English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

ÇALIŞTIRICI YIN XIAO DÜNYA ŞAMPİYONASI HAKKINDA KONUŞUYOR

4 Haziran 2003

Paris'deki dünya şampiyonasında Çin'lilerin kazanamadığı yegane kategori, ağırlığı en fazla olan tek erkeklerdi. Ulusal takım şampiyonadan dönünce üç buçuk günlük bir dünya şampiyonasını değerlendirme toplantısı yaptılar. İlk olarak oyuncular bireysel raporlarını sundular. Daha sonra çalıştırıcılar her oyuncu için yorumlarını belirttiler. Daha sonra çalıştırıcılar bir toplantı yaparak  dünya şampinasına ön hazırlık aşamasını, çalışmaları ve dünya şampiyonası maçlarını analiz ettiler. Her konu çok detaylı bir şekilde incelendi. Bu toplantılardan sonra muhabirimiz erkek takımlarının başantrenörü olan Yin Xiao ile bir röportaj yaptı. Yin, tek erkekler kategorisini kaybetmenin en büyük sebebinin zihinsel sorunlar olduğunu belirtti.

"Hepimiz tek erkeklerin en zor kategori olduğunu biliyoruz. İlk 8 e takımımızdan 4 oyuncu girdi. Bu bizim gücümüzü gösteriyor. Biz iyi durumdaydık, ama kritik maçlarda ve kritik sayılarda oyuncularımız çok baskı altında kaldılar. Çok tutucu bir şekilde oynadılar, öğrendikleri bazı teknikleri ve taktikleri hiç kullanmadılar. Bu da maç kayıplarına sebep oldu. Bunun en tipik örneği Wang Liqin-Werner Schlager maçı. Teknik açıdan baktığınızda Schlager Wang'dan daha iyi değil. İlk 6 sette Wang öndeydi, ama 6. sette 10-6 öndeyken kafasında bazı sorunlar oluşturdu. Genelde tek erkekler maçlarında Çin'li oyuncular sıkça 7. setleri kaybettiler. Bu da kritik sayılarda icraat yapabilmenin eksikliğini gösteriyor".

"11-sayılık setler sonuçların rastgele olmasını artırıyor. Benzer seviyede olan iki oyuncu karşılaştığı zaman, sonucu belirleyen ana etken zihinsel faktörlerdir. Kritik sayılar, daha önce atak yapan, daha önce taktik değiştiren ve daha agresif olan oyuncular tarafından kazanıldı. Bu konuda Çin'li oyuncular yeteri kadar iyi değildiler".

"Geçen yılki Asya oyunlarında takımımız amaçlarına ulaştı ama rakiplerimiz aradaki farkı kapatıyorlardı. O zamandan beri yeni kuralları takım olarak inceleyip inceleyip analiz ettik ve yeni çalışma yöntemleri geliştirdik. Dünya şampiyonası temelde bu yeni çalışma yöntemlerimizin etkili olduğunu gösterdi. Tek erkeklerde kaybetmemizin sebebi bizim daha çok teknik ve taktik çalışma yapmamız ve zihinsel çalışmaları yeteri kadar yapmamış olmamızdır. 21 sayılık setler zamanında beyin olarak hazır olmanın ve azmin önemini daima vurgulardık. Şimdiki 11 sayılık sistemde risk almaya hazır olmayı ve canlı oynamayı daha çok vurgulamamız gerekiyor. Bugüne kadarki çalışmalarımızda bunlar eksik kaldı".

Yin, Schlager ile Joo Se Hyuk'un finale kalmalarında biraz da şanslarının etkisi olduğunu düşünüyor.

"Her ikisi de dünyadaki en kuvvetli oyuncular değil. Diğer taraftan, onların finale kalmalarının objektif sebebi de var. Schlager'in servisleri ve 3. topa yaptığı ataklar Çin'li oyuncuların seviyesinde ve agresif bir oyun stili var. 11 sayılık setlerde sıkça avantajı eline geçirebiliyor. Wang Hao ve Ma Lin iki kesmeciye karşı kaybettiler. Bunun sebebi ilk olarak, geçmişte kesmecilere karşı bir üstünlüklerinin olmamasıydı. İkinci olarak ise yeteri kadar all-round (her türlü oyuna uygun) teknikleri yok. İyi bir all-round oyuncu her türlü stile karşı oynayabilmeli. Bu da gösteriyor ki müdafa stilinde hala hayat var. Özellikle de Ding Song'un oyun özelliklerini benimseyip üzerine kendi gelişimlerini eklemiş olan Joo'nun stilinde. Defansı ve ofansı dengeleyip, spin ve vuruş noktası seçimini çok sıkıca kontrol ediyor. Sadece ofansı defans ile karıştırmayıp, devamlı atak yapabilme kabiliyeti Joo'nun stilinde çok kuvvetli." Yin ayrıca son iki yılda takımının müdafacılara karşı oynamaya yeteri kadar önem vermediğini de itiraf etti.

Genelde Yin genç oyuncuların performansından memnun, özellikle de Timo Boll'u yenerek Avrupalılara büyük bir darbe vuran  Qiu Yike'nin performansından memnun. "Ayrıca Qui bu büyük galibiyetten sonra oyun seviyesini bozmadan sonraki iki maçında da iyi oynadı. Bu kolay birşey değil. Yüksek umutları olan Wang Hao'nun katıldığı ilk dünya şampinasıydı. Teklerde kaybetmesine rağmen çiftlerde ikinci, karışık çiftlerde ise üçüncü oldu. Görevini başarılı bir şekilde yerine getirdi diyebiliriz. Ayrıca bu genç oyuncularımızın belirli bir seviyeye geldiklerinin bir göstergesi. Fakat büyük turnuvalarda tecrübe eksiklikleri olduğunu ve zihinsel olarak hazır olmadıklarını da görebiliyoruz. Örneğin Wang Hao bazı hatalar yaptı. Eğer istekli ve zihinsel olarak kuvvetli olsaydı bu hatalardan kaçınabilirdi".

"Olimpiyatları ve dünya takımlar şampiyonalarını hevesle bekliyoruz. Tek erkeklerdeki mağlubiyetler takım için alarmın çalmasına sebep oldu. Bundan sonra rekabetin daha da zorlu olacağını söyleyebiliriz. Asya oyunlarından sonra geliştirilen çalışma yöntemlerini kullanmaya devam edeceğiz. Ayrıca zihinsel çalışmaları da artıracağız. 11 sayılık setler için özel bir zihinsel çalışma yöntemimiz yoktu, ama şimdi biliyoruz ki buna ihtiyacımız var. Yüksek teknik seviyemizin devam edeceğini varsayarsak, eski başarımızı getirmede anahtar rolü oynayacak olan etken zihinsel kuvvetlilik olacaktır".

Copyright Chung Lau

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 9 Kasım, 2003

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :