English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

 

10 Kutsal emir

MASA TENİSİNİN 10 KUTSAL EMRİ

 1. Hangi stilde oynamak istiyorsanız o stilde oynayın. Başkalarının size nasıl oynamanız gerektiğini söylemelerine izin vermeyin. Ama oyununuzu geliştirmek için tavsiyeleri dinleyin. Stiliniz kişliliğinizin bir uzantısı olabilir. Oyunda ne kadar çeşitli stil kullanılırsa oyun o kadar zenginleşir. Oyuna birşeyler katın.
  Kendinizden başkası olmaya çalışmayın.

 2. Taktik ve vuruş seçeneklerinizi kısıtlamayacak istediğiniz ekipmanla oynayın. Becerilerinizin üzerinde ekipman kullanmayın. Diğer ekipmanların oyun özelliklerini bilin.
  Anahtar denemektir.

 3. Servisleri karşılamak, sayı almak, maçlar, rakiplerin ekipmanları, rakiplerin stilleri, rakiplerin davranışları, rakiplerin taktikleri, veya bunun gibi şeylerde taktik ve karşı taktikler geliştirin. Maçlardan önce, maç sırasında ve maçlardan sonra düşünün.
  Akıllı olun.

 4. Başkalarına saygı duyun ve size de saygı gösterilmesini isteyin. Rakibi kızdıracak, korkutacak veya rahatsız edecek taktikler kullanmayın. Her sayıda CHO! diye bağırmayın. Birisi sizinle oynamak isterse reddetmeyin. Oyundan zevk almaya çalışın ve başkalarının da bu zevkten kendi paylarını almalarını sağlayın. Diğer oyunculara yardım edin ve tavsiyelerde bulunun.
  Ve nazik olun.

 5. Kazanmayı öğrenin. Kaybetmeyi de öğrenin. Hatalarınızı, zayıflıklarınızı ve yenilgilerinizi kabul edin ve kaybedince şikayet etmeyin. Hakettiğiniz için kaybetmişsinizdir.
  Alçakgönüllü olun.

 6. Şans diye bir şey yoktur. Toplara vurdukça sizin toplarınız da fileden gidecek veya kenara çarpacaktır. Rakibiniz topu fileden gelir veya kenara çarparsa sızlanmak yerine bu topları kurtarmayı öğrenin.
  Kendinizi odaklayın.

 7. Stilinizi ve tekniğinizi geliştirin. Zayıflıklarınızı geliştirmek kuvvetli taraflarınızı geliştirmekten daha kolaydır. Akıllı bir rakibin sizin zayıf noktalarınızı kullanacağını unutmayın. Önce neye çalışacağınıza, sonra niye ve nasıl yapacağınıza karar verin ve ondan sonra çalışın.
  Topu oyunda tutmayı öğrenin.

 8. Kurallar ve ekipmanlar bazı ekipmanlara avantaj sağlayacak şekilde değişecektir.  Siz de kendi ekipmanınızı değiştirebilir veya dezavantajlarını kabul edip oynamaya devam edebilirsiniz. Stiliniz yeni kurallardan zarar görmüş veya dezavantajlı duruma düşmüş olsa bile yine de kazanabilirsiniz. Yalnız biraz daha zor olacaktır. 
  Hiçbir zaman sızlanmayın.

 9. Başkalarına avantaj sağlayan ekipman yoktur. Hiçbir stil spor için kötü değildir. Hiç bir oyuncu daha iyi veya daha kötü bir atlet değildir. Ve tabii ki sizin kimseyi yargılamaya hakkınız yoktur. Bunun aksini düşünüyorsanız bu sporu bırakın.
  Nazi olmayın.

 10. Saygı duymanız gereken tek kural oyunun kurallarıdır. Bunlar bu oyunun nasıl oynanması gerektiğini belirten kurallardır. Bunları okuyun, bunlara uyun ve uyulmasını sağlayın. Bu kuralları kendi avantajınıza kullanmaya çalışın.
  Ama kural dışına çıkmayın.

Boris

Copyright © 2001 The Tactical Table Tennis Website

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :