oyuncu. Bu tek boyutlu bir oyuncu değildir.

Robotik çalışmalar yapar (mesela sen bir FH, bir BH loop yap ben de çapraz blok yapayım gibi çalışmalar). Kafayı çalıştırmayan robotik oyun tarzına uygundur.

Ralli sırasında kontrol ve karşı-kontrol vuruşları geliştirebileceğiniz ve sizi ralli sırasında taktik kararlar almaya zorlayacak çalışmalar ve sıkı ralliler yapar.

Oyununa çok alışık olduğunuz bir oyuncudur.

Maç yaptığınızda size (her ne sebeple olursa olsun) zor anlar yaşatan bir oyuncudur.

Süreklilik yerine hızı tercih eden oyuncudur. Çalışma sırasında topu öyle bir öldürür ki sizin topu geri döndürme şansınız hiç yoktur.

Spin, doğru yere atma ve sürekliliği tercih eden oyuncudur. Sizi kontrol için oynamaya zorlar. Ayaklarınızı çalıştırarak topa vurmanızı sağlar.

Onun servislerinize alıştığınızda sizin servis karşılamanızı geliştirmenizi istemez.

Yeni servislerle sizi şaşırtabilir.

ALL ile OFF arası stilde oynar (muhtemelen düz lastikle loop yaparak). Bu stil en yaygın stildir ve muhtemelen zaten ÇOK alışık olduğunuz için size sorun olma ihtimali azdır.

Raket çevirme, backhand loop yapan penholder, atak yapan defansçı, çok değişik raket kombinasyonu gibi alışılmamış, uç veya karmaşık bir stil ile oynar. Çalışma arkadaşlarınız içinde bu tür oyuncular olmalıdır.

En iyi oyununuzu oynamanıza izin verir. Böylece birbirinize kolay toplar atarak çevrenize oynayabildiğinizi gösterirsiniz.

Sizin rahat oynamanıza izin vermeyecek yıkıcı bir oyun stili vardır. AMA spine, hız değişimine, noktaya top atma gibi vuruşlara alışmanız için uzun ralliler yapmanıza izin verir.

Sizinle peş peşe bir ton aptalca maçlar yapar. Maçlar ikinizden birisi tarafından herhangi bir sonuçla kazanılabilir ama hiç biriniz kendinizi zorlamıyorsunuzdur.

Çok daha az maç yaparsınız ama her sayı için savaştığınız için bunlar çok daha sıkı ve yoğundur.

Top toplamayı sevmez. Vuruşların dışarı gitmesinin de oyunun bir parçası olduğunu anlamıyormuş gibi görünür.

Sabırlıdır. Sizi peş peşe zor toplarla besleyip size sorun olan vuruşları yapabilmeyi öğrenmenizi sağlar.

Kazanmayı ve kaybetmeyi bilmez. Boş konuşur, hile yapar. Diğer insanları yargılar. Kendisinin oynadığını sanır (her ne kadar iyi oyuncu olursa olsun). 'Masa tenisi önyargıları' vardır.

Açık fikirli iyi bir kişiliktir.

Dünya çapında oyuncuları, takımları, markaları bilir (veya bildiğini sanır).

Kuralları ve ekipmanların nasıl oynadığını bilir.

Sizin masa tenisi arkadaşınızdır ve daima sizinle oynamak ister.

Diğerleriyle de oynamak ister.

Sadece ve sadece çalışmak için kulüpte gördüğünüz birisidir.

Aynı zamanda arkadaşınızdır.

Bilgiyi sizinle paylaşmaz (mesela en iyi servisini maçlar dışında atmaz). Oyununuzu böyle birisiyle nasıl geliştirebilirsiniz?

Tavsiyelerde bulunur. Size kendi zayıf taraflarını gösterir. Böylece siz bunlardan fayda sağlamaya çalışırken kendisi de geliştirmeye çalışır.

Kendi kuvvetli tarafıyla sizin kuvvetli tarafınıza karşı oynayıp uzun ralliler yapmak ister.

Kendi zayıf tarafıyla sizin zayıf / kuvvetli tarafınıza karşı (veya tersi) oynamak ister.

'Çok iyi' ve 'iyi vuruş' dışında size hiç bir düşüncesini söylemez.

Size faydalı ve kullanılabilir düşüncelerini söyler.

İyi bir partner olduğunu düşünür.

İyi bir partner olmaya çalışır.

 

SADECE arkadaşınız ile çalışmak istiyorsanız devam edin. Kendi seviyenizde ve birbirinizin oyununu tanıdığınız bir partner ile iyi eğlenirsiniz. Ama geliştirmeyi veya turnuvalara katılmayı düşünüyorsanız (belirli bir hırsla ve kazanmayı düşünerek), aynı oyuncuyla çalışmak iyi bir tercih değildir (yumuşak bir ifade ile).

Ek bir kısa liste aşağıda verilmiştir.

Sizin gelişmenizi engelleyen faktörler

 1. Mantıksız inanışlar: Uzun tırtıl kandırmaca değildir. Looplar tek vuruş tipi değildir. Senin arkanda mistik bir güç yoktur, vuruşu kendin kaçırdın, şans kanunsuz değildir, oyunun bir parçasıdır.

 2. Aklını kullan. Aşağıdakilerden çoğu bir çok oyuncuda olan bir ZİHİN HASTALIĞIDIR.

 3. Daha zayıf oyuncularla oynamama. Bu SIZIN değil ONLARIN gelişmesini engelleyecektir. KENDINIZDEN DAHA İYİ oyuncularla oynamayı seviyorsunuz değil mi? (EMİNİM Kİ SEVİYORSUNUZDUR). O halde neden sizden DAHA KÖTÜ oyuncularla oynamayı reddediyorsunuz? Kendinize nasıl davranılmasını istiyorsanız siz de başkalarına o şekilde davranın, bencil olmayın.

 4. Şikayet, kendi kendine konuşma, boş konuşma, oflayıp puflama, bahane bulma, zihin oyunları. Bunlara ihtiyacınız yok. Bunlar psiko-pongdur.

 5. Yanınızda duran size hiç bir faydası olmayacak taktikler veren ('hadi o vuruşları kaçırma' gibi eğer size nasıl yapacağınız öğretilmediyse hiç bir faydası olmayan) sözde çalıştırıcılar.

 6. Enerji içeceklerini, enerji çikolatalarını ve atletlerin gıdası vs gibi raklamı yapılan hiç bir gıdayı yiyip içmeyin. Onlar masa tenisi için iyi değiller (üzerinde Stiga yazsa bile). Yorgunsanız dinlenin. Su için veya muz yiyin.

 7. CHO diye bağırmak. Topu yükseğe atarak servis atma (eğer bu servisi avantaj olarak kullanabiliyorsanız olabilir). Üst seviye oyunculardan kopyaladığınız bu pozların hiç bir anlamı yoktur.

 8. Yeni ekipman. Para harcayıp daha iyi oyuncu olmayı bekleyemezsiniz. Elinizdeki ekipman stilinize MAKUL DERECEDE UYGUNSA, üzgünüm ama, yeni ekipman alarak oyununuzu GELİŞTİREMEZSİNİZ. Ama KENDİNİZE uygun bir ekipmanı bulmanız gerekir. Ekipmanları denemek (tekniğinizi geliştirmek işleminde vuruşlarınızı yeni ekipmanı kontrol edecek şekilde adapte etmek ve topa doğru vuruşlar yapmak) kesinlikle oyununuzu geliştirebilir.

 9. Hızlandırıcı zamk kullanımı. Bazı oyuncular hızlandırıcı zamkın faydasını görürler, bazıları ise görmezler. Hızlandırıcı zamk ile sizin kesinlikle daha iyi oynayacağınızı sanmayın. Hızlandırıcı zamkın vuruşlarınızı daha hızlı ve daha spinli yapacağını bilin (bu becerinize ve stilinize bağlı olarak sizin için iyi veya kötü olabilir).

 10. Bir oyuncunun kıyafeti ve görünüşünün oyunu ile bir ilgisi YOKTUR. Bunu kabul edin.

 11. Masa tenisi kitapları almak. Sizin oyununuzu geliştirecek olan şey bu kitapları okuyup, anlamak ve anladıklarınızı çalışmaktır. BUNLARI kütüphaneden tutmak değil. Aynı şey masa tenisi videoları için de geçerlidir.

 12. Işık, zemin, masa, top, ısı, nem, genişlik, gürültü, rahat insanlar, seyirciler, rakibinizin arkadaşları, kendi arkadaşlarınız vs. gibi uygun olmayan harici şartlar. Bunlardan bazıları oyununuzu etkileyebilir (oyundan çok düşerek yerde yatmanıza sebep olan kaygan bir zeminin oyununuza etkisini inkar etmek mümkün değildir), ama bunların zihninize etki etmesine engel olmalısınız (zemin ile ilgili şikayet ve sızlanmaya başlamayın). Bunlar konsantrasyon ve performansınız için iyi olmayan BOŞ ve HİÇ BİR İŞE YARAMAYAN şeylerdir (zemin değişemeyeceğine göre).

Boris

Copyright The Tactical Table Tennis Website

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :