English

 

Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

 

BUTTERFLY TACKIFIRE SP - CATAPULT

Don Iguana

TACKIFIRE SP

Butterfly Tackifire ailesine SP modelini ekleyerek yüksek top tutan lastikler ailesini tamamladı. 729 veya 999 gibi sert süngerli Çin lastiğini tercih eden oyuncular için tamamen Japon teknolojisi ve kalitesiyle benzer bir ürün sunuyor.

Reklamlarında da bahsedildiği gibi...diğer Tackifire ve Tackiness ürünlerine göre benzer top tutma özellikleri olmasına rağmen daha hızlı ve daha sert süngerli bir lastik. Iguana laboratuarının bugüne kadar gördüğü en ağır ve sert süngerli lastik (kompakt bir tahtaya kesilen tek bir lastiğin ağırlığı 60 gr.).

Japon lastiği ile yetiştirilmiş olan birisi için sert Çin süngerli lastikle bir kaç vuruş yapmak Jupiter'de yürümeye benzer. Ancak masada biraz zaman harcadıktan sonra vuruşları ayarlayıp yavaş vuruşlarda topu az attığının ve en iyi ofansif vuruşlarda genelde eşit miktarda spin ve hız olduğunun farkına varılır.

İlk seansta SP'nin  yoğun süngeri en gayretli zamk moleküllerini bile engelleyerek çok az zamk etkisi gösterdi. Zamklamaya devam edip sonuçları daha sonra bildireceğiz. Bize inatçılığın bu süngeri zıplatmanın anahtarı olduğu söylendi.

SP ile oynaması Avalox (999) Purot'a çok benziyor, fakat hissetmesi diğer Japon lastiklerine benzeyen normal Tackifire'dan çok farklı. Bu lastikle artık Butterfly top tutan lastikle sert şut atanlar dünyasına da hitap edebilecek. Firmanın King Kong'un kendisinden aldığı izlenimlere göre lastik beklentilere tam olarak cevap veriyor.

Yeni oyuncular bu lastiği muhtemelen piyasaya çıkmasından dolayı kullanmayacaklardır, fakat Butterfly bu stilde oynayan oyuncuların oluşturduğu irice bir pastadan güvenilir kalitesi ve önemli oyuncular tarafından desteklenmesi sayesinde pay alacaktır.

Eğer 'üç rakamlı' lastikleri beğeniyorsanız bu lastiğe aşık olacaksınız. Eğer masa tenisi dünyasının bu bölümünü hiç ziyaret etmediyseniz bilet almadan önce bir test sürüşü yapmanızda fayda var.

CATAPULT

Eğer Tackifire SP ciddi oyuncuların yer aldığı yerleşmiş pazarın mantıksal bir uzantısı ise, bunun aksine Catapult, gelişen bir kategoride çıtayı yükseltmektedir.

Temmuz 99 daki yaptığımız zamklı gibi davranan lastikler testinde Desto F1/Tenso ailesi zamk sürülmüş lastiklere benzer etkinin bir kısım özelliklerini yaşatabiliyordu. Bir kısım çünkü çok iyi spin üretmesine rağmen yumuşak süngerin tahtaya kadar gömülmesiyle hız konusunda yetersiz kalıyordu. Süngeri ezecek kadar hızlı vuruşlarda top sanki nereye gideceğini bilemiyormuş gibi çılgınca bir hızla belirsiz bir şekilde gidiyordu. Ayrıca lastik üzerindeki mekanik gerginlikten dolayı verdiği zamklı lastik sesi azalıyor ve daha çabuk eskiyordu. 

Catapult ise zamk sürülmüş bir lastik gibi davranıyor ve birinci jenerasyon zamk sesi veren lastiklerin sorunlarını yaşayacağa da benzemiyor. Kırmızı bir Catapult lastiği Bryce'ın yanına koyduğumuz zaman aile benzerliğini kolaylıklla farkettik. Hız kalıtımsal olabilir. İlk bakışta lastiğin iç kısmındaki çok sık ve biraz daha küçük pütürler görülüyor ve kesinlikle babasının hızını almış.

Daha ince üst lastik kullanan ve gözenekli süngerin mekanik gerilimle zamklı lastik etkisini yarattığı diğer zamklı gibi davranan lastikler ile harcanan zaman size kolay kırılabilir ve narin oldukları hissini veriyor. Sonuç olarak bu tür lastikler sıkça etkiden çok sesleriyle zamklı lastiklere benzemektedirler. Fakat Catapult belirgin şekilde daha dayanıklı ve hafif/orta zamk sürülmüş bir lastiğin etkisine daha doğru olarak sahip. Desto F1 yavaş vuruşlarda bu etkiyi gösterirken, Catapult daha hızlı vuruşlarda da süngerin sınırlarını zorlamadan daha fazla hız üretebiliyor.

Amerika milli takımı Catapult'un kullanım rahatlığından dolayı zamk sürmeyi bırakır mı? Hayır. Öldürücü vuruşlarda zamk sürülmüş mantar sesli bir lastiğin etkisini tam olarak gösterebiliyor mu? Hayır. Şu anda piyasadaki en iyi zamk etkisi veren lastik mi ? Kesinlikle. Zamk kullanan oyuncuların bir adım aşağı inerek bu lastiği kullanıp kullanmayacaklarını zaman gösterecek, fakat zamk kullanmayan oyuncuların hız-spin tutarlılığını artırarak yukarıya doğru büyük bir adım atmalarını sağlayacağı kesin.

Courtesy of Dave "Lefty" Williams

 

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 21 Aralık, 2003

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :