English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

YENİ SERVİS KURALININ AMACI VE AÇIKLAMASI

 

Yeni servis kuralının amacı kuralın kendisini daha açık ve kolay anlaşılır duruma getirmektir. Yeni kural masa tenisindeki servis atma işlemini karşılayana her an görünür olacak şekilde "AÇIK" bir tekniğe dönüştürmektedir.

Uygulamanın tutarlılığı ve kuralın saygınlığı açısından detaylı bir açıklama ve talimat paketi ITTF Hakemler komitesi tarafından tüm uluslararası hakemlere dağıtılacaktır.

Bu arada, ITTF yeni servis kuralını yazılı ve görsel olarak açıklayan bir paketi ulusal federasyonlara dağıtmaktadır.

Servis atan oyuncunun yeni kurala uyması için dikkat etmesi gereken bazı noktalar aşağıda belirtilmiştir. :

  1. Serbest el (servis sırasında topu tutan el) topu havaya atar atmaz, serbest el/kol hemen yan tarafa getirilmelidir. Diğer bir deyişle, serbest kol top ile karşılayıcı alan arasında kalmamalıdır - ekli Powerpoint sunumunda, video ve resimlerde gösterildiği şekilde karşılayıcının görüş hattı dışında olmalıdır.

  2. Servis atan oyuncunun elindeki top ile file direkleri arasında bir üçgen olduğunu ve yüksekliğinin de masadan kafasının seviyesine kadar olduğunu farzedelim. Servis sırasında oyuncu topu yukarıya attığı andan itibaren oyuncunun vücudunun veya giysilerinin hiç bir kısmı bu alanda olmamalıdır. Böylece top ile karşılayıcı arasında hiç bir engel olmayacaktır. Bu, servisin kurallara uymasını sağlamanın basit bir yöntemidir.

  3. Şu anki servislere göre biraz farklılık gerekmektedir. Oyuncular forehand servis atarken, servisin kurallara uygun ve görünür olması için serbest kollarını çok hızlı bir şekilde kenara çekmeyi öğrenmelidirler.

 

Kaynak : ITTF

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :