English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

TAKTİK OYUNCULAR

 

Bu yazının amacı taktik stil adı verilen oyun stilini tanımlamaktır.

Hepimiz biliyoruz ki masa tenisinde atak ve defans oyun stilleri vardır. Bunlara ek olarak karışık stiller de vardır (backhand tarafından kesme, forehand tarafından loop yapan oyuncular gibi). Hafif vuruşlarla topu uzun süre oyunda tutan, farklı spinler yapan, rakibin hatasını bekleyen (hatta hata yapmaya zorlayan), çok farklı lastikleri çevirerek raketin her iki tarafıyla her türlü vuruşu yapabilen oyuncular vardır. Herhangi bir lastik kombinasyonuyla aklınıza gelebilen her türlü blok türünü yapabilen oyuncular da vardır. İstenirse bu liste sonsuza kadar uzatılabilir...

Peki o zaman taktik stil de nedir?

Tabi ki her stil bir noktaya kadar taktiktir. Loop yapan bir oyuncu "bir sonraki vuruşumu nereye yapayım?", "şimdi hangi servisi atmalıyım?", "bir sonraki vuruşum emniyetli ve yavaş loop mu olsun, yoksa riskli bir topspin mi olsun?", "temponun değişmesi bana mı yoksa rakibime mi yarar?", vs gibi kararları vermek zorundadır. Bunların hepsi maçın gidişatı ve sonucunu etkileyecek ve çok önemli olan 'taktik kararlardır'.

Ama bir loop oyuncusu hala bir loop oyuncusudur ve bu mentalite ile oynadığı için tüm vuruşlarını, temposunu, vs., hep loop stiline göre yapar. Farklı tür vuruşlar da yapabilir, fakat bu vuruşları kafa yapısını değiştirmeden, kendi oyun stiline dönebileceğini umarak yapar.

Benim tanımıma göre 'taktik oyuncular', HERŞEYİ yapabilen ve kazanmak için her türlü taktiği uygulayabilen oyunculardır. Herhangi bir stilde oynayabileceği, bir stilden diğerine geçiş yapabileceği, veya istediği takdirde stilleri karıştırarak oynayabileceği için taktik oyuncunun her yönü yeteri kadar iyi olmalıdır. Bunları yapmasının amacı kazanmak ve maksimum etkiyle oynamak içindir.

Bir ek not : Benim yaptığım 'taktik oyuncu' ve 'taktik stil' tanımları başkalarının yaptıkları tanımlardan farklı olabilir.

Stil değişiklikleriyle ilgili olarak benim taktik bir oyuncu veya böyle bir oyuncu olmak isteyenlerle ilgili düşüncelerim aşağıdadır (Not : 'stil değişikliği' terimi bir tek vuruşu belirtiyor olabilir (genelde de böyledir)) :

 1. Rakibinizin sizi zorlaması karşısında stil değiştirmek bir zayıflık ve kendi oyununuzu empoze edemediğinizin göstergesidir. Bazı oyuncular (taktik veya olmayan) bunu çaresizlikten dolayı yaparlar (rakip onları masadan uzaklaşmaya zorlayınca kesik oynamaya başladığını farzedelim) ve sonuçta kazanabilirler. Bu tür zorunlu değişikliklerden kaçınılamaz ama sayıları minimum seviyede olmalıdır. Stil değişiminin rakibi zor durumda bırakmak amacıyla yapılması ise faydalıdır ve bu yöne doğru gidilmelidir.

 2. BELİRLİ sebeplerden dolayı kendinize has bir stili kullanmanız gerekir. Bu, hızlı ve çok düşünmek ve bir çok şeyin farkında olmak demektir. Taktik oyuncuların çoğu epeyce spekülatif bir oyun stiliyle oynarlar. Oyuncuların seviyesi yükseldikçe rakibin öldürücü vuruşları daha tehlikeli duruma gelir ve bu büyük bir zayıflık haline dönüşür. Vuruş yapmaktan korkmamalı, saldırgan ve riskli oynamalısınız. Aslında taktik oyuncuların çoğu belirli atak becerileri olan defansif oyunculardır. Rakibine gerçekten BÜYÜK sorun yaşatmak için backhand loop yapmayı öğren, atak için topu aç, servislere atak yap, agresif kesme ve blok yap.

 3. Bu kadar geniş bir stil yelpazesiyle oynamak için ekipman ve bu ekipmanın oyun içinde kullanımıyla ilgili çok iyi seçim yapmak gerekir. Taktik oyuncuların çoğu iki yüzü birbirinden çok farklı olan kombinasyon raketler kullanırlar ve bazıları da oyun sırasında raketi çevirerek vuruş yaparlar. Bunun bazı avantajları ve dezavantajları vardır:

Kombinasyon raket kullanımı ve çevirerek oynamanın avantajları:

 • Raketi çevirmek taktik ve varyasyonlarda %100 lük bir artış sağlar. Aslında raketi çevirmeden oynayan ve kombinasyon raketi olan bir oyuncu, düz lastikler dışındaki çoğu lastik değişik stillerde oynamaya müsait olmadığı için, taktik oyuncudan çok karışık stilli bir oyuncudur. Düz lastik değişik stillerde oynamaya müsaittir fakat bu tür lastiklerle bazı stilleri oynamak zordur. Bu yüzden düz lastik dışındaki lastiklerin kullanımı tavsiye edilir.

  Lastiklerin farklılığı değişik stillerde oynama imkanı sağlar. Raketi çevirme işleminin taktiklerde ayar, teknik, tutuş, kafa yapısı, ayak hareketleri, vs. içeren karmaşık bir işlem olduğunu unutmayınız.

 • Kontrolü yüksek ekipmanla oynamak size yüksek tempo ve istediğiniz noktaya vuruş yapabilme imkanı sağlar.

 • Eğer elinizde doğru ekipman varsa bir stili (veya vuruşu) daha iyi uygulayabilirsiniz. Bu da aşağıdaki dezavantajlar ne derse desin, kombinasyon raket kullanımının önemle tavsiye edilmesi demektir.

Kombinasyon raket kullanımı ve çevirerek oynamanın dezavantajları:

 • Belirli lastiklerle riski az bir oyun oynadığınız için oyununuzun belirli kısımlarını geliştiremezsiniz. Antispin veya uzun tırtıl ile servis karşılamak bir opsiyon değildir : Rakibiniz bunu kendi avantajına kullanabilir, ve ayrıca servis karşılamanız gelişmez.

 • Defansif veya pasif lastiklerle oynamanın bir diğer dezavantajı da olabileceğiniz kadar aktif oynayamamaktır. Bu büyük bir dezavantajdır fakat alışılmamış bazı vuruşları yapmak bunu kompanse edebilir (uzun tırtıl veya benzerleri ile şut atmak gibi). Bu da uzmanlaşması zor bir vuruştur. Bunun yerine defansif vuruşları daha agresif olarak yapmayı tavsiye ederim. Ayrıca rakipler tahmin edilebilir pasif lastiklerden (anti-uzun tırtıl gibi) gelen vuruşları kendi avantajına kullanabilirler.

 • Oynadığınız stile göre yanlış tarafta yanlış lastikle yakalanabilirsiniz (yakalanacaksınız da). Bunun sonuçları her iki tür lastikle çok çeşitli ve değişik vuruşlar yaparak minimize edilebilir, fakat bazı durumlarda oyunun gidişini kontrol edememenize sebep olur. Bu büyük bir problemdir ve üst seviyede çok az raket çeviren oyuncu olmasının sebebidir (sadece defans oyuncuları vardır ve onlar da ilk hamleyi bilerek rakibe verirler).

 • Raket çeviren bir oyuncu için uzmanlaşması en zor olan şey değişik lastik ve vuruş kombinasyonları için farklı tutuş şekilleri kullanmaya başlamasıdır. Bunu yanlış bir tarafı yok, tavsiye de ederim. Fakat uzmanlaşması çok uzun süren ve geliştirmesi de zor olan bir işlemdir.

 1. Bir çok vuruşta uzman olmanız gerekir. Bu da taktik oyuncuları teknik meziyetlerinin çok yüksek olması demektir ve üst seviyede hiç bir genç oyuncuda bu meziyetler daha oluşmamıştır. Her iki taraftan loop stilini öğrenmek, değişik oyun stillerini öğrenmeye (değişik ayak hareketleri, teknik, tutuş şekli, kafa yapısı... gerektirir) nazaran, çok daha çabuk ve kolay öğrenilebilir (dolayısıyla herhangi bir taktik oyuncunun başedemeyeceği kadar iyi duruma getirilebilir). Tabi bu sadece çok üst seviyeler için. Diğer tüm seviyelerde taktik oyuncular zor rakipler olurlar.

 2. Kendi limitlerinizi bilmeniz gerekir. Bu tüm oyuncular için geçerlidir. Hangi kısımlarını kullanacağınıza siz karar vereceğiniz için kendi oyununuzu daha iyi ve derinlemesine bilmeniz gerekir.

Boris

Copyright The Tactical Table Tennis Website

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :