English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

Hızlandırıcı zamk sürme işlemi

HIZLANDIRICI ZAMK SÜRME İŞLEMİ

Prof. Radioj Hudetz

Giriş

Hızlandırıcı zamk 1980 li yılların başında Klampar, Yonyer, Appelgren, Surbek ve diğerleri gibi üst seviye oyuncular tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Hızlandırıcı zamkı ilk defa kullanan oyuncunun Macar Klampar olduğu herkesin kabul ettiği bir gerçektir. O günden beri özel zamklar geliştirilmiş, kullanım prosedürü iyileştirilmiş ve hızlandırıcı zamk kullanan oyuncuların sayısı büyük oranda artmıştır. Bugünlerde çok yoğun olarak çalışan küçüklerde bile zamk kullanımı yaygınlaşmıştır. Hızlandırıcı zamk kullanımı üst seviyede atak oynayan tüm oyuncular tarafından benimsenmiştir.

Hızlandırıcı zamk Tekniği

Hızlandırıcı zamk hem çalışma, hem de maç sırasında düzenli olarak  kullanılır. İlk olarak lastik tahtadan dikkatlice sökülmelidir. Tahtanın yüzeyine kopmasını engellemek için çok ince bir cila sürülmesi tavsiye edilir. Bundan sonra ince bir tabaka hızlandırıcı zamk hem tahtaya, hem de lastiğe sürülür. Kısa bir süre kuruması beklenir. Lastiği yapıştırmadan önce tahta ve lastiğe zamk sürme işlemi bir veya birkaç defa daha tekrar edilebilir. Lastiğin kullanılan zamk etkisiyle bombeleşerek düz olan şeklini yavaş yavaş kaybetmesinden dolayı kenar kısımlarının tahtaya yapışması sorun çıkartabilir. Lastik iyice yerleşinceye kadar üzerine ağırlık koyarak sorunsuz yapışmasını sağlayabilirsiniz. Artık oynayıp farkı görebilirsiniz. Bu işlem her oynamak istediğinizde tekrarlanmalıdır. Sürülen zamk miktarı oyuncuya bağlıdır. Eski ve kullanılmış lastikler yeni lastiklere oranla farklı reaksiyon verirler ve yapıştırmadan önce bir kaç ince kat zamk sürmeniz gerekebilir. Hızlandırıcı zamk kalıntıları zamanla lastiğin arka tarafında birikir ve en iyi etki için bunların temizlenmesi gerekir. Hızlandırıcı zamk sürme tekniği çalışma ve maçlardan önce oyuncular tarafından yapılan bir törene dönüşmüştür. Her oyuncu oynama sıklığına göre ne miktarda ve ne zamanları zamk sürmesi gerektiğini kendisi keşfeder. Bu yöntemi en etkili olarak uygulamak için aşağıdaki aletler kullanılmalıdır;

Tahta ve lastiğe zamk sürmek için fırça, lastiğin düzgün yapışması ve altında hava kalmaması için rulo ve son olarak lastiğin taşan kenarlarını keserek düzeltmek için keskin bir makas.

Hızlandırıcı Zamk Etkisi

Kullanılan zamkın ITTF onayı olması gereklidir (ITTF approved). Masa tenisi malzemesi üreticilerinin ürettiği zamkların hepsi ITTF onaylıdır. Zamk dendiğinde hepimizin aklına iki şeyi birbirine yapıştırmak gelir. Hızlandırıcı zamkın ise yapıştırma özelliğine ek olarak daha önemli olan hücre yapısını büyütme özelliği vardır. Bu tür yapıştırıcılar lastiğin hücrelerinin şişmesine ve bunun sonucunda da lastik yüzeyinin yatay ortamda gerilmesine sebep olurlar.  Zamk, lastiği kalıcı olarak yapıştırmayan bir özellikte olduğu için top lastiğe eğik açıyla çarptığı zaman lastik hahifçe yanal hareketle yerinden oynar ve bu da gerilmeyi artırarak daha fazla hız ve falso oluşturur. Topu sabit duran bir rakete çarptırarak yapılan ölçümlerde (Dr Tiefenbacher), hızlandırıcı zamk sürülmemiş ve sürülmüş lastikler arasındaki fark, 2.1 mm ve 1.3 mm süngeri olan iki lastiğin hız farkları kadar olduğu gözlemlenmiştir. Spin artışı %12 olarak, dikey zıplatma artışı ise %5 olarak ölçülmüştür. Hareketli raket ile vuruş yapıldığında spin etkisi daha da artmaktadır.

Hızlandırıcı zamk kullanımı, lastiğin bir defa yapıştırıp kullanıldığı klasik yönteme göre, lastiği çok daha hızlı bir şekilde eskitir. Bu şüphesiz hızlandırıcı zamk kullanımının istenmeyen etkilerinden birisidir. Yapılan araştırmaya göre normal olarak yapıştırılıp kullanılan bir lastik aynı noktasına tüm güçle yapılan 120 vuruşa dayanabilmektedir. Aynı deney hızlandırıcı zamk sürülmüş bir lastikle yapıldığında aynı noktaya aynı şekilde yapılan ancak 20 vuruşa dayanabilmektedir. Bunun sebebi süngerin şişmesinden dolayı lastik ile sünger arasındaki bağın zayıflamış olmasıdır. Buna ek olarak bu bağa ulaşan zamk, bağın kopmasına sebep olur. Bağlantının kırılması ise lastiğin süngerden ayrılmasına ve peşinden de lastik yüzeyinde hava kabarcıklarının oluşmasına sebep olur. Bu lastiğin işe yaramaz hale gelmesi demektir. Ne kadar çok zamk kullanılırsa ve ne kadar sıklıkla kullanılırsa lastik o kadar hızlı bir şekilde işe yaramaz hale gelir.

Hızlandırıcı zamk etkisi spine karşı spin oyununda daha belirgin şekilde hissedilebilir. Lastiğin topu aşırı şekilde döndürme kabiliyeti belirgindir ve hız da aynı şekilde artmaktadır.

Kontrol vuruşlarındaki etkisi kısa top atma zorluğundan dolayı kötüdür. Hızlandırıcı zamk etkisi ne kadar fazla olursa rakibin spinlerini kontrol etmek de o kadar hassas hale gelir.

Hızlandırıcı Zamk Kullanımı

Kalitesi yüksek, elastik ve nispeten yumuşak süngerli düz lastikler hızlandırıcı zamk kullanımı için yeterlidir ve temel olarak atak oyun için kullanılırlar. Yatay elastikiyet spin oyunu için özellikle önemlidir. Yumuşak sünger, zamkın hücrelerine ulaşmasına ve şişme işleminin başlamasına imkan verir. Bir oyuncunun temel atak oyununu iyice oturtmadan ve kontrol atına almadan hızlandırıcı zamk kullanması tavsiye edilmez. Oyuncunun gelişmesinin erken zamanında hızlandırıcı zamk kullanmasının, raket kontrolü olmayacağı ve modern atak oyunun temel tekniklerine kolaylıkla adapte olamayacağı için  bir anlamı yoktur. İlk kullanımda oyuncu hızlandırıcı zamk ile yavaş yavaş tanıştırılmalıdır. Aşırı kullanımı yanlış vuruşların gelişmesine ve kullanım faydalarının iyi anlaşılamamasına sebep olacaktır. Oyuncunun becerisi geliştikçe ve seviyesi ilerledikçe hızlandırıcı zamk kullanımı artırılabilir. Fakat bu hiç bir zaman en üst seviye oyuncuların kullandığı seviyeye çıkmamalıdır. En üst seviye oyuncularda aşırı hızlandırıcı zamk kullanılmış bir raketi kontrol etme kabiliyeti gelişmiştir.

Hızlandırı Zamkın Tıbbi Yönleri

Bir ara, hızlandırıcı zamk üretiminde zehirli maddelerin kullanıldığı yolunda ciddi endişeler vardı. Bunun tıbbi tehlikelerini anlayabilmek için sayısız tartışmalar düzenlenmişti. Bunun üzerine zamk kullanımı, daha çok araştırma yapılıncaya kadar belli bir süre yasaklanmıştı. ITTF, hızlandırıcı zamk içeriği ile ilgili yeni kurallar koyarak bu yasağı kaldırdı. Tüm ITTF onaylı zamklarda trichloroethylene ve toluol gibi zehirli maddeler kullanılmamaktadır. Masa tenisi dünyası dışından gelen ve hızlandırıcı zamk olarak kullanılabilen zamklar vardır. Hiç bir şart altında bunların masa tenisinde kullanımına izin verilmemelidir. Eğer oyuncular böyle yasaklı zamklarıı kullanırken yakalanırlarsa turnuvalardan diskalifiye edileceklerdir. Bundan daha da kötü olanı ise kendi hayatlarını tehlikeye atıyor olmalarıdır. Tavsiye edilen ITTF onaylı olsa bile, zamk ile temastan kaçınılmalıdır. Oyuncu zamkı daima fırça ile sürmeli ve bu işlemi iyi havalandırması olan bir yerde yapmalıdır.

Kaynak : Tibhar

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 25 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :