English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

 

WANG LIQIN'İN OLGUNLAŞMASI

26 Mayıs 2001

Dünya şampiyonasından sonra halk için sosyal aktivitelere katıldığı için Wang Liqin'i bulmak çok zordu. Sonunda, 16 mayısta muhabirimiz onu Şangay takımı salonunda çalışırken yakalamayı başardı. Wang üzerine beyaz bir T-shirt, markalı mavi ayakkabılar ve mavi çizgili beyaz çoraplar giymişti. Rahat görünüyordu ama herkes onun detaylara olan ilgisini görebilirdi. "Ben mükemmeliyetçiyim" dedi ve devam etti; "Çalıştırıcımı dinlememeye çalışıyorum."

Basın Wang'a birinci sınıf tekniği veya dengesiz mentalitesi yüzünden daima ilgi göstermiştir. Onun umulmadık zamanlarda kazandığı veya kaybettiği maçlar gazeteciler için daima ilgi çekici konular olmuştur. Şimdi Wang'ın kendisi hakkındaki konuşmalarını dinleyelim.

9. Ulusal turnuvanın eleme maçlarına hazırlanırken Wang antreman yapmak üzere Şangay'a gitti. Bir çalışma arasında gazeteciye, bir önceki gece hasta olduğunu ve bugün öğleden sonra hastahanede iğne yapıldığını söyledi. Bu akşam da bayanlar takımının uğurlama partisine katılacağını ve kendisini halsiz hissettiğini söyledi. Gazeteci "Neden bugün gidip dinlenmiyorsun" diye sorduğunda Wang, "Zaman yok. Olimpiyatlardan beri dinlenmeye zamanım olmadı" şeklinde cevap verdi.

Bir çok kişiye göre Wang'ın tekniği en iyi, zihinsel kuvveti ise en zayıf yönleriydi. Wang'a "Senin en büyük sorununun zihinsel becerilerinin olduğunu düşünüyor musun ?" diye sorduk. Wang kısa bir süre düşündükten sonra "Öyle olduğunu düşündüğüm zamanlar oldu ve bu teoriyi dikkate aldım. Ama sonra kendimi en iyi yine kendimin anlayabileceğini ve başkalarının benim ne hissettiğimi nasıl bilebileceklerini düşündüm. Bu teoriye o kadar çok kafa yordum ki neredeyse ben de doğru olduğuna inanmaya başlamıştım. 45. Dünya şampiyonası başladıktan sonra  benim sorunum, iyi oynamak için kendimi çok zorlamamdı. Bu bana çok fazla baskı ve ağırlık getirdi."

45. Dünya şampiyonası belki de Wang'ın en büyük hayal kırıklığı olarak sonsuza kadar kalacak. O sıralarda genç yıldız tek erkekler birinciliğini kazanacağını umuyordu. Fakat maçlarda fazla ilerleme kaydetmeden Damien Eloi'ye kaybetti. Wand bu olaydan sonra uzun bir süre depresyona girdiğini söyledi. O yıl ekim ayında Çin'de düzenlenen dünya kupasında da ilk 8'e giremedi. Çalıştırıcısı Cai gazetecilere Wang için "beyinsiz" diyordu.

Gazeteci Wang'a "Cai'nin bu sözleri sizin için büyük bir yıkım mıydı ?" diye sordu. Wang'ın cevabı da hemen geldi; "Tabii ki. Bu sözler benim en üst çalıştırıcımdan geldi. Aynı zamanda Cai'nin kızgınlığının benim düşük performansımdan dolayı olduğunu anladım. O benim çok iyi oynamamı istiyordu. Benim yerime bir başkası olsaydı çalıştırıcı Cai bu kadar kızmazdı. Kendisi çoğu zaman karşıma geçip beni çalıştırırdı ve iyi oynamazsam onu hayal kırıklığına uğratacağımı hissediyordum."

Gazeteci : "Çalıştırıcılarına karşı saygılısın. Onların senden yapmanı istedikleri her şeyi yapıyor musun ?" diye sordu.

Wang : "Geçmişte çoğu zaman çalıştırıcılarımı dinledim ve hiç bir zaman niye veya bana söyledikleri benim için en doğrusu mu diye düşünmedim. Aslında tam olarak anlayamamıştım. Bir hedefe ulaşamayınca çalıştırıcılarımla anlaşama sorununu çözmek yerine daha çok çalıştım."

Gazeteci : "Peki şu anda ne durumdasın ?"

Wang : "Çalıştırıcıma ne hissettiğimi söylemeye çalışıyorum". Wang ıslak T-shirtünü çıkartıp siyah bir tane giydi. Gazeteci : "Belirgin bir giyim tarzın var ve detaylara dikkat ediyorsun." Wang gülümseyerek, "Alışverişe çıkıp giyecek almayı seviyorum Ben mükemmeliyetçiyim."

Wang duvardaki bir reklama bakarak "moral, cesaret, zeka ve gaddarlık" diye söyledi. Gazeteci onun gözlerini takip ederek "Sana en çok hangisi lazım ?" diye sordu.

Wang : "Gaddarlık. Kritik sayılarda eksikliğini hissediyorum."

Gazeteci : "Bunun sebebi yumuşak ve içine kapanık bir kişiliğin olduğu için mi ?"

Wang : "Belki biraz. Karakterimde küçük değişiklikler yapmaya çalışıyorum."

"Nasıl ?"

"İnsanlarla daha çok kaynaşarak, insanları gözlemleyici olmak yerine kendimi daha çok ifade ederek."

Dünya şampiyonasından sonra takım, çalıştırıcı Shi Zhihao'yu (eski dünya şampiyonu, Cao Yanhua'nın eşi) bayanlar takımından Wang'ı çalıştırmak üzere transfer etti. Bunun sebebi belki de ikisinin de Şangay'lı oluşları ve çok iyi geçinmeleriydi. Shi Şangay aksanının ulusal takımda çok popüler olduğunu ve Cai'nin Wang'ı çalıştırdığı süre boyunca bu aksanla konuştuğunu söyledi.

Osaka'da unutulmaz sahnelerden birisi Wang'ın ilk 2 seti Kong'a karşı kaybetmesiydi. Çoğu kimse Wang'ın geçmişine bakarak, Wang'ın bittiğini düşündü. Ama Shi, Cai'ye, 3. setin Wang için bir dönüm noktası olacağını söyledi. Bir kaç sayı sabredebilirse şansı vardı.

Shi : "Aslında bu maç hemen hemen beklediğim gibiydi. Bir önceki gece Wang'a, Kong'un grand şlem şampiyonu olduğunu ve becerisinin yüksek olduğunu söyledim. Kong'un seviyesinin daha önceki duruma geldiğini ve onun mental kabiliyetinin senden daha iyi olduğunu söyledim. Ayrıca taktiklerinin ve stratejilerinin çok çeşitli olduğunu ve gaddarca oynadığını belirttim. Sen, Wang Liqin, bunlardan korkuyorsun. Bu maçın başlarında Kong çok savaşacaktır ve sen ona ayak uyduramayabilirsin. Ama tasalanma. Maç sırasında kafasından fikirler geçen sadece sen olmayacaksın. Kong kazanmaya yakın olduğunda onun kafasında da fikirler oluşacak. Mesela garantili oynayıp sayıları daha çabuk almak isteyebilir. Bu sırada sen baskıyı azaltmalısın. Eğer baskıya dayanabilirsen Kong biraz korkacaktır. Çalışmalarda Kong seni nadiren yenebiliyor."

Dünya takımlar şampiyonası Wang için zor bir geçiş dönemiydi. Çeyrek final maçında Wang Almanya'dan Timo Boll'e 2-0 yenildi. Bir sonraki maçta 2. adam pozisyonu ondan alınmıştı. Çalıştırıcılar onu 3. adam pozisyonunda bile oynatmayıp yerine Kong, Liu ve Ma'yı oynattılar. Wang finaller de oynatılmadı. Bu şartlar altında MS birinciliğini kazanmak ve 2-0 dan geri gelmek Wang için çok değerliydi.

Shi : "Wang ile ilgili dünyanın en önemli şeyi takımlarda yaşadığı zorluklara rağmen hala kazanabiliyor olmasıdır. Bu onun olgunlaştığını gösterir. İlk defa kötü performansı onda yıkıcı etkiler bırakmadı." Shi gazetecilere ulusal takımın en büyük yatırımı Wang'a yaptığını ve ona bir çok fırsatlar yarattığını söyledi. Milli takımda bir çok üst seviye oyuncu olduğunu ve Cai'nin Wang'ın başarısı için çok çalışıp baskılara karşı koyduğunu söyledi. Birçokları "Neden Wang ile oynamamız gerekiyor ?" diye soruyorlardı.

Son 5 yılda Wang teknik üstünlüğünü yerleştirdi. Fakat Wang neden daima bu seviyede oynayamıyordu ? Shi bunun sebebinin ondaki mental zayıflık olduğunu düşünmüyor. Wang'a, "Bir yanda belirli teknikleri tamamen benimsemedin ama diğer yanda cesaretin konusunda şüphem yok." diyor.

Shi, Wang'ın küçük değişiklikler yapacağını umuyor. "Benim kurallarıma göre insan olarak alçakgönüllü ama oyuncu olarak öldürücü olmalı. Oyuncumun benim her dediğimi kabul etmesinden hoşlanmıyorum. Bir oyuncunun kendi düşünme tarzı olmalı. En ideali de benimle münakaşa edip benim yanlışımı çıkarabilmeli. Wang çok iyi bir dinleyici fakat öne çıkıcı davranışları, gaddarlığı ve ben istediğimi yaparım mentalitesi eksik. Kendisini ifade etmek yerine bir takım şeyleri bilimsel gerçeklerle ispat etmeye çalışıyor."

Shi'ye göre eğer bir çalıştırıcı çok fazla şey öğretirse oyuncuda kendisini ifade edecek yer kalmıyor. Bu yüzden Wang'a yönlendiricilik yapıp Wang'ın kendi çalışma metodlarını geliştirmesini istiyor.

Wang'ın en büyük eksikliği maçta şartlar ağır olduğunda kendisini bu zor şartlardan kurtaramaması. Çalıştırıcı başta A, B ve C dediyse ve maçta C, B ve A olursa Wang ne yapacağını bilemiyor. Shi : "Mesela Wang rakibi sol tarafına atak yaptığında ne yapacağını planladıysa ve rakip sol yerine sağ tarafına atak yaparsa Wang kendisini garip hissediyor. Bir zayıf halka tüm maçı berbat edebilir. Onun kendine güvenini geliştirmeli ve maçta adaptasyon kapasitesini artırmalıyız."

Shi : "Ona golf öğretmeyi düşünüyorum. Bu ona uygun bir spor. Ne istiyorsa yapabilir. O çok katı birisi ve onun ufkunu açmak istiyorum."

(Chung'un notu: *Shi'nin kullandığı kelime "Du La" idi. Bu öldürücü,saldırgan, vahşi, acımasız, aynı zamanda hızlı ve verimli demektir. Du kelime olarak zehirli demektir fakat rakibin zayıf noktasına hücum etmeyi de çağrıştırmaktadır.)

Copyright Chung Lau

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :