English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

 

BUTTERFLY TIMO BOLL SPIRIT TESTİ

Don Iguana

Martin Kiplatrick'deki (Butterfly ABD distribütörü) arkadaşlar Timo Boll Spirit tahtanın ABD'de satışa çıkacağından dolayı epeydir heyecanlıydılar. Bu yeni ürünün piyasaya sunulması Iolite ve Biside tahtalarının, özellikle de çok tutulan  Keyshot tahtasından sonra, Butterfly karşıtı olan müşterilerin ilgisini çekmemesinden dolayı önemliydi.

Timo Boll Spirit tamamen Keyshot kökenli bir tahta değil. Keyshot ve Biside'deki Arilate-Limba kombinasyonunun aksine, 7 katmanlı ve üst katmanı Koto ağacından olan  arilate/karbon karışımlı bir tahta. Aslına bakarsanız tahta elimize geçtikten sonra tecrübeli testçilerimize göre Timo tahta, Kong Linghui modelin steroid almış şekline benziyor. Bunun ipuçları sap şekli, koto tahtası, genel kontrollü hissi ve hız-kontrol tablosunda Kong tahtasının hemen üstünde olması olarak görülüyor. Aynı ALL+ hissi fakat  daha hızlısı.

Sriver EL 1.9 ve Sriver FX 2.1 ile yapılan bir denemeden sonra Timo Boll tahtanın kendisine has bir yer bulduğu görüldü. Hem de iyi bir yer. Çoğu kişiye göre Biside, çok yumuşak olmasından dolayı baskı altındayken nasıl davranacağı tahmin edilemiyen bir tahta. Bunun aksine Timo keskin ve hızlı. Limba yüzeyli tahtaların düşük hız top atma özelliğine sahip değil. Aynı zamanda fazla fiber kullanılan tahtalarda oluşan top yavaşlatıcı saçma davranışlara da sahip değil.

Gerçekten de Butterfly Timo Boll Spirit tamamen reklamında bahsedildiği şekilde davranıyor. Hızlı loop yapanlar için ciddi ve hızlı bir silah. İyi haber ise Kong Linghui tahtanın tahmin edilebilen atak davranışı ve eski Keyshot'un geniş aktif vuruş alanına (swet spot) sahip olması ve bu özellikleri dengede tutabilmesidir. Koto ve Karbon'un iyi bir karışım olduğu bunlardan belli.

En etkileyici özellikleri blok, vuruş ve hızlı loop sırasında davranışının tahmin edilebilmesi ve hız ve spin içeren topların alçaktan ve hızlı gitmesidir. Bize göre Timo Boll tahta, top gidiş gelişlerinde yanınızda yürüyen, ve "yakala onu" dediğinizde topu doğrudan, hızlı ve alçaktan çivileyen iyi eğitilmiş bir Rotweiller gibiydi. Bizim 5 katmanlı orta seviye kontrol tahtamızla karşılaştırıldığında, Timo 40 mm top ile hızlı top spinleri kesik topla 15 cm, bloktan gelen topları ise orta mesafeden 25 cm daha alçaktan gönderdi. Waqidi dahil bir çok yazı gönderen kişi, 40 mm top ile top gidiş açısının farklılaştığını belirttiler. Topu alçaktan gönderme özelliği ile Timo Spirit gerçekten güçlü bir silaha dönüşmektedir. Öldürücü vuruş yapmak el ile küçük okları atmak kadar kolaydır.

Özetle, hakim olan genel kanı, hız ve spinin tamamen kontrol altında olduğuydu. Tamamen tahta limbanın yavaş top atma özelliğini ve fiber tahtaların hızlı topları yavaşlatma özelliklerini içermeyen, sert 7 katmanlı tahtaların tok sesini vermeyen, kafası çok ağır ve aşırı hafif de olayan bir tahta olduğu.

Timo Boll Spirit yeni bir icat değildir. Ama yaptığı şey, tahta ve kompozitleri birleştirip karşı vuruş ve hızlı loop yapanların becerilerini sergileyebilecekleri, davranışı tahmin edilebilir bir platform oluşturmasıdır. Bence bu tahta gelecek yılların Keyshot'u olacak ve bir kaç metre geriden sayıları hızlı bir şekilde alan ve yumrukları hep havada olan oyuncuların çantalarında görülmeye başlanacaktır.

Lefty

Not : Sadece çok yuvarlak olmayan tek bir sap şekli var. Ama Rotweiller de sadece kahverengi olur değil mi ?

Courtesy of About.com - TT 

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :