English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

Olmuyor olmuyor...

 

RAKİBİMDE YÜKSEK SPİN YAPIYOR

ATTIĞIM ŞUTLAR HEP DIŞARI GİDİYOR

Rakibiniz yüksek spin yapıyor, bunu görüyorsunuz, pozisyonunuzu da alıyorsunuz, herşey tamam ama nedense şut vurmak istediğinizde top hep dışarı gidiyor, rakibiniz de bu konfordan istifade ediyor ve hep yüksek ve dolu spin yaparak sizi rahatsız ediyor. Blok da yapamıyorsunuz, onlar da dışarı gidiyor.

Peki hiç bu şutları ağa takmayı denediniz mi ? Evet, rakibiniz nasıl olsa dolu spin yapıyor, bunu biliyorsunuz, ayrıca yüksek geliyor, bu kez kendinize şunu söyleyin: "Şutum ya karşı masaya gidecek, ya da ağa takılacak, ama asla dışarı gitmeyecek". Bu düşünceler beyninizde enerjiyle dolaşırken siz de ağı hedefleyin, hatta kendi sahanızı hedefleyin, şaka yapmıyorum, topu karşı masaya vurmayı düşünmeyin. Zaten sizi ve beni bitiren düşünce topu karşı masaya vurma düşüncesi, topu karşı masaya vurma kaygısıdır. Bu kaygıdan arınmış bir şekilde ben bu topu ağa takacağım deyin, ağa doğru vurun. Ağa takarsanız da "evet başardım, ağa taktım, dışarı vurmadım" deyin. Hatanın zıttını yaparsanız ortasını bulma şansınız olur.

Eskiden yüksek spine şut deniyordunuz dışarı gidiyordu, varsın birkaç gün de ağa gitsin n'olacak ? Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez; Sonunda kazanan siz olacaksınız. Böylece, "o açıyla vuruyordum dışarı gidiyordu, bu açıyla vurunca da ağa gidiyor, demek ki şu açıyla vurmalıyım ki masaya gitsin" deme şansını yakalamış olacaksınız.

Bu denemeden önce yüksek ve dolu spine vurduğunuz şutların

 

Dışarı çıkma yüzdesi

:

% 80

Karşı masaya gitme yüzdesi

:

% 10

Ağa gitme yüzdesi

:  

% 10

 

[ Bu yüzdelere ıskalama, çıtlama, pıtlama vs. dahil değildir. ]

görüldüğü gibi dışarı atma ve ağa takma yüzdeleri arasında inanılmaz bir fark var. Bu denemeleri yaparak en azından şu yüzdeleri yakalamalısınız:

 

Dışarı çıkma yüzdesi

:

% 35

Karşı masaya gitme yüzdesi

:

% 20

Ağa gitme yüzdesi

:  

% 45

 

Olsun en azından bir denge yakaladınız. Bu denge sayesinde hatalarınızı azaltacak belki de şu yüzdeleri yakalayacaksınız:

 

Dışarı çıkma yüzdesi

:

% 15

Karşı masaya gitme yüzdesi

:

% 70

Ağa gitme yüzdesi

:  

% 15

 

Böyle bir başarı yüzdesini kim istemez ki ? Eğer sağlam bir eğitime ayıracak vaktiniz yoksa, en azından bu yöntemleri deneyin. Eğitim alarak bu işi okulunda öğrenmiş olanlar bu küçük ayrıntıları zaten biliyorlar

 

Yazan :  Ahmet Sözmen

 

Son güncelleme tarihi : 25 Haziran, 2005

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :