English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

Hızlandırıcı zamk etkisi

HIZLANDIRICI ZAMK SPEEDGLUE) NEDİR ?

 

Hızlandırıcı zamk, orjinal adıyla, Speedglue, 1970 in sonlarından itibaren kullanılan ve raket lastiklerini tekrar yapıştırmak için kullanılan bir çeşit zamkdır. İlk olarak Klampar veya Surbek'in kullandığı söylenir.

Oyuncular maç veya çalışmalardan önce raketleri üzerindeki lastikleri çıkartırlar ve sanki yeni lastik takıyormuş gibi raket ve lastiklere yeniden zamk sürüp yapıştırırlar. Bu işlemin anahtarı zamk içinde bulunan ve trikloroetilen (trichloroethylene) diye adlandırılan bir çözücüdür. Bu madde lasstiğin altındaki süngerin moleküler yapısına nüfuz edip süngerin şişmesini sağlar (kabaca süngerin kuru iken sert, ıslanınca yumuşak olmasını buna benzetebiliriz).

Trikloroetilen etkisi ile şişen sünger çok yumuşak hale gelir. Süngerin yumuşaması raket üzerinde birkaç farklı etki yaratır. Top süngerin içine iyice gömülerek raketin tahta kısmı ile daha iyi bir temas sağlar. Böylece top raketin tahata kısmı ile ne kadar çok temas ederse vuruş hızı da o derece artar.

Ayrıca top süngerin içine doğru daha fazla gömüldüğü için daha fazla spin üretebilirsiniz. Süngerin yumuşak olmasının bir faydası da topun lastik ile temas süresini uzatmasıdır. Bu da kontrolü artırır.

Bu zamklama işlemi yumuşak süngeri olan lastiklerde daha etkilidir. Yumuşak süngerlerin moleküler yapısı sert süngerlere göre daha zayıf olduğu için çözücülerin nüfuz etmesi ve süngerin şişirmesi daha kolaydır. Yani yumuşak süngerli bir lastik kullanırsanız zamkın hızlandırıcı etkisi daha fazla olur. Buna karşılık yumuşak süngerli bir lastik elastikiyetini sert süngerli bir lastiğe göre daha çabuk kaybeder.

Hızlandırıcı zamk sürmenin bazı dezavantajları da vardır. Bunlardan ilki süngerin elastikiyetini kaybetmesidir. Çözücü süngere nüfuz edince sünger yumuşar. Çözücü buharlaşıp kaybolduğu zaman sünger tamamen eski haline gelemez ve elastikiyetinde azalma olur. Yaklaşık 20 defa zamk sürdükten sonra lastiğin orjinal özelliklerinden çok farklı bir duruma geldiği görülür.

İkinci dezavantajı da raket açısının devamlı değiştirilmesi gerektiğidir. Çözücünün etkisi zamanla birlikte azalır ve raket açısında sürekli değişiklik yapmayı gerektirir. Buna ek olarak zamk sürmenin raketin ağırlığını artırıcı etkisi de vardır. Son olarak, kullanılan çözücüler genellikle uçucu, zehirli ve kanserojen olma ihtimali olan maddelerdir.

Kaynak : rec.sport.table-tennis

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :