English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

 

PENHOLD TERS BACKHAND VURUŞU

Richard McAfee, USATT Sertifikalı Ulusal Çalıştırıcı

Geleneksel penhold oyuncuları raketlerini kalem tutar gibi kullanarak sadece bir tarafıyla vururlardı. Bu tutuş şekli çok kuvvetli forehand stili oynama avantajı sağlarken, backhand tarafında ise sıkışık ve fazla esnek olmayan bir stile müsade ediyordu.

Son on yıldaki en yenilikçi vuruş tekniği muhtemelen Penhold Ters Backhand vuruşudur. İlk defa eski Olimpiyat ve Dünya şampiyonu olan Liu Guoliang tarafından dünyaya tanıtıldı ve şimdilerde tüm penhold oyuncuları için standart bir vuruş haline geldi.

Bu vuruş penhold stilinde bir devrim yaratarak, penhold oyuncularının da en az shakehand stili oynayanlar kadar kuvvetli backhand vuruşları olmasına imkan sağladı. Bu vuruşun avantajları :

  • Gerçek backhand spin yapabilme imkanı
  • Backhand vuruşların çeşitliliğini ve menzilini artırma
  • Farklı yüzeye sahip lastikleri kullanabilme
  • Yüksek toplara kolay backhand vuruşlar yapabilme.

Vuruş Tanımı

Aslında vuruşun ismi, Ters Backhand, vuruşu tanımlar. Geleneksel penhold tutuşunda, raketin normalde vuruş yapılan kısmı oyuncuya doğru döndürülür ve raketin ters tarafının (backhand tarafının) rakibe bakması sağlanır. Bu aşamada oyuncu şut, spin veya karşı spin gibi bilinen bir backhand vuruş yapar.

Vuruşu Öğrenmek

Bu vuruşu ilk defa denerken muhtemelen bileğinizin pozisyonu size garip gelecektir. Ama alışması da çok kısa sürecektir. Newgy Robotunuz bu vuruşu ve herhangi bir yeni vuruşu öğrenirken en iyi çalışma arkadaşınız olacaktır.

Vuruşun önemli noktaları:

  • Çin ve Japon penhold tutuş şekillerinin kullanılabilmesine rağmen çoğu oyuncu bu vuruşu yaparken Japon stilinde olduğu gibi parmaklarını uzatacaktır.
  • Bileğinizi çok fazla kullanmayın. Bu vuruş ağırlıklı olarak kolun ön kısmını uzatarak yapılır.
  • Topla erken temas edin. Bu vuruş için bileğin tabii konumu raketin kapalı durmasını sağlar. Raket açısını düzeltmek için başparmağınızla bastırarak bileğinizi biraz geriye doğru bükebilirsiniz. Topla temas, kesmeye karşı spin yaparken en üst zıplama noktasında, spine karşı vuruş yaparken de top yükselirken yapılmalıdır.

Vuruş Videoları

Ters Penhold backhand vuruşunu bize göstermek için gönüllü olan Atlanta, GA dan Phillip Gustavson'a teşekkür ederiz. Phillip Amerikalı olmasına rağmen penhold stilini öğrenmiş değişik bir oyuncudur. Kendisi kısa tırtıl ile şut atarak oynayan geleneksel penhold stilini kuvvetli backahand spin ve şutlarla  kombine eden  bir oyuncudur.

Birinci Video –Kesmeye karşı Penhold Ters Backhand Spin

Bu vuruşun normal bir shakehands backhand spin vuruşuna ne kadar benzediğini farkedeceksiniz. Phillip bu vuruşa bacaklarının arasında ve aşağıdan başlıyor ve topu kaldırmak için bacaklarını kullanıyor. Ayrıca topla temas noktasının en üst zıplama noktası olduğuna dikkat ediniz (topun düşmesine izin vermeyin). Sonra çoğunlukla kolun ön kısmını kullanarak vuruşu hedefe doğru yapıyor.

Bu animasyonu görebilmek için Apple Quick Time Movie eklentisi gereklidir. Bu eklentiyi aşağıdaki kutuya tıklayarak yükleyebilirsiniz.

-

Bu animasyonun zipli dosyasını indirmek için burayı tıklayın.


İkinci Video – Spine Karşı Penhold Ters Backhand Karşı Vuruş

Ters backhand tutuş şeklinin normal konumunda raketin kapalı olarak durduğuna dikkat edin. Bu duruş şekli spine karşı vuruşu çok kolaylaştırır. Topun içine doğru bastırarak, bileğinizin dönmesine izin vermeden düz vurmayı unutmayın.   Ayrıca Phillip'in topla ne kadar erken temas ettiğine dikkat edin.

Bu animasyonu görebilmek için Apple Quick Time Movie eklentisi gereklidir. Bu eklentiyi aşağıdaki kutuya tıklayarak yükleyebilirsiniz.

-

Bu animasyonun zipli dosyasını indirmek için burayı tıklayın.

Sonuç

On yıl önce bir çok çalıştırıcı backhand tarafının zayıf olması ve düz stilde oynayan oyuncuların backhand taraflarının çok hızlı gelişmesi yüzünden buna ayak uyduramayacağını ve dolayısıyla penhold stilinin kısa süre içinde yok olacağını düşünüyordu. Ters Penhold Backhand vuruşu bu fikri tamamen değiştirdi.  Ma Lin ve Wang Hao gibi Çin'li oyuncular dünya sıralamasının en üst noktalarında bu stilin başarısını göstermektedirler.

Seviyeniz ne olursa olsun, eğer penhol stili oynuyorsanız, bu yeni tekniği oyununuza dahil etmek için gayret göstermelisiniz. Bu vurş oyun stilinizde bir çok yeni imkanlar açacak ve rakipleriniz kendilerine tam olarak neyin vurduğunu anlayamayacaklardır.

Courtesy of Newgy Industries

Copyright © 2000 Newgy Industries. All rights reserved.

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 10 Temmuz, 2004

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :