English

 

 

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

 

Dr. Neubauer Super Special

HALLMARK Dr. NEUBAUER SUPER SPECIAL UZUN TIRTIL LASTİK İNCELEMESİ

 

Epeyce bir zamandır bu lastikle oynuyorum ve her türlü vuruş için çok iyi bir uzun tırtıl lastik olduğunu düşünüyorum. Kesmeye uygun lastiklerin çoğunda tırtıllar kalın ve yüksek olur (kanuni olması için). Dr. Neubauer Super Special lastiğinin tırtılları kısa fakat incedir (kalınlık/yükseklik oranı yüksektir). Sadece OX (süngersiz) olarak ve kırmızı renkte üretilir. Halmark'ın söylediğine göre siyah olanı kırmızı kadar etkili olmadığı için sadece kırmızı olarak satılıyor.

Bu korkunç tırtıllar hakkındaki yorumlarım aşağıdadır :

  1. Tırtılların uç yüzeyi ölüdür, yani hiç bir spin üretemez. Kesme veya topspini karşıya itmek için neredeyse raket açınızı ayarlamanız bile gerekmez (artık topspinleri masa üzerinde karşıya doğru itebilirsiniz). Ayrıca servisleri nasıl atarsanız atın spinsiz olarak gidecektir. Tırtılların ucunun ölü olması gelen topların falsolarını korumalarını sağlar.

  2. Spinin ters dönüşümü: Spini fazla bir şekilde karşıya gönderir. Yaptığınız vuruşla karşıya giden spin miktarını ayarlayabilirsiniz. Gelen bir topspini kestiğiniz zaman yaklaşık spinin %90 ı geri döner (bu da çok kuvvetli kesme demektir). Blok yaptığınız zaman spinin %60 ı geri döner. Gelen topu tekrar loop yaparsanız %30 ile %0 arası bir falsoyu geri gönderir. Spin üretemediği için topspine bu lastikle loop yapmak çok zordur. Fakat bu atak yapamazsınız anlamına gelmez. Burada verilen % ler yaklaşıktır ve kesin değer olarak alınmamalıdır. Bu yüzdeleri etkileyen tahtanın özelliği, top hızı gibi faktörler de vardır.

  3. Bazı atak özellikleri : Topspini karşılayabildiğiniz gibi kesmeye karşı kolaylıkla şut atabilirsiniz. Yüksek toplara veya fileye yakın toplara vurmak sorun yaratmaz ve spinsiz şutlar alışık olmadıkları için rakiplerin karşılamasını zorlaştırırlar. Yalnız topspin toplara atak yapmak problem yaratmaktadır. Bunun sebebi siz vurduğunuzda top ters falso ile kesmeye dönüşür ve kesme olarak şut atıp masayı tutturmak çok zordur. Atak yapmaktan daha iyisi ise bu lastiğin çok etkili itme ve blok vuruşlarıyla sizi AGRESİF oynamaya teşvik etmesidir. Bu lastikten en iyi şekilde faydalanmanın yolu masaya yakın oynamaktır fakat uzaktan kesmeler de çok etkili olarak yapılabilmektedir.

  4. Ultra-yüksek kontrol : Bu lastik OX (süngersiz) olmasına rağmen hiç de yavaş değildir. (Ben bu lastiği Friendship 729 süngeri ile de denedim. Hızının iyi olmasının dışında benzersiz kontrol özelliği vardır. İstediğiniz anda oyunu yavaşlatıp hızlandırabilirsiniz. Topu istediğiniz noktaya atmak kolaydır. Maksimum kontrol sağlamak için bu lastikle DEF - DEF+ tahta tavsiye ederim. Alıştığınız ekipmana bağlı olarak bu lastiğe bir adaptasyon süresi gerekecektir.

  5. Hiç de kandırıcı değil. Uzun tırtıla alışık değilse rakibiniz her defasında yanılgıya düşecektir. Bu lastiğin kandırıcı olmasından değil, rakibin spinin ters olarak döndüğünü bilmemesindendir. Dr Neubauer'de bu özelliğin tonlarcası vardır.

  6. Kötü tarafı : Spinsiz toplarda kontrol düşmektedir fakat bunu sadece zor vuruşlarda farkedersiniz. Bununla başetmek için daha kuvvetli fırçalama vuruşları yapmanız gerekir (bu vuruşlar spin üretmeyecektir fakat vuruşlarınızı daha dengeli hale getirecektir). Ayrıca eğer rakibiniz uzun tırtıla karşı iyi oynayabiliyorsa belirsiz top atma özelliği size karşı dönebilir. Bir de bu lastikler inanılmaz derecede çok pahalı.

Sonuç: Kontrollü oyun için açık ara ile en iyi uzun tırtıl. Kesme lastiği olarak çok iyi. Masaya yakın oyunda en etkili. Atak oyuna uygun değil fakat atak yapmaya gerek kalmayacak kadar agresif oynayabilirsiniz.

Copyright © 2001 The Tactical Table Tennis Website

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :