English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

YENİ KURALLAR

Osaka, Japonya · 26 Nisan 2001

Topu saklayarak servis atma ve setlerin 11 sayıdan oluşması kuralları ITTF tarafından kabul edildi.

ITTF'in yıllık genel toplantısında bu kuralların geçerli olması için yapılan oylama yüksek çoğunlukla kabul edildi. Her iki kural için ¾ çoğunluk gerekiyordu. Her ikisi için de verilen oylar bu çoğunluğu kolaylıkla geçti.

11-Sayılık Setler

Bu öneri ITTF yönetim kurulu tarafından yapılmıştı ve 104 e karşı 7 oyla, 1 Eylül 2001 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere kabul edildi. Bu kurala göre :

  • Setler 11 sayıda bitecek

  • Maçlar 7 veya 9 set üzerinden oynanacak

  • Her iki sayıda bir servis değişecek

  • Maç son sete kadar uzarsa, son sette bir oyuncu 5 sayıya ulaşınca oyuncular sahaları değiştirecekler.

Hangi maçların 7 veya 9 set üzerinden oynanacağına ITTF teknik komitesi karar verecek. Bu iki opsiyon şu anki 3 ve 5 setlik maçların yaklaşık olarak muadilini oluşturuyor.

Setlerin 11 sayıdan oluştuğu maçlar geçen yılki Fransa Open ve Slovenya Open turnuvalarında denendi. USATT da 1980 li yıllarda bir yıl boyunca Allstar serisi turnuvalarda bunu denemişti.

Yeni Servis Kuralı

Yeni servis kuralı İngiltere ve ITTF Kurallar Komitesi tarafından önerilmişti. Bu kural esas olarak servis atarken topla temasın gizlenmesini engelliyor. Oylamada 11 sayı kuralından da yüksek çoğunluk kabul ettiği için resmi sayım yapılmadı. 11 sayı kuralından 1 yıl sonra, 1 Eylül 2002 tarihinde geçerli olacak olan bu kurala göre :

"Servis atma işleminin her aşamasında topa vuruluncaya kadar, tüm file ile top arasında hiç bir şey olmayacaktır."

Bu değişiklikler resmi olarak sadece ITTF müsabakalarını etkilemektedir. Bu demektir ki ABD'de US Open, North American Teams ve birkaç diğer turnuva etkilenecektir. Fakat USATT ve diğer ülke federasyonlarının bu kuralları benimseyeceği beklenmektedir.

11 sayı kuralı bir maçtaki "set sonlarının" sayısını artırmak için getirildi. Böylece setlerin sonundaki daha heyecanlı sayıların sayısı artacaktı. Yeni servis kuralı ise oyunun daha açık ve seyredilebilir gelmesi, seyredenlerin daha kolay anlaması ve top gidiş geliş sayısının artması için getirildi.

ITTF başkanı Adham Sharara bu kuralları bir çok kişinin, özellikle de eski oyuncuların sevmeyeceğini itiraf ederek, "sadece bu günü düşünemeyiz, geleceği de düşünmek zorundayız" dedi.

ITTF, 1 Ekim 2000 tarihinden geçerli olacak şekilde topun büyüklüğünü 38 mm den 40 mm ye çıkartmıştı. Setlerin 11 sayı olması kuralını 1 Eylül 2001 tarihinde, gizli servislerin yasaklanması kuralını ise 1 Eylül 2002 tarihinde geçerli kılarak bu üç değişikliği 3 yıla yaymış oluyor.

Sharara, "Daha önceki yıllarda planladığımız kural değişiklikleri paketini artık uygulayabildiğimiz için çok mutluyum. Topun boyunu 38 mm den 40 mm ye zaten çıkartmıştık. Şimdi sıra diğer adımlarda. Ben bunların oyunu geliştireceğine inanıyorum. Bazı oyuncuların ve antrenörlerin bu kurallara karşı çıkacağını biliyorum ama bu olağandır. Oyuncular değişikliklerden hoşlanmazlar ama eminim ki adapte olacaklar. Bugün onlara bir 38 mm top verseniz böyle bir topla eskiden oynadıklarına inanamayacaklardır" dedi.

Larry Hodges

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :