English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

 

YENİ JENERASYON ATAK LASTİK TESTİ

Don Iguana

GİRİŞ

Don Iguana Labaratuarı yakın zamanda piyasaya çıkan maksimum kalınlıktaki  atak lastikleri test etti. Tüm lastikler Spintech Enduro 50/50 Booster Blend ile hafifçe zamklı olarak test edildi. Lastikler Spintech 9th Wonder tahtalar üzerine yapıştırıldı. Bu tahtalar hızlı ve sert oldukları için tahta/lastik etkileşimlerini minimize edecekleri ve farklılılkların daha kolayca gözlemleneceği düşünülerek seçildiler.  Zamksız kullanım testleri bir hafta önce  testte kullanılan lastikleri sökmeden gerçekleştirildi. Testler arasında ofansif atak çalışmaları ve raketlerin değiştirildiği 4 setlik maçlar vardı. Test edenler her sette farklı bir lastiği raketlerinin farklı taraflarında denediler.

GENEL BAKIŞ

Butterfly Tempest, Butterfly Cermet, Banda Sigma ve Tibhar Makss lastiklerinin hepsi daha yumuşak, daha küçük gözenekli sünger ihtiva eden ve ince üst yüzeyi olan "yeni jenerasyon" atak lastikleridir. Tempest'in Butterfly ürünleri içinde en hızlı lastik olduğu iddia edilmektedir. Cermet ise Butterfly'ın zamksız veya az zamkla kullanılan en yeni ürünüdür. Tibhar Makks ise en ince üst yüzeye sahip olan bir lastiktir ve max sünger kalınlığı 2.6 mm dir. Banda Sigma'nın çok fazla reklamı yapılmamaktadır, fakat bu lastik aslında çok satan Stiga Magna'nın Innova Ultra Light ile aynı süngeri kullanan kardeşidir (Stiga Magna normal Innova süngeri kullanır).

TEST İZLENİMLERİ ÖZETİ

BUTTERFLY TEMPEST - Çıplak gözle bile farkedilebilen yeni bir güç. Bize gelen kırmızı Tempest lastiğin rengi kan kırmızısıydı (Bryce'dan daha az şeffaf) ve pempe süngeri Butterfly'ın LED göstergesi türü rakamlama sistemini ihtiva etmiyordu. Eğitimli test ekibimiz bunun Butterfly'ın güçlü lastiklerinin üretildiği üretim bandından çıkmamış olabileceği tahminini yürüttüler. Fakat Tempest en güçlü Butterfly olarak Bryce'ın tahtına aday bir lastik. Geçenlerde test ettiğimiz Nittaku Hammond Pro Alpha lastiğe çok benziyor. Tempest Bryce'a oranla daha uysal ve masa başında daha çok hissedilen bir silah. Test edilen lastikler içinde testlere en doğrusal cevap veren lastik. Evet hem de tüm hızlarda. Hem de fabrikanın biraz zamk sürülmüş gibi davranan bir lastik olarak üretmesine rağmen. Hızı 11 olarak görünüyor ve neredeyse fabrikanın hız tablosunun dışına taşacak bir ürün.

BUTTERFLY CERMET - Harika ses ve vuruş gücü! Hissetme olarak Tempest'e benziyor fakat topla temas süresi daha fazla ve topu daha yüksek atıyor. Testteki en hızlı spin yapan ve kesmeye karşı en iyi spin başlatan lastik. Cermet'in en iyi tarafı herkesin tahmin ettiği şekilde zamklı gibi davranan bir lastik olma özelliğinden ziyade, kimsenin tahmin etmediği yavaş toplara karşı hızı ve direnci. Catapult zamk sürülmüş gibi davranan iyi bir lastiktir, fakat direk olarak atılan toplara karşı biraz pelte gibi hissedilir. Cermet'de bu tür davranişların hiç birisi yoktur ve hızlı Catapult'dan ziyade yumuşak Bryce gibi davranır. Açış loopları alçak, falsosu bol ve çok kontrollü bir şekilde kolaylıkla yapılabiliyor.

BANDA SIGMA - Bu lastik karışık oyun oynayan oyuncular ve kaliteyi ucuza almak isteyenler için çok hesaplıdır. Bu gurupta topu en az tutan fakat tahmin edilebilir şekilde davranan ve karşı spin yapmaya çok uygun süngeri olan bir lastiktir. Innova Ultra Light süngeri Magna üst lastiği olan Banda Sigma'da orjinal Innova Ultra Light lastiğine göre daha canlıdır. Sigma'nın top tutma süresi daha fazladır ve Stiga'nın çok satan lastiğinin hız özelliğini de içermektedir. Bize göre Sigma uyuyan fakat her fırsatta yaratıcılığı ödüllendiren bir lastiktir.

TIBHAR MAKSS - Üst lastiği ultra ince olan bu Alman lastiğinin etkileri uç noktalardadır. Ya aşık olursunuz, ya da nefret edersiniz. Top atma açısı yüksektir ve harika mantar sesi vardır. Fakat aslında spin lastiğinden ziyade bir hız lastiğidir. 2.6 mm zamk sürülmüş bir süngerin etkisi gelen bir loopu yakalayıp öldürücü bir şekilde geri atmak olacaktır. Gelen top ne kadar hızlı olursa Makss lastik o kadar dinamik olmaktadır. Bazen topu geniş olarak dışarı atsa da elleriniz doğru şekilde hareket ettiğinde topu karşılanamayacak noktalara atabilmektedir. Makss kontrollü top spin yapanların oyununa vuruş gücü katabilecek 40 mm ve orta menzilli bir silahtır.

MASA BAŞI SIRALAMASI

 1. Tempest Max
 2. Banda Sigma Max
 3. Cermet Max
 4. Makss 2.6

Şaşırtıcı olarak hızlı Tempest, diğer lastiklere oranla servis, servis karşılama ve kesme açısından daha tahmin edilebilir ve hıza daha iyi cevap veren bir lastik. Alçak gidiş açısı ve yüksek hızı sayesinde top açmalar çok başarılı ve hızlı servislerde çok işe yarıyor. Düşük hızlarda Bryce ve MP ye oranla kullanımı daha tatlı. Sigma'nın orta seviye top tutması ve orta/yumuşak süngeri kısa vuruşlar için cesaretlendirici. Cermet ve Makss çok canlı ve çok spinli lastikler fakat bunlar her türlü topa cevap veriyorlar, ki bu her zaman iyi bir şey değil.

ATMA AÇISI (YÜKSEKTEN ALÇAĞA DOĞRU)

 1. Makss 2.6
 2. Cermet Max
 3. Banda Sigma Max
 4. Tempest Max

Makss'ın kendisini spin lastiği gibi göstermesi yüksek top atma açısı ile başlıyor. Zaman içinde, Makss'ın topu iyi tutup rakibi uzun bloklar yapmaya zorlamasından ziyade, yüksek top atma açısının yeterli hız ve spin ile birleşip rakibi hata yapmaya zorlamasını takdir ediyorsunuz. Spin lastiği gibi vuruş yapabildiğiniz bir hız lastiği. Gildilocks gibi, test eden Cermet'in "tam doğru" açısını çok beğendi. Kesmeye karşı top spin başlatmak ve top karşı tarafa gidince de tonlarca spin içeren vuruşlar için ideal.

VURUŞ, KARŞI VURUŞ VE BLOK

 1. Tempest Max
 2. Cermet Max
 3. Banda Sigma Max
 4. Makss 2.6

Oyun hızlandıkça Butterfly kardeşler de canlanıyorlar. Doping yapmış Sriver gibi (veya en iyi davranışındaki Bryce gibi) Tempest ve Cermet masadaki top gidiş gelişlerinde ses ve görüntü olarak daha hızlılar.

TOP AÇARAK ATAK BAŞLATMA VE LOOP YAPMA

 1. Cermet Max
 2. Makss 2.6
 3. Tempest Max
 4. Banda Sigma Max

Bu bölümde 4 lastiğin hepsi de tasarımlarından dolayı beklendiği gibi çok iyiler. Makss çok fazla spin üretmiyor fakat en üst noktada çok iyi ve bu yüzden üst sıralarda olmalı. Bu bölümde birincilik Cermet'in. Cermet'in davranışı belki de aşırı zamk sürülmüş Sriver EL ye benzetilebilir. Çalışmalarda Tempest ile Dr. Strangelove stili bir çok roket gibi şans sayısı kazanıldı. Aslına bakarsanız çoğu kimsenin bu lastiklerin hepsi  ile 3 vuruşluk ataklarda memnuniyetsizliği olmayacaktır.

KARŞI SPİN YAPMA

 1. Makss 2.6
 2. Cermet Max
 3. Tempest Max
 4. Banda Sigma Max

Bu bölümde gurup olarak tüm lastiklerin özellikle 40 mm stili spin vuruşlarına karşı tutarlılığı vardı. Gelen spinin hızını karşıya yönlendirmede en istekli olan lastik Makss idi. Cermet ise muhtemelen karşıya en çok spini gönderen lastik idi. Bu hızda oynarken Tempest çok hızlıydı ve topa şut atmak sanki daha tabii olan vuruş şekli gibiydi.

KONTROL VE ÇEŞİTLİLİK

 1. Banda Sigma Max
 2. Tempest Max
 3. Cermet Max
 4. Makss 2.6

Burada Banda kazanıyor. Bu bölümü uyduruk ödül bölümü sanmayın. Her türlü vuruş içeren "all round" oyun stilinin en üst seviye dışında her seviyede yeri vardır ve Sigma 38 mm topla oynanıyormuş gibi davranır. Topa hız ve esneklik ekleyerek 38 mm lik vuruş stillerinin tekrar kullanılmasını sağlar. Bu bölümde her iki Butterfly lastiklerinin hızlı ve spinli olmalarına karşılık iyi şekilde davrandıkları için bir tek  Tibhar "sadece becerikli eller için" tercihine uygundur.

ZAMKSIZ KULLANIM

 1. Cermet Max
 2. Tempest Max
 3. Banda Sigma Max
 4. Makss 2.6

LEFTY'NİN SEÇİMİ

Don takım maçlarında Tibhar Makss'ı kullanmam için bir önseziyle beni cesaretlendirdi ve bu bana 2 defa 50 puanlık galibiyet sağlayarak fena da olmadı. Ama şimdi bu dört lastiği birarada deneyince, Makss özellikle diğer lastiklerin çok çeşitliliği karşısında tek boyutlu gibi görünüyor. Kararım ne ? Pekala kuvvetli top açma ve yavaş toplara karşı direncinden dolayı bana hafifçe zamk sürülmüş 2 adet Butterfly Cermet verin lütfen.

Courtesy of Dave "Lefty" Williams

 

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 17 Mayıs, 2003

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :