English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

 

FOREHAND YAVAŞ TOPSPIN

Dimosthenis E. Messinis Ph.D

Aşağıdaki yazı Table Tennis: From A to Z kitabından alınmıştır.
Copyright © 1998, by Dimosthenis E. Messinis Ph.D

Forehand yavaş topspin en iyi şekilde masadan 50-100 cm uzaklıktan yapılmalıdır. Dizler hafifçe bükülmüş ve sol bacak biraz daha ileride olmalıdır. Vücut ağırlığı çabuk hareket edebilmek için parmak uçlarında olmalıdır. Sağ el hafifçe bükülmüş ve bel hizasında vücudun biraz önündedir. Sol kol da dengelemek amacıyla yine bükülmüş olmalıdır (Resim a).

Resim a

Resim b

Resim c

Resim d

Resim e

 

Top rakipden gelirken, sağ el arkaya doğru hareket etmeye başlar. Bu geri hareket bitiminde sağ el dik konumda ve raketin uç kısmı yere bakacak şekildedir. Raket diz hizasından aşağıda ve vücudun 15-20 cm sağ tarafındadır. Bu sırada bacakların bükülerek dönmesiyle vücut da döner. Vücut ağırlığı hareket sonunda 90o lik açıya sahip olacak olan sağ bacağa transfer edilir. Sol bacak 120o-130o açıyla bükülü ve hafifçe sağ tarafa dönüktür. Bacakların açıklığı omuz genişliğinden daha fazladır (resim b,c).

Bu pozisyondan el ve bacakların yukarı ve ileriye doğru hareketi başlar. Raket ile topa top en yüksek noktaya zıpladıktan ve düşmeye başladıktan sonra 70o-80o açı ile vurulur. Top ile temas sırasında hafif bir bilek hareketi de yapılır. Hareket sonunda raket önde ve baş hizasından yukarıdadır. Bunlar olurken vücut ağırlığı sol bacağa transfer edilir ve sağ ayak ile gövde topa hız vermek için yardımcı olurlar (resim d,e).

Copyright © 1998,1999, by Dimosthenis E. Messinis

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :