English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

DÜNYA ŞAMPİYONASI SONRASI SCHLAGER İLE YAPILAN RÖPORTAJ

31 Mayıs 2003

Gazeteci: Bize dünya şampiyonasından önceki durumundan bahseder misin?

Schlager: Çok iyi durumdaydım. Avrupa şampiyonasında karışık çiftlerde birinci olduk. Teklerde de çok iyi oynamıştım. Ayrıca dünya şampiyonu olduğum için de çok mutluyum.

G: Turnuva başlangıcında kazanabileceğini düşünmüş müydün?

S: Ben çok şanslı bir oyuncuyum. Fikstürü ilk gördüğüm zaman kazanma şansım olduğunu biliyordum.

G: Bize Wang Liqin ve Kong Linghui ile yaptığın maçlardan bahset.

S: Dünyadaki üst seviye oyuncular arasında çok fazla fark yok. Şüphesiz ki bu iki maç çok çekişmeli ve heyecan vericiydi. Hayranlarımız için çok iyi maçlar yaptık. Sonunda kazanmamın sebebi turnuvada normalin aksine çok istekli olmamdı. Jinan'daki dünya kupasında Kong'a karşı kaybetmiştim ama biliyorum ki her oynadığımız maçta kazanma şanslarımız eşit. Jinan'da sağ kolum sakatlandı ve bir atlet olarak belki de çekilmeliydim. Ama bir maç yüzünden geleceğimin etkilenmesini istemedim. Maç çok zorlu geçti ve bu maçtan çok şey öğrendim. Dünya şampiyonasındaki yarı final maçı oynadığım en iyi maç değildi, ama Kong'a oranla daha kararlı, daha odaklanmış, zihni daha kuvvetli ve daha canlı olan bendim.

G: Çin takımının dünya şampiyonasındaki performansı hakkında ne düşünüyorsun?

S: Takım olarak Çin tartışmasız dünyanın en iyi oyuncularına sahip. İyi hazırlanmışlardı ve çok üst seviyede oynadılar. Tek erkekleri kazanamadılar fakat yaptıkları bir hatadan dolayı değil. Hepimiz çok üst seviyede oynadık. Oyun kapasiteni gösterecek şekilde oynadığın sürece kaybetmenin utanılacak bir tarafı yok.

G: 11 sayılık setlere alıştın mı? 11 sayılık setleri mi, yoksa 21 sayılık setleri mi daha çok seviyorsun?

S: 11 sayılık setlerle dünya şampiyonu olmama rağmen, 21 sayılık setleri daha çok seviyorum. Bunun sebebi eskiden böyle oynanıyor olması. Neredeyse 20 yıldır oynuyorum ama şimdi herşey birden farklılaştı. Tüm oyuncuların yeni kurallara adapte olması gerekiyor. Seyredenlere daha heyecanlı geldiği için ve her an sürprizler olabileceği için 11 sayılık setleri daha çok sevmeye başlıyorum.

G: Çin'deki bir çok medya kuruluşu "Tian Wan" adında gerçek bir kişi var mı diye merak ediyor. (Chung'un notu : Tian Wan, Schlager'in yanlışlıkla evlendiği iddia edilen kişi).

S: Benim eski karım ve Haziran 2002 de boşandık. Şimdi yarı asyalı olan bir Alman kız arkadaşım var. Çin'deki bazı medya kuruluşlarına dedikodular çıkarttıkları için çok kızgınım ve www.cn-tt vasıtasıyla bu konuya bir açıklık getirebileceğimi umuyorum. Bence şimdi Çin'li gazetecilerin iyi arkadaşım olan Tian Wan'dan özür dilemelerinin zamanı. (Chung'un notu: Tain Wan Hırvatistan'da çalıştırıcı/oyuncu olarak görev yapıyor).

G: TV yayınlarında yaşlı bir adamın yüksek sesle bağırarak sizi desteklediğini gördüm. Bu kişi babanız mıydı?

S: Finallerde son sayıyı kazandıktan sonra yaşlıca bir adam oyun alanına koştu. Belki de insanlar benim her oynadığım turnuvada, mesela Eindhoven'daki dünya şampiyonasında olduğu gibi onun da türübünde olduğunu farkettiler ve benim babam sandılar. Aslında kendisi Avusturya masa tenisi federasyonunun başkan yardımcısı.

G: Bize ailenden bahset.

S: Bir çok Çin'li hayranımın benimle ilgilendiğini ve benim hakkımda daha çok bilgi sahibi olmak istediğini biliyorum. Benim 3 tane ağabeyim var. Anne ve babamıza çok yakınız. Onların bana olan desteği benim en iyi sonuçları almamı garanti ediyor. Benim kendi çocuğum yok.

G: Lütfen hayranlarına bir şeyler söyle.

S: İlginiz ve desteğiniz için tekrar teşekkür ediyorum. Yakında Çin'e geleceğimi ve CTTA turnuvalarında oynayabileceğimi umuyorum.

Schlager hala dünya şampiyonu olmanın keyfini çıkartıyor. Güvenilir kaynaklardan aldığımız bilgiye göre 2003 Pro_Tour finalleri Çin'de yapılacakmış. Schlager'i tekrar Çin'de oynarken görme imkanımız olacak.

Copyright Chung Lau

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 9 Kasım, 2003

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :