English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

 

SU BAZLI LASTİK SAVAŞI KIZIŞIYOR

Ozan Kayıhan

 

Butterfly Tenergy 05'in üst yüzeyi daha pürüzlü, daha iyi top tutuyor ve daha iyi spin üretiyor. Stiga Boost TC ise daha pürüzsüz, daha az spin üretebilen ince bir lastiğe sahip, spin üretmek görevi ise yumuşak ve dinamik süngere bırakılmış.

Tenergy 05
 
Boost TC

Bugünlerde masatenisi piyasası yeniden şekilleniyor. Hızlandırıcı zamkların (speed glue) ve hızlandırıcı etkiye sahip yağların (booster, tuner, parafin yağı, d-limonene veya süngerin kabarmasını sağlayan herhangi bir madde) yasaklanması yüzünden piyasadaki birçok lastik işe yaramaz hale geldi. Hızlandırıcı zamk tiryakileri ise panik halinde. Birçok oyuncu mucize vaat eden ve hızlandırıcı zamk etkisine sahip olduğu iddia edilen yeni nesil lastikleri deniyorlar.

Masatenisi markaları içinse bu durum büyük bir fırsat. En iyi hızlandırıcı zamk etkisine sahip lastiği ilk üreten marka kendine çok sadık ve büyük bir müşteri kitlesi edinecek.

Elbette ürünler ardı ardına piyasaya çıkıyor. Marka ve model sayısı çok fazla olsa da bu lastiklerin üretildikleri teknoloji pek fazla bir çeşitlilik gösteremiyor. Hızlandırıcı zamk etkisine sahip yeni nesil lastikler yalnızca 3 farklı teknoloji ile üretilebiliyor. Japonya'da Butterfly, Tenergy serisi lastikleriyle çok farklı bir sentetik sünger teknolojisini piyasaya sürdü. Japonya'dan gelen bir başka teknoloji ise Stiga için üretilen Boost serisi. Üçüncü teknoloji ise Almanya'dan geldi: Tensor. Biz de bu teknolojilerden ikisini karşı karşıya getirdik. Butterfly Tenergy 05 ile Stiga Boost TC, yeni nesil lastiklerin en iyisi olmak için karşılaşıyorlar.

Hızlandırıcı zamkın adı "hızlandırıcı" olabilir ancak hızlandırıcı zamkların bize kazandırdığı birçok avantaj daha vardı. Artan hızın yanında yumuşayan sünger sayesinde hem top hissi artıyor hem de lastiğe daha iyi gömülen top sayesinde lastik topu daha iyi kavradığı için üretilen spin artıyordu.

Şimdi üreticiler hızlandırıcı zamk sürülmüş gibi elastik ve dinamik bir sünger üretme peşinde. Ancak henüz hızlandırıcı zamkın bize sunduğu avantajların tamamını bir lastikte toplayabilen bir üretici çıkmadı. Tenergy 05 ile Boost TC’nin ellerinde hangi kozlar var birlikte bakalım.

Tenergy 05, bu serinin piyasaya çıkan ilk modeli. Yüzeyi yapışkan değil ancak topu inanılmaz kavrıyor. Böylece neredeyse yapışkan bir Çin lastiği kadar spin üretebiliyor. Yüksek spin, Tenergy 05’i rakiplerinden ayıran büyük özellik. Ancak hızlandırıcı zamk zamanını aratmayan bu denli yüksek spin, kullanıcısını fazlasıyla tatmin ederken süngerin oldukça sert olması top hissine önem verenleri üzebilir. Sriver FX, G2 FX veya Bryce FX’i hızlandırıcı zamk ile kullananlar Tenergy 05’e alışmakta zorlanabilirler. Aslına bakılırsa Tenergy 05’in süngeri Çin lastikleri gibi sert değil daha çok sıkı veya yoğun olarak nitelendirilebilir. Yine de top hissinin az olduğu kesin; üstelik hızlandırıcı zamk tiryakilerinin bayıldığı o ötme sesi yalnızca çok hızlı vuruşlarda ortaya çıkıyor. Ancak bu sert ama dinamik sünger ve kalın üst lastik sayesinde Tenergy 05 çok hızlı. Top süngere gömülmediğinden topun rakette kalma süresi az ve Tenergy 05’in spinli üst lastiği sayesinde rakibin ürettiği spinden çok etkileniyor. Bu iki özellik kontrolün düşük olmasına sebep oluyor, ancak spini kontrol edebilen tecrübeli ve belli bir seviyenin üstündeki oyuncular için bu hiç sorun olmuyor. Tenergy serisini profesyoneller de beğeniyor. Timo Boll, Schlager, Oh Seung gibi oyuncular Tenergy kullanıyor.

Stiga Boost TC ise bambaşka bir karakter ortaya koyuyor. İsveçli marka yeni nesil lastiğini Japonya’da ürettiriyor. Tenergy 05’in tersine ince bir üst lastiğe sahip. Topu üzerine bıraktığınızda pek zıplatmıyor. Bu durum kısa oyun için bir avantaj haline geliyor. Servis karşılarken topu kısa bırakmak çok kolay. Ancak ince üst lastiğin top tuttuğunu söylemek çok güç. Pürüzsüz ve parlak görünümlü üst lastik yeterince spin üretemiyor. Bu yüzden servis atarken, top ittirirken veya yumuşak bir açılış spini yaparken spin üretmekte güçlük çekiliyor. Ancak masadan bir iki adım açılıp vuruşlar hızlandığında Boost TC kendine geliyor. Dinamik ve yumuşak süngeri hem hızlı hem hisli bir oyun sunuyor. Boost TC kesinlikle masaya yakın oynayanların seveceği bir lastik değil. Bir iki adım açılıp spin yapmayı seviyorsanız bu lastiği de sevebilirsiniz.

Puanlama yapmak masatenisi ekipmanları söz konusu olduğunda pek sağlıklı bir yöntem değildir. Çünkü işin içinde kişiden kişiye değişen tercihler giriyor. Yine de bir fikir versin diye puanlama yapacağım, siz yine de bu puanları %100 doğru olarak kabul etmeyin.

Servis, blok, açılış spini gibi yavaş hareketlerde hız: Hızlandırıcı zamk sürülmüş Bryce’ın hızı 10 olarak kabul edersek Tenergy 9, Boost TC ise 5 puan alacaktır.

Topspin, fastspin gibi hızlı hareketlerde ise yine yapıştırılmış Bryce’ı 10 olarak kabul edecek olursak Tenergy gene 9 alırken Boost TC’yi 7,5 olarak puanlamak mümkün. Boost TC’nin yavaş vuruşlarda yavaş, hızlı vuruşlarda daha hızlı olmasının sebebi gergin olmayan üst lastiğine rağmen dinamik süngeri. Hızlı vuruşlarda top süngere gömülmeye başladıkça hız da artıyor, gene de Tenergy kadar hızlı değil.

Yavaş vuruşlarda Boost TC’nin ürettiği spin kesinlikle yetersiz. Bryce gibi topu çok zıplatan ve yavaş vuruşlarda çok çok spin üretmeyen bir lastik bile Boost TC’den daha iyi spin üretebiliyor. Yapıştırılmış Bryce’ın servis, servis karşılama ve açılış spinlerinde ürettiği spin 10 üzerinden 6 puan alırsa, Tenergy 9, Boost TC ise 4 puan alabilir. 10 puan ise ancak yapışkan bir Çin lastiğine layık görülebilir.

Hızlı vuruşlarda ise Tenergy gene 9 puan alırken Boost TC ise yumuşak süngeri sayesinde 7 puana kadar çıkıyor.

Şu ana kadar Tenergy 05 için işler iyi gibi görünüyor. Ancak Boost TC’nin de kazanabileceği bir alan var: kontrol. Boost TC yumuşak bir lastik, top lastikte daha uzun süre kalıyor, karşıdan gelen spinlerden de pek etkilenmiyor. Bu yüzden Boost TC sizi, raketi daha hızlı savurmaya teşvik ediyor. Tenergy 05 ise topu çok zıplatıyor, top hissi az ve karşıdan gelen spinden etkileniyor. Bu yüzden Tenergy 05 kullanan birinin spin ile arasının iyi olması şart.

Siyah Boost TC'nin pütürleri daha seyrek, bu yüzden atış açısı daha düşük. Kırmızı Tenergy 05'in pütürleri ise daha sık bu yüzden topu daha yüksekten atıyor. İnce lastikli Boost TC'nin süngeri Tenergy 05'ten daha kalın. Tenergy 05'in daha kalın lastiği top hissini azaltıyor ama hıza katkısı gözardı edilemez.
 

Copyright © 2009, Ozan Kayıhan

Copyright © 2009, Masatenisi.org

 

 

Son güncelleme tarihi : 4 Ocak, 2009

Copyright © 2001-2008 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :