English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

Bu lastik iyi çekiyor mu acaba ?

HANGİ LASTİĞİ SEÇMELİYİM ?

   

Hepimiz ne tür ekipman? hangi marka? hangi model? diye kafa yoruyoruz kuşkusuz. En büyük sorun ise alacağınız lastiğin nasıl olduğunu oynamadan bilememek. Bu yazıda almayı düşündüğünüz lastik ile hiç oynamadan onun hakkında fikir edinmenize yardımcı olacak bilgiler vermek istiyorum.

Fakat hemen belirteyim masa tenisinde "iyi ekipman" yoktur "uygun ekipman" vardır. Hiç bir teknoloji bir ekipmanı hem hızlı, hem spinli, hem de kontrollü olarak üretmeye müsade etmez. Bir yerden alırken bir yerden vermeye mecbursunuz işte bu yüzden hız-spin-kontrol üçlüsünde size en uygun oranı yakalamaya çalışmalısınız (Bunları kullanılan tahtanın özellikleri de etkileyecektir).

Her ne kadar onlarca markanın sunduğu yüzlerce model olsa da sonuçta beğenimize sunulan modeller bir kaç özelliğe göre sınıflandırılabilirler. Yapışkan/yapışkan olmayan yüzeyli, İnce veya kalın lastikli, sert veya yumuşak süngerli, yumuşak veya sert lastikli, kalın veya ince süngerli, süngeri veya lastiği veya her ikisi de gergin üretilmiş ve üretilmemiş lastikler gibi...

Yukarıda yazılan özellikler lastiklerin oyun karakterlerini belirlemektedir. Şimdi bu özelliklerin lastiğe etkilerini inceleyelim.

Lastiğin yüzeyinin yapışkan olup olmaması

Bunun açıklaması lastik yüzeyinin topu ne kadar tuttuğudur. Bazı lastikleri topun üstüne koyup raketi kaldırdığınızda topun da beraber geldiğini görürsünüz, ancak bazı lastikler topu tutmaz. Topu tutan ve topa yapışan lastiklerle daha çok spin üretebilirsiniz, bu iyi gibi gözükebilir, fakat lastiğiniz ne kadar çok spin üretirse rakibinizin spininden de o oranda fazla etkilenecektir.

Yapışkan yüzeyli bir lastikle yavaş vuruşlarda bile topa çok iyi falso verebilir ve daha etkin servisler atabilirsiniz. Bu bir avantajdır, fakat aynı şekilde rakibin servislerinden de o oranda etkilenirsiniz. Yani rakibinizin servislerinde sorun yaşıyorsanız yapışkan yüzeyli lastikler size uygun değildir.

Yüzeyi yapışkan lastiklere örnek olarak Friendship 729, DHS hurricane II, Juic 999, Stiga neos tacky, Butterfly Tackifire Special gibi lastikler gösterilebilir. Genelde en yapışkan yüzeyli lastikler Çin lastikleridir.

Yüzeyi yapışkan olmayan lastikler ise daha az spin üretirler. Özellikle servislerde topa iyi bir spin verebilmek için güçlü ve kıvrak bir bileğe sahip olmanız gerekir. Fakat bu tür lastiklerle rakibin falsolarından daha az etkilenirsiniz.

Bu tür lastikler yüzeyi yapışkan olan lastiklere göre daha çeşitlidir (Butterfly Sriver, Stiga Mendo, Joola Samba, Tibhar Rapid gibi). Yüzeyi yapışkan olan lastikler topu daha fazla tuttuklarından hızları daha az olur.

Lastiğin ince veya kalın olması

Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu (ITTF) lastik ve süngerin toplam kalınlığının 4mm den fazla olamayacağını kurala bağlamıştır. Süngerlerin kalınlıkları 0 ile 2.6 mm arasında olabilmektedir. Max olarak belirtilen lastiklerde ise sünger kalınlığı, ITTF limiti olan 4 mm den lastiğin kalınlığı çıkartılınca geriye kalan kısımdır.

Örneğin lastik kalınlığı 1.7 mm ise max sünger kalınlığı 2.3 mm olabilir. Lastiğin kalınlığı kataloglarda gösterilmez ve genellikle iki farklı kalınlık kulanılır. Örnekte belirtildiği gibi 1.7mm kalınlığındaki lastiklere uygulanabilecek maksimum sünger kalınlığı 2.3mm dir.  Son 1-2 yıl içinde 1.4 ve 1.5 mm kalınlığındaki lastikler üretilmeye başlanmıştır. Bu tür lastiklerin maksimum sünger kalınlığı 2.5 ve 2.6 mm olabilmektedir.

Peki lastiğin ince veya kalın olması neye etki eder? İnce lastik kalın sünger anlayışıyla üretilmiş lastikler (Stiga innova premium, Juic driva smash ultima, Tibhar makss, Donic s40, 729, Double Happiness hurricane II), hızlarını lastikten çok süngere borçludurlar ve asıl hızlarını hızlandırıcı zamk (solüsyon) kullanıldığında gösterirler.

İnce lastik kalın sünger anlayışla üretilen lastikler yüzeylerinin yapışkan olup olmamasından bağımsız olarak daha çok spin üretirler. Bunun sebebi ince lastiğin daha elastik olması ve vuruş anında topu daha rahat kavramasıdır. Lastiğin ince olmasının bir diğer etkisi de yavaş vuruşlarda (servis karşılama, itme, kesme gibi vuruşlarda) daha kontrollü olmasıdır. Yavaş vuruşlarda top süngere kadar gömülmez ve bu yüzden top sadece lastiğin hızından etkilenir, ve bu yüzden daha yavaş gider. İnce lastik kalın sünger anlayışıyla üretilen lastikler yavaş vuruşlarda yavaş, hızlı vuruşlarda ise hızlıdırlar. Ayrıca bu tür lastikler masaya yakın kontra vuruşlarda daha avantajlıdırlar. Eğer hızlı bir lastik kullanıyor ve "dokununca uçuyor" diye şikayet ediyorsanız, ince lastik kalın sünger anlayışı size daha uygundur.

İnce lastiğin bir diğer avantajı ise daha elastik olduğu için topu daha iyi hissedersiniz. Biri kalın diğer ince aynı sertlikte iki lastiğe 2.0mm kalınlığında orta sert bir sünger takıldığında, ince lastikli olan daha yumuşak bir his verir ve topu daha iyi hissetmenizi sağlar. Bu da kontrolü artırır.

Not: Butterfly Brcye'ın en fazla 2.1 mm kalınlığında süngerli versiyonu vardır. Bunun nedeni Brcye'ın lastiğinin kalın olması değil, Bryce'ın çok hızlı bir lastik olmasından dolayı max kalınlıkta üretilmesine gerek olmamasıdır.

Sert veya yumuşak süngerli lastikler

Sert süngerler daha fazla hız üretirler fakat top bu tür süngerlerin içine yeterince gömülemedği için lastiğin spin potansiyelini kısıtlarlar. Ayrıca sert süngerli lastiklerin hissi zayıftır.

Yumuşak süngerler ise daha yavaştır fakat daha iyi spin üretirler ve topu daha iyi hissetmenize yardımcı olurlar. Ayrıca yumuşak süngerli lastikler ile oynarken tahtanızın özelliklerini daha iyi hissedersiniz. Tahtanız hızlıysa hızlı, yavaş ise daha yavaş bir raketiniz olur.

Sert süngerli lastikler hızlandırıcı zamk (solüsyon) ile kullanıldıklarında zamkın hızlandırıcı etkisi daha az olur. Hızlandırıcı zamk sert süngerin içine yeteri kadar nüfuz edemez ve süngerin şişerek yumuşamasına engel olur.

Sert süngeri genelde yapışkan yüzeye sahip lastiklerle birlikte Çinliler kullanırlar. 729, HurricaneII gibi lastikler sert süngere sahiptir. Orta sert süngerli lastikler; Butterfly Sriver, Brcye, Stiga mendo, Yasaka markV, Tibhar Rapid. Yumuşak süngerli lastikler ise Butterfly Sriver FX, Brcye FX, Tibhar Makks, Joola Samba, Tibhar Rapid Soft gibi lastiklerdir.

Yumuşak veya sert lastikler

Lastiğin yumuşak olması genellikle daha yavaş olmasına neden olur. Eğer lastik hem ince hem de yumuşaksa, çok spinli ama yavaş olur. Lastik hem sert hem de kalın ise çok hızlı ama hissiz ve az spinli olur.

Joola samba, Butterfly Tackiness D ve C, yumuşak lastiklidir ve hızdan bir parça fedakarlık ederler. Fakat top hissi oldukça iyidir ve iyi spin üretirler. Butterfly Brcye, Yasaka V Stage, Stiga Mendo MP ise sert lastiklere sahiptirler. Bu yüzden oldukça hızlıdırlar fakat top hissi zayıftır ve çok çok iyi spin üretemezler. Butterfly Sriver ve Stiga Mendo bu iki grubun ortasında olan "klasik" lastiklerdir.

Kalın veya ince süngerli lastikler

Kullanılan süngerin kalınlığı arttıkça lastiğin hızı ve spini artar fakat hissedilmesi azalır. Süngerin kalınlığı azaldıkça  lastiğin hızı ve spini azalır fakat hissedilmesi artar.

Lastik veya sünger gerginliği

Sert sünger ve sert lastik hızlıdır fakat hissizdir. Yumuşak lastik ve yumuşak süngerliler ise yavaştır.

Bu yüzden 1970'li yıllardan beri atak oyuncular lastiklerini hızlandırıcı zamk ile yapıştırırlar. Zamk sürülen sünger şişerek yumuşar. Top süngerin içine daha kolay gömülür ve raketin sert olan tahta kısmıyla daha iyi temas sağlayarak daha fazla hız üretir. Ayrıca top süngerin içine daha fazla gömüldüğü için spin miktarı artar. Hızlı zamk kullanmanın bir takım dezavantajları vardır. Devamlı zamk ile uğraşmak gerektirir, zamk sürülen sünger zamkın etkisi geçtiği zaman tamamen eski durumuna gelemez ve elastikiyetini kaybeder. Ayrıca devamlı sök-tak yapıldığı için lastiğin ömrü kısalır. Üreticiler bu dezavantajları ortadan kaldırmak için zamk sürülmüş gibi özellikleri olan lastikler üretmeye başladılar. Hem hızlı hem de hisli lastikler üretebilmek için çarenin lastik ve süngerin gergin olması gerektiğini biliyorlardı (bir davul veya tramplen düşünün; ne kadar gergin olurlarsa o kadar çok zıplatırlar). Bu yüzden üreticiler lastik, sünger veya her ikisi birden gergin olan farklı özelliklerde lastikler üretmeye başladılar. Bu şekilde bazı lastiklerde lastiği yapıştırmaya gerek kalmıyor, bazılarında ise gergin olan lastiği bir kez daha yapıştırarak mega hızlı bir lastik elde edebiliyorsunuz. Peki lastiğin veya süngerin gergin üretilmesinin oynama karakterine etkileri nelerdir?

Lastik gergin ise yavaş vuruşlarda topu kontrol etmek zorlaşır, “dokununca uçuyor” ifadesi bu tür lastikler için kullanılır. (Donic desto f1-f2-f3, Joola Samba click). Servisi karşılamak, itmek veya kesmek bu tür lastikler ile çok zordur ve hassas bilek ve tecrübe gerektirir. Gergin üretilmiş bir lastik ile kısa ve etkili servis atmak da zordur çünkü top lastiğe değer değmez hemen zıplar ve topa iyi falso veremezsiniz. Ayrıca top yavaş vursanız dahi hızlı gider.

Gergin süngere sahip lastiklerde ise eğer lastik gergin üretilmemişse yavaş vuruşlarda yavaş,  hızlı vuruşlarda ise hızlı tepki verir (Stiga innova premium, Tibhar makks, Donic S40).

Gergin sünger hem hızlı vuruşlarda hızı artırır, hem de kontrolden çok fazla taviz vermez. Ancak gergin üretilmiş süngerli lastikler hızlandırıcı zamk'a nomal süngerler kadar fazla tepki vermezler çünkü zaten gergin olarak üretilmişlerdir.

Hem lastik hem sünger gergin üretilmişse kontrol iyice zorlaşır. Hem yavaş hem hızlı vuruşlarda lastik çok canlı ve sert tepkiler verir. Bu tür lastikler daha yavaş tahtalarda daha kontrollü tepkiler verir ve daha tacrübeli ellerde öldürücü bir silaha dönüşürler. (Butterfly Brcye, Joola Air, Yasaka V stage).

Bu bilgilere bakarak dünyanın en hızlı lastiği gergin üretilmiş, sert ve kalın lastikli, sert ve kalın süngerli lastiklerdir (bu özellikleri en çok çağrıştıran lastik Brcye'dır). Dünyanın en spinli lastikleri ise yumuşak ve kalın süngerli, yapışkan ve ince yüzeyli lastiklerdir (Bu özelliklere uyan lastikler Çin lastikleridir. Friendship 729 Soft, Juic 999. Dünyanın en kontrollü lastiği ise çok ince ve yumuşak süngerli, yumuşak lastikli bir "anti" lastik olabilir.

Sizler de kendi oyun stilinizi göz önünde tutarak ve mevcut lastiklerinizin özelliklerine bakarak yeni alacağınız lastiklerin özelliklerini belirleyebilir ve doğru lastiği rahatlıkla bulabilirsiniz.

Yazan : 'TsuBaSa' - Ozan Nazif Kayıhan - Copyright © 2004

 

Son güncelleme tarihi : 15 Şubat, 2004

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :