English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

Kesmecilere karşı nasıl oynamalı ?

KESMECİLERE KARŞI NASIL OYNAMALI

Larry Hodges, USATT Sertifikalı Ulusal Çalıştırıcı

Sabırlı bir kesmecinin sizi kendi hatalarınızdan dolayı yenmesi her oyuncuyu çok kızdırır. Kesmeciye karşı kaybetmek, golf oynarken ilk uzun vuruşlarda topu yeşilliğe ulaştırıp son vuruşlarda yapılan hatalarla ancak 4. vuruşta deliğe atmaya benzer. Hayat boyu topu 4. vuruşta deliğe atmaktansa kesmeciyi nasıl yeneceğimizi öğrenelim. 

Bir kesmecinin en zayıf olduğu yer masanın ortasıdır, fakat bu da vuruşlarınız için masanın en kısa olduğu yerdir (çapraz vuruş yaparsanız karşı tarafta daha uzun bir alan ve dolayısıyla daha fazla hata payınız vardır). Çapraz yerine köşeden karşı köşeye düz vuruşlar yapmak da kesmecileri sıkca şaşırtır. Özellikle hızlı olmayan bir kesmecinin köşelere gelen toplara karşı zaafı vardır. Her iki tarafı düz lastikle oynayan kesmeciler ortaya gelen toplarda sorun yaşarlar. Aşağıda bilirtilen stillerden hangisiyle oynarsanız oynayın, bu temel özellikleri aklınızda tutmanız gerekir. Genelde kesmeciye karşı oynamanın üç farklı yöntemi vardır. Gayriresmi olarak bunlar Avrupa, Asya ve kesme stilleri olarak bilinirler.

Avrupa Stili

Burada amaç kesmeciyi masaya yaklaştırdıktan sonra özellikle kesmecinin üzerine kuvvetli atak yapmaktır. Kesmeci masaya yakın olduğu için topu geri çeviremeyecektir. Bu tekniği kullanırken çoğunlukla kısa servis atarak kesmeciyi masaya yaklaştırdıktan sonra hızlı atak yapmaya çalışmalısınız. Bazan da atak yapmak yerine, atak yapacakmış gibi yapıp, topu kısa itmelisiniz. Atak yapmanızı bekleyerek geriye doğru giden kesmeci böyle toplarda sorun yaşayacak ve genelde topa zor yetişip son hamle ile topu karşıya gönderecektir. Eğer topu karşıya gönderse bile (muhtemelen topu iyi yere atamayacaktır), masaya yapışmış olacak ve bir sonraki atak için beklemede olamayacaktır. Böyle bir durumda yapılacak hızlı bir loop ile sayı almak kolaydır. Eğer kesmeci böyle kısa topları bekleyip masaya yakın duruyorsa, o zaman kuvvetli atak yapmalısınız. Teorik olarak kesmecinin bu tür bir taktiğe cevap verme şansı yoktur.

Top gidiş-gelişleri sırasında kesmeci uzaktan çok kuvvetli kesik yaparak topu karşılarsa gelen topu kısa olarak itin ve herşeye yeniden başlayın. Burada amaç kesmeciyi ya masadan çok uzakta, ya da geri geri giderken yakalayıp topu kısa bırakmak ve rakibin masaya acele bir şekilde yaklaşmasını sağlamaktır. Hızla gelip masaya çok yaklaştığı zaman atak yapabilirsiniz. Alternatif olarak bir kaç defa topları peş peşe itebilir sonra da beklemediğini düşündüğünüz anda atak yapabilirsiniz.

Asya Stili

Burada amaç spin ve top gidiş-gelişlerini kontrol altında tutmaktır. Bu yöntem özellikle uzun tırtıl lastikle oynayan kesmecilere karşı etkilidir, fakat düzgün şekilde yapabilmek için bir kesmeciyle birlikte düzenli çalışmayı gerektirir. Tırtıl lastikle oynayan oyuncular bu stilde özellikle başarılıdırlar. Bir çok düz lastikle oynayan oyuncu da bu stil ile oynarlar. Bu stil her iki tarafı tırtıl olan ve kuvvetli kesme yapan oyunculara karşı çok etkili değildir. Uzun tırtıl lastikle oynayan bir kesmeci rakibiniz olduğunu farzadelim.

Burada amaç kesmeciyi masadan uzaklaştırıp rakibin uzun tırtıl tarafına devamlı yumuşak ve falsosu az spin yapmaktır. Rakip uzun tırtıl lastikten dolayı sadece sizin verdiğiniz falsoyu size geri gönderebilir. Bu yüzden gelen toplarda çok fazla falso olmayacak ve yumuşak spin yapmak sizin için sorun olmayacaktır. Bunları yaparken fırsat kollayıp uygun gördüğünüz anda şut veya loop ile sayıyı kazanabilirsiniz.

Hangisiyle rahat olduğunuza bağlı olarak, öldürücü vuruşu yapmadan önce bir çok yumuşak spin yapabilir, veya az sayıda yumuşak spinden sonra beklemediği anda öldürücü vuruşu yapabilirsiniz. Bazı oyuncular yumuşak spin kısmını çok uzun tutarlar ve öldürücü vuruş için kolay bir top beklerler. Bazan spinsiz, bazan de spinli toplarla spininizi değiştirmeye çalışmalısınız. Dikkat etmeniz gereken şey spininizi değiştirdiğinizde karşıdan da spini değişik topların geleceğidir. Örneğin daha kuvvetli spin yaptığınızda, topun karşıdan daha kuvvetli kesme olarak geri geleceğini beklerek vuruşu yaparken raketi daha fazla açmalısınız veya itip tekrar baştan başlamalısınız. Peş peşe kuvvetli spinler yapma tuzağına sakın düşmeyin. Kesmeciler buna bayılırlar ve top size daima kuvvetli kesme olarak geri döner. Bu tür toplara da istikrarlı olaraki loop yapmak zordur.

Arada bir itme de yapabilirsiniz fakat çok fazla itme yapmak kendi zamanlamanızı bozacaktır. Rakibin uzun tırtıl tarafına devamlı yumuşak az spinli looplar yaparsanız rakibin kırmakta zorlanacağı bir ritm yakalarsınız.

Loop yaparken top göz hizanıza gelecek şekilde dizlerinizi kırınız. Bu hem topu kaldırmanızı ve istikrarlı vuruşlar yapmanızı kolaylaştıracak hem de gözlerinizi topa yaklaştırıp daha iyi görmenizi sağlayacaktır.

Kesme Stili

Ben bu stili pek sevmiyorum. Burada amaç kesmeciyle birlikte devamlı kesme yaparak rakibin ıskalamasını, kolay vurulacak top atmasını veya sabırsızlanıp atak yapmasını beklemektir. Üst seviye oyuncularda bu stile nadiren rastlanır, fakat orta ve alt seviye oyuncularda yaygındır. Ben oyunun amacının EĞLENCE olması gerektiğine kuvvetle inananlardan birisi olduğum için (bu bir oyundur !), bu şekilde kazanmayı sevmiyorum. Eğer siz de kesmeci değilseniz (bu durumda BİRİSİNİN topu itmesi gerekiyor, bu da siz olabilirsiniz), bir şekilde atak yaparak kaybeden oyuncu görmeyi tercih ederim. Şimdilik kaybetmiş olabilirsiniz fakat gelecekteki maçlarda kesmecilere karşı daha iyi oynamayı ancak böyle öğrenebilirsiniz.

Courtesy of Larry Hodges

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :