English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

Bir başarı hikayesi

ŞAMPİYON VLADIMIR SAMSONOV

Bir çocuğun zirveye çıkış hikayesi 

6 yaşındaki küçük çocuk Vladimir Samsonov eski SSCB nin Minsk kentinde (Şu anda Beyaz Rusya Cumhuriyetinin başkenti) masa tenisi çalışmalarının yapıldığı bir spor salonuna gitti. Masa tenisi gurubunu çalıştıran bayan Polina Gorovskaja sertifikalı bir antrenör değildi fakat zekası ve şefkati ile gurubu yönetiyordu.

Polina kısa sürede Vladi'nin (Alman hayranlarının onu çağırdıkları ismi) kabiliyetini gördü. Vladi'nin babası da masa tenisiniVladimir Samsonov seviyordu bu yüzden oğlunun masa tenisine olan ilgisini destekledi, hatta bazen oğluyla birlikte oynardı. Kısa süre sonra Polina Gorovskaja ve Vladi'nin babası onun düzenli masa tenisi eğitimi alması gerektiğini gördüler. Masa Tenisi merkezine gittiler ve Aleksander Petkevich'e başvurdular. Antrenör masaya boyu zor yetişen bu 7 yaşındaki minik çocuğun masa tenisi gurubuna girmesi için çok genç olduğunu düşünüyordu. 

Fakat babasının ısrarcı tutumu karşısında düzenli olarak antrenör nezaretinde çalışan masa tenisi gurubuna girmesine izin verildi. Vladi'nin hatırladığına göre gurupta 10 çocuk vardı ve kendisi de açık ara ile en küçükleriydi. İlk başta bu gurupla haftada 3 defa çalışmaya başladı. İki ay sonra ilk defa küçükler turnuvasına katıldı ve kimse onun iki aydır antreman yaptığına inanamadı. Babası onu elinden geldiği kadar desteklemeye devam ediyordu. Kendisinin masa tenisi antremanları hakkında hiç bir bilgisi yoktu, buna rağman antrenör Alexander Petkevich'den antreman talimatlarını istedi ve oğluyla bunları kullanarak ilgilenmeye başladı.

Daha sonra, yaz tatilinde, antreman süreleri bayağı artmıştı. Vladi neredeyse hergün oynuyor ve gelişmesi günden güne görülüyordu. Vladi için bir sonraki önemli adım SSCB gençler milli takımına aday gösterilmesidir. 10 yaşındayken masa tenisi geleceğinin yönü belirlenmişti. Dinamo Minsk'in masa tenisi merkezinde çalışıyor, arada bir de ülkenin en iyi yıldız ve genç oyuncularının her ayın 2 haftasında çalıştıkları Moskova'daki ana masa tenisi merkezinde çalışıyordu. Moskova'daki kampta tüm sporcular yatılı bir spor okulunda kalıyorlar ve öğretmenler onların ev ödevlerine yardım edip onları imtihanlara hazırlıyorlardı. 1987 yılında, 11 yaşında iken, Avrupa küçükler ve gençler şampiyonasına katıldı ve bronz madalya kazandı.

Takımı şampiyon olmuştu fakat kendisi yedek oyuncuydu. Daha sonraki başarıları, 1988 Novi Sad'da Avrupa yıldızlar şampiyonasında çiftlerde ve karmada madalya kazanması, 1989 da Lüksemburg'da ise ilk büyük zaferini kazanmasıydı. Avrupa yıldızlar şampiyonu olmuştu. O sıralarda kendisi hala minik bir çocuktu ve dünyadaki tüm masa tenisi uzmanları bu çocuğun kabiliyetini görüp heyecan duyuyorlardı. 14 yaşında iken o sıralarda SSCB de olağan olan ilk spor bursunu kazandı. Milli takımdaki sporcular için ek bilgiler edindikleri Moskova'daki spor kampları ücretsizdi, hatta ailelerine de para veriliyordu. Vladi'nin geleceği belirlenmişti. 1990 yılında Avrupa yıldızlar şampiyonasına son defa katıldığı zaman bir çok oyuncu onu tanımakta zorluk çekti. Lüksemburg'daki minik çocuğun yerine orada ince, uzun boylu ve garip bir oyuncu vardı. Göründüğü kadarıyla Vladi, kollarının ve bacaklarının çok kısa sürede aşırı derece uzamasından dolayı sorunlar yaşıyordu ve oyunu eskisi gibi kolay ve zarif görünmüyordu.

Yarı finalde Vladi gelecekteki en iyi arkadaşı Avrupa yıldızlar şampiyonu Alman Sascha Köstner'e sürpriz bir şekilde yenildi. Fakat yeni Avrupa şampiyonu takım arkadaşı Andrijanov oldu. Bir sonraki yılda (1991), Vladi ilk defa Avrupa gençler şampiyonasına katıldı. Çiftlerde iki gümüş madalya kazandı. Teklerde ise 3. turda elendi. Geleceğini belirleyecek olan olay ise 1992 Stuttgart Avrupa şampiyonasıydı. SSCB artık dağılmıştı ve eski Sovyetler Birliğinin sporcuları Sovyet Federasyonu adı altında son defa birlikte müsabakalara katıldılar. Bundan sonra Sovyet ülkeleri birçok bağımsız eyalete dönüştüler ve Beyaz Rusya da bunlardan birisiydi. İlk Avrupa gençler şampiyonasının takım maçlarında Samsonov çoğu zaman kenarda oturmasına rağmen bazı büyük masa tenisi firmalarının dikkatini çekmişti.

Avrupa şampiyonası sırasında Samsonov ve antrenörü Alexander Petkevich Tibhar ile bir kontrat yaptılar. Bundan sonra herşey çok hızlı gelişti. Vladi'nin hayatı birden bire tamamen ters dönmüştü. Tibhar'ın ve Alman masa tenisi birinci antrenörünün yardımı ile Vladi, Heidelberg'deki Alman federasyonun masa tenisi çalışma merkezine geldi. Burada yatılı bir spor yurdunda diğer genç oyuncular ile birlikte kalmaya ve antreman yapmaya başladı. Stuttgart'daki Avrupa şampiyonasından sonraki yaz aylarında,  Vladi Slovakya Topolcany'de yapılan Avrupa gençler şampiyonasında altın madalya kazandı. Bundan sonra Heidelberg'e döndü ve en büyük Alman kabiliyeti olarak belirtilen ve Avrupa gençler şampiyonasında  rakibi olan arkadaşı Sascha Köstner ile beraber kalıp çalışmaya başladı. Minsk'deki okulunda Almanca okumuş olmasına rağmen aslında Almanca bilgisi çok zayıftı. 

Bir süre sonra, Almanca bilgisi kendisini şaşırttı. Kendisinin de söylediği gibi, Almancayı elindeki bir sözlüğün, televizyonun ve Heidelberg'deki arkadaşlarının yardımıyla çok iyi konuşacak şekilde öğrenmişti. Vladi Heidelberg'deki ilk yılın kolay olmadığını itiraf etmektedir. 15 yaşında evinden ve çok sevdiği ailesinden uzakta olmak o yaştaki bir çocuk için kolay olmayacaktı. Ek olarak hafta sonları diğer Alman çocukların evlerine gitmeleri ve hafta sonu turnuvalarına katılmaları onun için çok zordu. Vladi boş spor salonunda Avusturyalı bir çocuk ve Salvador'lu bir küçük ile birlikte zaman geçiriyordu. Şimdi bu hafta sonlarını hatırlamayı hiç istemiyor.

Tibhar'dakiler bunların genç bir çocuk için ne kadar zor olduğunu görüp onun Bayern München bölgesel liginin ikinci devresinde oynamasını sağladılar. Başından itibaren Vladi seyircilerin sevgilisi haline geldi. Heidelberg'deki yalnız hafta sonları problemi çözülmüştü. Bu arada önde gelen Alman kulüpleri eski Sovyetler Birliğinden gelen fantastik kabiliyetin Heidelberg'de antreman yaptığını duymuşlardı. Alman milli takımı da sık sık Heidelberg'de çalışıyordu ve daima Vladi'yi de çalışmalara katıyorlardı.

Üst seviye Alman oyuncular bu ince uzun çocuğun kabiliyetini kısa zamanda farkettiler. Almanya'daki ilk yılının sonunda, Vladi Slovenya Ljubljana'da 1993 Avrupa yıldızlar şampiyonluğunu tekrar kazandı. Kazandığı 17 madalya ile tüm zamanların en başarılı küçük ve yıldız oyuncusu olarak tarihe geçti ve yıldız gurubuna veda etti. Bu aşamada Vladi nerede oynayacağı kararını vermeliydi ve karar verirken de hiç tereddüt etmedi. Kararında etkili olan şey kendisine önerilen para miktarı değil oyununu geliştirme imkanlarıydı. Arkadaşı Köstner ile daha az kazanıp en iyi imkanlarla ve en iyi oyuncularla çalışabileceği Borrussia Düsseldorf'a gitti.

Düsseldorf'daki ilk yılında, yeni kulübü onu ikinci ligdeki Altena'da oynattı. Hafta içi Düsseldorf'da çalışırken hafta sonları maç tecrübesini artırdı. Bir yıl sonra Altena'dan alınıp Almanya rekoru sahibi ve Avrupa kupasını bir çok defa kazanmış olan Borussia Düsseldorf takımına dahil edildi. Vladi burada çok ilerleme gösterdi. 1994 yılında başlayarak Borussia Düsseldorf ile erkek takımının alabileceği tüm kupaları aldı. Kısa süre sonra takımın 1 numaralı oyuncusu oldu ve arkadaşı Roßkopf ile birlikte en çok puan toplayan isimler oldular. Fakat arkadaşı Köstner onun gelişmesine ayak uyduramadı. Oyuncu olarak Avrupa'nın önde gelen kulübü için bir numara küçük geliyordu. Kısa süre sonra Alman milli takımındaki yerini kaybetti ve Borussia'dan ayrıldı. Kulüp takımıyla başarılar kazanırken Vladi Avrupa ve Dünya şampiyonalarında madalya kovalamaya başladı. 1994 de, ilk yılında, erkeklerde ilk madalyasını kazanmıştı - başlangıç olarak çiftlerde bronz madalya yeterliydi. Bir sonraki yıl çiftlerde gümüş madalya kazandı. 1996 Avrupa şampiyonasında karma birinciliği, 1997 de Avrupa Masterlar kupası şampiyonluğu, Avrupa top 12 şampiyonluğunu kazandı ve dünya sıralamasında ilk sıraya yükseldi. Vladi için tüm göstergeler daha yüksek başarıları işaret ediyordu. Masa tenisi hayatı boyunca Vladi'nin sadece bir kaç antrenörü oldu..

Onun ilk gerçek antrenörü Alexander Petkevich idi. Daha sonra Heidelberg'de bir yıl boyunca Eva Jeeler onunla ilgilendi ve ondan sonra Mario Amizic onu kanatları altına aldı. Bugün Mario Amizic hala onun kulüp antrenörü, Belarus'un birinci antrenörü olan Alexander Petkevich ise milli takımla beraber olduğu zamanlarda antrenörlüğünü yapıyor. Vladimir Samsonov kendine güvenen ve zeki bir genç adam. Çok akıcı almancası ve iyi ingilizcesi olmasına rağmen kendisi bunları yeterli görmemekte ve daha çok şey öğrenmek istemektedir. Hırvatçayı da çok iyi konuşur. Düsseldorf'a geldiği zaman Hırvat olan antrenörü Mario Amizic, Vladi'yle sadece hırvatça olarak konuşmuştu. Yakınlarda Hırvat Pro Tour şampiyonluğunu kazandığında Hırvat TV kanalı spikerinin röportajını hırvatça konuşarak cevap vermiş ve onları çok şaşırtmıştı. Masa tenisinden bahsederken, Vladi, masa tenisine hayran olduğunu ve oynamayı çok sevdiğini söyler. Masa tenisinden kazandığı paraya bir itirazı olmadığını fakat asıl meselenin bu olmadığını belirtir. Onun asıl ilgisini çeken masa tenisinin kendisidir. Çok sempatik bir oyuncu olmasına ve hayranları tarafından çok sevilmesine rağmen aslında biraz utangaç bir genç adamdır.

Hiç bir zaman saldırgan değildir ve herkese karşı nazik olmak ister fakat hiç bir zaman da şaşalı değildir. Örneğin kendi ülkesi Beyaz Rusya'da yılın sporcusu seçilmeyip 5. olduğu için memnun olduğunu söyler. Oylamada helterciler ve güreşçiler tarafından geçilmesi ona derin bir nefes aldırmıştır. Önemli finallerde masa başında olmak haricinde ön planda olmayı sevmez. Yan dairede oturan iyi komşu çocuk olmak ister. Bir yıldız olmak isteyeceği en son şeydir. Fakat onu turnuvalarda seyredenlerin de görebileceği gibi, etrafını sarıp imza isteyen çocuklara karşı son derece sabırlıdır ve hayranlarından gelen mektuplara cevap vermek için yeterli zaman ayırır. Vladi gazeteci ve TV yorumcularına karşı daima arkadaşça davranır ve sorularına cevap verebilmek için elinden geleni yapar. Bazen onun mahçup bir şekilde bir kaşını havaya kaldırıp "bana böyle bir soru sorabilirler mi ?" dediğini duyabilirsiniz. Hergün dört saat antreman yapan ve çok seyahat eden bir profesyonel olmasına rağmen okulunu hiç ihmal etmemiştir. Spor lisesi diploması vardır ve spor üniversitesi 2. sınıfında okumaktadır. Gelecekte ne yapacağını bilememekle beraber şu anda sabah kahvaltısında, öğle ve akşam yemeklerinde onun için masa tenisinden daha önemli bir şey yoktur.

Vladimir hırslıdır ve şu ana kadar kazandığı dünya sıralamasındaki birinciliği ve Avrupa şampiyonluğu ünvanlarına rağmen, son amacına ulaşamadığını söylemektedir. Bu amaç ise dünya şampiyonası ve olimpiyat birincilikleridir. Bunun kolay olmayacağının ve önceden bir şeye güvenmenin zor olduğunun bilincindedir. Tüm istediği oynamak, yapabileceğinin en iyisini yapmak ve bunun yeterli olmasını ummaktır. Vladi kendi jenerasyonunun bir çok üyesi gibi kendine çok az zaman ayırabilmektedir. Dışarıda eğlenmeyi, hard rock - Independent ve Pearl Jam dinlemeyi, sever. Düzenli çıktığı bir kız arkadaşı yoktur fakat onun yerine bir çok iyi arkadaşı vardır.

Kaynak : Tibhar 

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :