English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

 

TOPU KALDIRARAK YAPILAN VURUŞLAR

Giriş :

Bu çok teknik ve aldatıcı bir vuruştur. Bu vuruşu yapmak zordur fakat aynı şekilde rakipler için de tanıması ve karşılaması zor olan bir vuruştur. Sadece kuvvetli sayılabilecek kesmelere karşı yapılır. Bu vuruşu yapan bir oyuncunun ana amacı rakibin kesme vuruşunu topu yukarıya doğru kaldırarak karşı tarafa falsosuz veya az kesme olarak geri göndermektir. Asıl amaç bu vuruşu hızlı bir şekilde yaparak rakibe göründüğünden farklı bir top göndermektir. Masa tenisi hızlı bir oyun olduğu için hız ve falso önemlidir. Ayrıca çabuk karar verme ve hızlı refleksler gerektirir. Rakibinizin vuruşunu düşünerek hızlı hareket etmelisiniz.

Vuruşun yapılışı :

Çok tecrübeli bir oyuncu bu vuruşu yaparken rakipten gelen topa sanki loop yapacakmış gibi davranır ve raketini yataya yakın bir konuma getirir (üstteki resime bakınız) ve sadece topu fienin üzerinden aşıracak şekilde kaldırır. Bu vuruşu yaparken topa raketi sürtmeden kuvvet kullanarak vurmaya dikkat edilmelidir. Vuruşta sürtünme olursa karşı tarafa kısmi kesme bir top gider. Oyuncunun raketi yukarıya doğru hafif bir vuruşla topa temas eder. Oyuncunun pozisyonu kesmeye karşı loop yapacak şekilde olmalıdır. Bu hareket rakibi kandırabilirse falsosuz veya az kesme olarak giden bu topa blok yapmaya çalışacak ve top fileye gidecektir. Unutmayın ki sadece topspin veya güç vuruşlarına blok yapılabilir. Hızlı gitmeyen kesme veya falsosuz toplara blok yapılamaz.

"Hızsız ve falsosuz" vuruşun açıklaması :

Üstteki şekle bakınız. Rakip size kesme bir top attığı zaman (tercihan uzun bir kesme), siz topa alttan vurarak yukarıya doğru kaldırırsınız. Yapmak istediğiniz şey topdaki falsoyu sıfırlamaktır. Top rakibin sahasına hafif bir kesme olarak geri döner. Bu vuruş topun hızını da büyük oranda azaltır. Top masaya doğru düşer ve herhangi bir blok yapma teşebbüsünde top filede kalır.

Bu tür vuruşlar nasıl karşılanır :

Yapmanız gereken şey :

  • Rakibi izleyin ve topa vuruken sürtme olup olmadığına bakın. Sürtme yoksa blok yapmayın.

  • Topu izleyin ve spinsiz olduğunu anlarsanız hızlı bir şekilde atak yapın. Masaya yakınsanız şut atın.

  • Topu izleyip hafif kesme olduğunu görürseniz hızlı bir şekilde siz de kesik top gönderin. Masaya yakınsanız atak yapın veya şut atın.

Topu kaldırarak yapılan vuruşların yegane çaresi blok dışında başka bir vuruş yapmaktır.

Copyright Denis' Table Tennis World

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :