English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

Kesmeci

RAKİBİMDE ÇİN LASTİĞİ VAR, ÇOK İYİ KESİYOR

SPİN YAPAMIYORUM

 

Çoğumuz masa tenisi oynamaya antrenmanla başlarız. FH şutop, FH spin, sonra BH şutop, BH spin... vs.vs.... Bu hareketleri antrenmanda tıkır tıkır yaparız. Çok az hata yaparız. Sonra antrenman biter, maça geçeriz. Rakibimizde Çin lastiği vardır (böyle raketi masanın üzerinde duran topa bastırıp, raketi kaldırırsınız top rakete yapışır, öyle bir lastik işte). Bu arkadaşımız bize acaip acaip dolu kesikler atıp bizi sıkıştırıyordur. Biz bu toplara spin yapmaya çalışırız (hani az önce antrenmanda yaptığımız spinler var ya) Iııhh !! Nasıl çekersek çekelim nafile top fileye gidiyordur. Biz de dayanamayıp işin kolayına kaçıp o kesiklere kesik ile karşılık veririz. Bu kez de karşı taraf saldırır. Bu şekilde oyun bizim için bir kabusa dönüşür. Sonra kendimize şunu sorarız, "nedir benim çektiğim şu kesiklerden, şu Çin lastiklerinden, spinleri hep ağa takıyorum".

O halde ben de size şunu soruyorum. Hiç o dolu kesiklere spin çekerken topu dışarı atmayı düşündünüz mü ? Eğer kesik vuruşlara spin yaparken toplarınız sürekli fileye gidiyorsa, kendinize gayet rahatça şunu söyleyin: "Nasıl olsa sayıyı kaybediyorum, ancak bu kez sayıyı ağa takarak değil dışarı atarak kaybedeceğim. Madem ki kesik vuruşun amacı topu ağa takmamdır, ben de inat olsun diye, bu topu ağa takmayacağım. Öyle bir spin yapacağım ki, top ya dışarı gidecek ya da karşı sahaya düşecek, ama asla ağa gitmeyecek".

Bunu kendinize söyledikten sonra gelecek olan kesiklere karşı spin yaparken kolunuzu öyle bir savurun, hareketi öyle bir abartılı yapın, spini öyle bir yukarı doğru çekin ki top ağa gitmesin. Dışarı çıkarsa da üzülmeyin. Dolu bir kesik vuruşa spin yaptığınızda spin fazla geldiği için topu dışarı attıysanız üzülmeyin. Çünkü sayıyı kaybettiniz ancak, rakibiniz çok dolu kestiği için topu ağa takmanızı bekliyordu, oysa siz ağa takmak şöyle dursun, topu dışarı bile attınız. Bu, belki de rakibinizin gözünü korkutacaktır. Çünkü dolu kesik topa spin yapıp dışarı atmak demek, rakibe "birazdan o top senin masanda patlayacak" mesajı vermektir. Oysa ağa taktığınızda rakibiniz çok rahattır, amacına ulaşmıştır, "çok dolu kestim, yine ağa taktı hihihi" şeklinde sevinmektedir belki de:)

Evet arkadaşlar, eğer kesik toplara spin yaparken sürekli olarak ağa takıyorsanız, yeni bir karar alın ve bu topları artık dışarı (ya da karşı masaya) atacağınıza ama asla ağa takmayacağınıza söz verin. Bu karara uyduğunuz takdirde çok şeyin değiştiğini göreceksiniz. Toplarınız yavaş yavaş karşı masadaki yerini bulacak, ince ayarlarla artık her topa spin yapar olacaksınız, rakibiniz tedirgin olacak, nasıl ve nereye keseceğini şaşıracak, kesikte hatalar yapmaya başlayacak. Bundan ötesi, siz artık "ah karşı taraf bir kesik top atsa da ben de atak yapsam" diye bekleyeceksiniz. Tabii bunlar uygulamakla, denemekle ve zamanla olacaktır. Ama unutmayın başlangıç noktası nedir ? "Rakibim, ben topu ağa takayım diye dolu kesti, ben spin yaparken bu topu belki dışarı atacağım ama ağa takmayacağım". Evet, başlama noktası işte burası.

Eğer sağlam bir eğitime ayıracak vaktiniz yoksa, en azından bu yöntemleri deneyin. Eğitim alarak bu işi okulunda öğrenmiş olanlar bu küçük ayrıntıları zaten biliyorlar.

 

Yazan :  Ahmet Sözmen

 

Son güncelleme tarihi : 25 Haziran, 2005

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :