English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

LIU GUOLIANG OYUNU HAKKINDA KONUŞUYOR

(Chung’un Notu: Bu röportaj Katar Açık turnuvasından hemen sonra yapıldı ve Table Tennis World dergisinin mayıs ve haziran 2002 sayılarında yayınlandı. Gazeteci, Liu Guoliang'a amatör oyunculara faydası olabilecek konulardaki fikirlerini sordu. Soruları soran gazeteci Li Kefei'dir.)

Gazeteci: Hayatınızda hiç oynamadığınız birisiyle karşılaşırsanız, rakibin zayıf taraflarını en kısa sürede nasıl anlayabilirsiniz ?

LGL: İlk önce raketine ve kullandığı lastiklere bakmak gerekir. Pütürlü mü, düz mü yoksa uzun tırtıl mı? Raketi shakehands mi yoksa penholder olarak mı tutuyor? Sağ elle mi, yoksa sol elle mi oynuyor? Rakibiniz de sizin oyununuzu tanımadığını bilerek, kendi oyununuzu oynamaya çalışmalı iyi yaptığınız şeyleri yapmalısınız. Böylece oyun içinde üstünlüğü ele alır ve rakibin zayıflıklarını daha iyi gözlemleyebilirsiniz. Eğer korkak ve pasif oynarsanız, rakibin zayıflıklarını keşfedene kadar, maçı kaybetmeye çok yaklaşmış olabilirsiniz.

Rakibinizin stiline bakın. Her stilin bir zayıf tarafı vardır, dolayısıyla her stile karşı oynamanın da temel bir yöntemi vardır. Oyuna başlama şekli bu olmalıdır. Genelde solak oyuncular masanın bir kenarından diğerine gidip gelmeyi sevmezler. Her solak oyuncu bu tür oyun stratejisinden korkar. Bu yüzden solaklara karşı bu türde oynamalısınız. Bu tür oyuna karşı bazı solak oyuncular diğerlerine göre daha başarılıdırlar. Topu rakibin forehand tarafına oynarsanız ve forehandinin çok iyi olduğunu görürseniz, muhtemelen backhand tarafı daha zayıftır. Eğer rakibin forehand tarafı çok kuvvetli değilse, fakat backhand tarafı çok hızlı ve topu istediği noktaya atabiliyorsa, o zaman kuvvetli yanı backhand tarafıdır. Sağ elle oynayan ve raketi düz (shakehands) olarak tutanlara bakalım. Genelde raketi bu şekilde tutanlar kısa toplarda, özellikle de ortanın biraz forehand tarafına atılan kısa toplarda iyi değillerdir. Bu tür toplarda penholder tutanlara oranla daha zayıftırlar. Oyunu açmak için bu noktalara atak yapmalısınız. Forehand-forehand top gidiş-gelişlerinde genelde çapraz köşelere vuruş yapılır. Backhand-backhand top gidiş gelişlerinde, eğer siz tempoyu devam ettirebileceğinizi düşünüyorsanız, rakibinizin backhand tarafı nispeten zayıf demektir. Eğer tempoyu devam ettirmekte zorlanıyorsanız, o zaman topu ortaya doğru veya rakibin forehand tarafına doğru yönlendirmelisiniz.  Raketi düz tutanlar (shakenhands) ortaya gelen toplara daha yavaştırlar. Bu yüzden siz topu bu noktaya atıp sonra aniden köşelere atak yapmalısınız. Raketi penholder olarak tutanlar backhand taraflarına geniş açıyla gelen toplara karşı zayıftırlar ve forehand tarafılarına peşinden de backhand taraflarına gönderilen toplardan korkarlar. Genelde normalde iyi yaptığınız şeyleri yapmalı ve rakibinizi bu şekilde test etmelisiniz.

G: Hangi servisleri kullanacağınıza nasıl karar veriyorsunuz ?

Liu Guoliang LGL: Eğer birbirinizi tanımıyorsanız en etkili servislerinizi kullanmalısınız. Farzedelim ki sizin çok iyi bir yan spinli servisiniz var, İlk önce bu servisi kullanmalısınız. Bu servisi attıktan sonra oyunu açmakta, atak yapmakta veya kendinize avantaj sağlamakta zorlanıyorsanız, o zaman spinli/spinsiz veya backhand bir servis denemelisiniz. Bazı oyuncular yan spinli servisleri karşılamakta başarılıdırlar, fakat falsolu/falsosuz servislere karşı başarısızdırlar. En iyi servisinizin yan spinli servis olmasına rağmen, rakibiniz bunu harika bir şekilde karşılıyor olabilir. Belki de başkabir tür servisi karşılamakta zorlanıyordur, ve sizin en iyi servisiniz olmamasına rağmen denemeniz gereken de budur.

G: Siz normalde yan-üst ve yan-alt falsolu servisler kullanırsınız.Spinli/spinsiz servisleri pek kullanmazsınız. Bu doğru mu ?

LGL: Evet. Ma Lin spinli/spinsiz servisleri benden çok daha fazla kullanır, bunun sebebi farklı stillerimizin olmasıdır. Ma'nın forehand atak başlatması benden daha iyidir, ayrıca ayakları da daha iyi çalışır. Genelde spinli/spinsiz servis attığınız zaman gelen toplar çok yüksek kaliteli değildir, bu yüzden atak yapmak biraz daha kolaydır. Ben stilim daha "gaddarcadır" ve benim yan spinli servislerimde çok değişik falsolar vardır. Rakibin karşılarken çok dikkatli olması gerekir. Ben servislerden daha çok doğrudan sayı kazanırım, fakat rakip servisimi doğru karşılarsa, atak başlatmak benim için çok zor olur.

G: Dr. Zhang gibi araştırmacılarımız rakipleriniz hakkında bir çok istatistiki bilgi topladılar ve onların kuvvetli ve zayıf tarafları hakkında analizler yaptılar. Onların servislerinin nasıl karşılanması  veya onlara karşı nasıl oynanması gerektiği konularında tavsiyelerde bulundular. Sahaya çıktığınızda onların tavsiyelerine uyuyor musunuz ?

LGL: O analizler doğru ve genelde elinizde olması çok iyi. Fakat tek başına onlara güvenemezsiniz. Uygulayacağınız strateji oyunculara bağlıdır. Mesela, onların Waldner'in stili hakkında çok detaylı analizleri var, ve genelde bu bizim tecrübelerimizle uyuşuyor. Fakat Kong Waldner'e karşı benim oynadığıma göre çok farklı oynuyor. Neredeyse ikimizin de tamamen zıt yaklaşımlarımızın olduğunu söyleyebilirsiniz. Waldner'in iyi varyasyonları vardır ve Kong ise çok "allround" dur. Bu yüzden Kong genelde Waldner'e karşı basit bir oyun oynamaya çalışır. 10 sayının 8 tanesi birbirine çok benzerse Kong kesinlikle o maçı kazanacaktır. 10 sayının 8 tanesi farklı ise Kong'un başı dertte olacaktır. Ben Waldner'le oynarken durum farklıdır. Muhtemelen 10 sayının hepsi birbirinden farklı olacaktır. Stiller birbirine benzediği zaman maç, kimin daha iyi icra ettiğine ve kimin daha etkin özelliklerinin olduğuna bağlıdır. Ben önce kendi güçlü yönlerimi onunkilerle denkleştirmeye çalışırım. Bu işe yaramazsa o zaman ben kendi zayıf taraflarımı onun zayıf taraflarıyla denkleştirmeye çalışırım. Benim zayıf taraflarım benim genel stilim, hız eksikliğim ve topu oyunda uzun süre tutabilme (rallying) zayıflığımdır. Bunlar aynı zamanda Walner'in de zayıf taraflarıdır. Bazen Waldner'i zayıf olduğu oyunu oynamaya zorlamam gerekir. Yani herkes biraz farklıdır. Eğer Kong Wang Liqin'e karşı topun çok gidip geldiği bir oyun stiliyle oynarsa dezavantajlı olacaktır. Ama Kong'un topu hissetmesi harikadır ve oyun içinde taktik değiştirmesi Wang'dan çok daha iyidir. Bu yüzden Wang ile oynarken vuruşları devamlı değiştirmesi gerekir. Eğer 10 sayıdan 8 tanesi birbirine benziyorsa Kong, Wang karşısında dezavantajlı olacaktır.

G: Sizin çok kaliteli servisleriniz var. Pütürlü lastikle oynuyorsunuz ama testler servislerinizin Milli takım ortalamasının üzerinde falso içerdiğini gösteriyor. Bilginizi bizimle paylaşır mısınız ?

Liu Guoliang LGL: Servis için çok çalışma gerekir, ayrıca benim de biraz becerim var. Kong'un becerileri muhteşemdir fakat servisleri çok "amatörcedir". Zayıf taraflarını diğer becerilerini geliştirerek kapatabilir. Her gün servis çalışması yapar fakat becerisi biraz azdır. Ayrıca her gün temel beceri çalışması yapar ve oyun temeli çok iyidir. Ben hızlı öğrenebildiğimi düşünüyorum. Bunun sebebi kısmen çalışmayı sevmem, kısmen de spini anlama kabiliyetimin olması. Aslında ben takım arkadaşlarıma göre daha az servis çalışması yaparım. Servislerimin bir çoğunu da diğerlerinden öğrendim. Örneğin, birisinin servislerini karşılamakta zorluk çekiyorsanız, siz de aynı servisleri atmayı öğrenmeye çalışmalısınız. Başlangıçta çok spinli olmayabilir, fakat bir süre sonra, başkalarının da bu servisleri karşılamakta zorlandıklarını farkedersiniz. Bu aşamada belki siz aynı servisi öğrendiğiniz kişiden daha iyi atıyor olabilirsiniz ve bu artık sizin servisiniz olmuştur. Muhtemelen Kong servisler hakkında düşünmeye çok zaman ayırmamıştır. Zamanını backhand ile forehandini nasıl birbirleriyle entegre edeceğini düşünmeye harcamıştır. Yani her oyuncunun bir uzmanlığı vardır. İyi servislerim olduğu zaman 3. topa atak yapma avantajımı sonuna kadar kullanırım. Kong ise sağlam bir all-round oyun oynamanın daha önemli olduğunu düşünüyor olabilir.

G: Yan-üst ve yan-alt falsolu servisleri karışık olarak kullandığınız zaman rakibin aklını nasıl karıştırıyorsunuz?

LGL: Sol kolumu vuruşu gizlemek için kullanırım (editörün notu : artık yasaklandı), ayrıca raket açısını ve servisten önce ve sonraki yanıltıcı hareketleri kullanırım. Topla temas noktasını sol kolumla gizlerim ve temastan sonra kol hareketim devam eder. En iyisi vuruştan sonraki hareketin değişik spinler için aynı olması veya daha da iyisi gerçek falsonun tersini göstermesidir. Yan-üst falsolu bir servisi atarken takip hareketinin yan-alt serviste olduğu gibi aşağıya doğru olması gibi. Veya yan-alt falsolu bir servis atarken takip hareketinin yukarıya doğru yapılması gibi. Değişik servis hareketleriyle aynı falsoyu verebileceğimi düşünüyorum. Mesela yan-alt falsolu bir servisi takip hareketi yukarıya doğru, aşağıya doğru veya takip hareketi olmadan atabilirim. Bu karşılayan için falsoyu anlamayı zorlaştırır. Eğer karşılayan topla temas anını göremezse takip hareketinize veya yanıltıcı hareketlerinize bakarak falsoyu anlamaya çalışır. Bazı oyuncular yan-üst falsolu bir servisi daima yukarıya doğru bir hareketle bitirirler. Bu da ne tür bir falso içerdiğinin net olarak anlaşılmasını sağlar. Bazı oyuncular daha iyi servis atarlar; üstten falso verdikten sonra raketleri aşağıya doğru gider. Neden herkes bunu yapamaz ? Bunun sebebi bazı oyuncuların sahte takip hareketi yaptıklarında servislerinin bozulması ve topa iyi falso verememeleridir.

G: Sizin servis hareketiniz diğer oyunculardan farklı. Servis atarken ağırlık merkezinizi çok aşağıya çekiyorsunuz ve belinizi epeyce döndürüyorsunuz.

LGL: Evet, çünki servis sadece el hareketi değildir ve tüm vücudun birlikte hareket etmesi gerekir. Ben servis atarken tüm vücudumun gücünü topla temas anına odaklarım. Eğer sadece kolunuzu kullanırsanız servisleriniz daha az spinli olacaktır ve ayrıca krititk anlarda gereğinden uzun servis atmanıza sebep olabilir. Ben ağırlık merkezimi de aşaıya çekerim çünki topa ne kadar aşağıda vurusanız servis o kadar hızlı olur. Fakat servisin fileye takılma riski de daha fazladır.

G: 21 sayılık setlerde servisler 5 sayıda bir değişir. Hangi servisleri kullanacağınıza nasıl karar veriyorsunuz ?

LGL: Bu, rakibin kim olduğuna, hangi servislere karşı sorun yaşadığına ve servisleri nasıl karşıladığına bağlıdır. Kısa toplara bileğini hızlı çevirerek iyi vuramıyorsa, kendinize atak şansı oluşturmak için daha çok yan-üst spinli ve spinsiz servis atmalısınız. Eğer böyle vuruşları yapabiliyorsa veya topu daha iyi bir şekilde itebiliyorsa, o zaman daha çok yan-alt falsolu servisler atmalısınız. 5 li bir set servisi düşünmüş olmalısınız ve bazen de rakibin ne yapacağını tahmin etmelisiniz. Mesela, rakip iki uzun servis karşıladıktan sonra üçüncünün de yan-üst falsolu olacağını düşünebilir. Bu yüzden sizin bir sonraki servisiniz yan-alt falsolu olmalıdır. Ama başka bir oyuncu sizin servislerinizi hep aynı şekilde karşılıyor olabilir. Sizin böyle bir rakibin servis karşılama eğilimi bilmeniz gerekir. Farzedelim ki ilk servisinizi topu iterek karşıladı ve masanın dışına attı. İkinci servisinizi de iterek ya dışarı attı veya topu yüksek olarak karşıladı. Eğer üçüncü servisinizi de iterek karşılarsa bu oyuncunun biraz inatçı olduğunu veya bileğini hızlı bir şekilde bükerek topa vurmayı bilmediğini düşünmelisiniz. Bir başka oyuncu çok farklı olabilir. İlk servisinizi iterek dışarı atarsa ikinci servisinize bileğini hızlı bükerek vurmayı deneyebilir. O zaman bu oyuncunun değişik vuruşlar yapmayı sevdiğini düşünebilirsiniz. Sizin de servislerinizi buna uygun olarak karışık şekilde atmanız gerekir.

G: Kritik sayılarda ne yapıyorsunuz? Mesela 18-20 gerideyken (21 sayılık set ise) nasıl oynuyorsunuz?

LGL: Bu bundan önceki 38 sayıda ne olduğuna bağlı. Taktiklerimi değiştirmeye çalışırım. Servis bendeyse iki tür servisten birisini kullanırım: yan-üst falsolu veya derin bir agresif servis atıp ya doğrudan sayı almaya veya üçüncü topa atak yaparak sayı almaya çalışırım, ya da falsosu çok olan bir yan-alt falsolu güvenli bir servis atarım. Spinsiz servis yerine bunlardan birisini kullanırım.

R: Sette öndeyken daha agresif mi oynarsınız?

LGL: Bu ne kadar önde olduğuma bağlı. 21-sayılık setlerde 8 veya daha fazla sayı ile öndeysem bazı servislerimi kullanmayabilirim. Daha etkili servislerimi bir sonraki sete saklarım ve rakibimi bu servislere alıştırmam. Eğer sadece 3-4 sayı öndeysem bu oyun ortada demektir ve hatalara sebep olabileceği için aşırı agresif oynamam.  Sayı olarak önde iken bu avantajınızı kaybederseniz zihinsel baskı altına girersiniz. Sayı olarak gerideyken ise emniyetli oynamanın faydası yoktur. Geride olduğunuz için sayıları eşit olarak kazansanız bile seti kaybedersiniz. Böyle bir surumda agresif oynamalısınız. Rakibiniz aynı şekilde oynamaya devam edecektir. Veya siz öndeyken rakibinizin agresif ataklarını durdurmanız gerekir.

G: Şimdi 11 sayılık setler oynanıyor. Yeni oyun şekline alışabildiniz mi?

LGL: Hala biraz ayar eksiğim var. Geçmişte 5 servislik bir servis setine alıştım ve bunları oyunuma yerleştirdim. İlk 2 servisten sonraki 3 servisi neredeyse otomatik olarak atıyordum. Şimdi servis değişimi 2 sayıda bir oluyor, bu yüzden servis atıp atak yapma stratejimi yeniden düşünmem gerekiyor. Rakip ilk servisinizi iyi bir şekilde karşılarsa ikinci servisi atarken daha fazla baskı altında kalıyorsunuz.

G: Farklı servis şekillerine karar verdiniz mi, mesela 3 farklı servis gibi? Yoksa sadece iki değişik servisi sıralı olarak kullanmayı mı düşünüyorsunuz?

LGL: İki servisi düşünmeliyim. Araya rakibin servisleri gireceği için 2 veya 3 farklı servisi ilişkilendirmek benim için zor. 21 sayılık setlerde, 8-7 öndeyken ilk 2 servis sayısını kaybedip, sonraki 3 servisi iyi kullanarak 10-10 u yakalayabilirsiniz. 11 sayılık setlerde, skor 7-7 iken 2 servisinizi iyi kullanamazsanız 7-9 geriye düşersiniz. Ayrıca servis sırası da rakipte ve siz planladığınız diğer servis varyasyonlarını kullanamadan rakip seti bitirebilir.

G: Waldner ile çok sayıda karşılaşma yaptınız. Stratejilerinizi bizimle paylaşır mısınız?

LGL: Bunu izah etmesi belirli bir seviyede olmayı gerektirdiği için biraz zor. Temel olarak biz birbirimizin stratejilerini tanıyoruz, fakat sahada varyasyonlar olacaktır. O taktiğini değiştirdiği zaman, hatta daha da iyisi, taktik değiştirmeden önce, bunu anında farkedebilmek harika olurdu. Neyi farklı yaptığını anlamak için birkaç sayı hatta bir kaç set kaybedene kadar beklememek gerekir. Bu seviyede, o topları hep backhand tarafınıza atıyorduysa ve birden forehand tarafınıza oynamaya başlarsa, bu rastgele bir değişiklik değildir. Bu değişikliğin arkasında mutlaka bir sebep vardır. Bunu ilk defa yaptığında pek fazla üzerinde durmayabilirsiniz, ama ikinci defa yaptığında, forehand tarafınıza oynadığını düşünmelisiniz. Genelde backhand tarafınıza bir kaç defa peş peşe top atarsa, başarıyla arkasına dolanıp forehand vuruş yapabilirsiniz, ayrıca forehand tarafınıza topu atabileceğini de tahmin etmelisiniz. Maç sırasında taktikler devamlı değişir ve bu değişikliklere kendinizi adapte etmelisiniz.

G: Servis karşılarken falsoyu anlayamadıysanız, top spin mi yoksa kesme olarak mı geldiğini farzedersiniz?

LGL: Eğer top spin veya kesme olup olmadığını anlayamazsanız ve yanlış tahmin ederseniz sayıyı kaybedersiniz. Bu yüzden ilk önce spinin ne olduğunu anlamak için çok gayret sarfetmelisiniz. Eğer hakikaten bilemezseniz daha önceki servislerini de göz önüne alarak bir tahmin yapmalısınız. Son 10 servisi karşılarken kaç tanesini masa dışına attınız, kaç tanesi fileye takıldı? Umarım ki 5-5 değildir. 10 servisin 7 si dışarıya gittiyse, veya 5 tanesi dışarıya, 2 tanesi de yüksek olarak gittiyse, muhtemelen rakibiniz yan-üst servisleri daha iyi veya daha sık şekilde atıyor demektir. İyice göremediyseniz ve bir kaç defa topu fileye taktıysanız, o zaman iyi göremediğiniz servislerin çoğunun kesme olduğunu düşünmelisiniz. Bazı oyuncular servis karşılarken, daha önceki servisleri hatırlamaya çalışmadıkları için, topu devamlı fileye takarlar.

G: Profesyonel oyuncular servisleri daha iyi hatırlıyorlar gibi görünüyor.

LGL: Bunun istisnaları vardır. Peş peşe bir kaç servisi karşılayamamak tecrübesizliktir. Genç oyuncularda bu tecrübe olmayabilir. Servisi top spin diye düşünüp ona göre vururlar ve top fileye gider. Bir sonrasında aynı şeyi yaparlar top yine fileye gider. Servisi karşılamadan önce düşünmek gerekir. Belki de rakip kesme bir servisi top spin servis gibi göstermekte çok başarılıdır.

G: Rakibin ritmine göre oynayamıyoruz diye söyleriz. Böyle bir durumda ritmi bizim ayarlamamız gerekir. Bunu maçta nasıl yapıyorsunuz?

LGL: İlk olarak benim bir çok taktiklerim vardır, sonrasında ise benim ilk 3 topum daha kuvvetlidir. Böylece rakip benim 3. top ataklarıma karşı oynayacaktır. Rakip tabii ki bunu tersine çevirmeye çalışacaktır. Herkes benim uzun top gidiş-gelişlerinde zayıf olduğumu bilir. Ama benim 3. topumu durdurmak da kolay değildir. Burada anahtar servis karşılamadır. Eğer rakip benim servislerimi iyi yorumlayamazsa dezavantajlı duruma düşecektir. Ayrıca sıkı bir servis karşılama oyunum vardır. Eğer insiyatifi elime geçirisem, rakip, oyunu uzun top gidiş-gelişlerine dönüştüremez. Ben atak yapıyor, rakip de defans yapıyor şekline dönüşür. Her oyuncu farklıdır. Kong veya Wang gibi oyuncular herkesin aynı şekilde servis atmasını görmek isterler. Böyle oynandığı zaman her 10 sayıdan, sizin kazanacağınızdan en az bir fazlasını kazanırlar. Böyle oyunculara karşı benim gibi bir oyuncu, oyuna mümkün olduğu kadar varyasyonlar katmak ister. Her 10 sayıdan en az 7 veya 8 tanesi farklı oynanmalıdır. Ben rakiplerimin aklını karıştırmaya çalışırım ve onların kendilerini garip hissetmesini sağlarım.

Copyright Chung Lau

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 10 Aralık, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :