English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

Rakibi yenmenin en garantili yöntemi

 MAÇLARA HAZIRLANMA VE RAKİBE GÖRE OYNAMANIN PÜF NOKTALARI

PongWorld

Çalışma

Maça hazırlanırken çalışma sırasında dikkat edilmesi gerekenler :

  1. Çalışmadan maksimum fayda sağlayın. Bunu yapmanın yöntemi her çalışma için bir amaç belirlemek ve çalışma programını buna göre yapmaktır.

  2. Çalışma veriminizi maksimize etmek ve oyununuzu mükemmelleştirmek için her türlü kaynağı kullanın. En iyi kaynaklar arasında öğretici videolar, çalıştırıcılar, üst seviye maç videoları ve çalışma kampları sayılabilir.

  3. Çalışmalarınızı maçların zamanı geldiğinde oyununuz en üst seviyede olacak şekilde ayarlayın. Devirli çalışma olarak bilinen bu yöntemde aerobik, ayak, vuruş ve kuvvetlendirici çalışmalar belirli bir şekilde yapılır ve turnuvadan hemen önce oyun seviyesinin en üst noktada olması sağlanır.

Oyun Planı

Rakibe karşı bir taktik geliştirmek ve bunu uygulamak sıkça kazanmanın anahtarıdır. Bu yöntem özellikle birbirine denk olan rakipler için etkilidir. Rakibin zayıf, kendinizin kuvvetli yanlarını ön plana çıkartacak şekilde oynayarak sizden daha iyi ayak hareketleri ve vuruşları olan bir rakibi yenebilirsiniz.

İlk adım rakip hakkında her türlü bilgiyi toplamaktır. Rakibin bir maçını seyretmeye çalışın ve kendinize "Ben bu servisleri nasıl karşılarım?", "O benim servislerimi nasıl karşılar?", "Kuvvetli ve zayıf yanları neler?" gibi soruları sorun.

Şimdi sık rastlanan stiller ile oynayan oyuncuların analizini yapalım.

Kontrollü

Kontrollü oyuncular genelde riske girmeyi sevmezler. Şut atıp sayı yapmaya oranla çok daha fazla topu masada tutmaya çalışırlar.

Defansif

Defansif oyuncular kendileri hata yapmadan rakibi hata yapmaya zorlayan bir oyun sergilerler.

Ofansif

Agresif oyuncular topspin ve devamlılığı ön plana çıkartırlar, fakat esas stilleri oyuncular arasında çok farklılık gösterir. Bazıları atak ve blok yaparak rakibi hata yapmaya zorlarken, diğerleri çok atak bir şekilde oynayarak rakibi devre dışı bırakmaya çalışırlar. Agresif oyuncuların genelde spini çok iyi anlamalarının yanısıra top kontrolleri ve topu belirli bir noktaya atabilme özellikleri çok iyidir. Bu stilde oynayan oyuncular servis atarken ve karşılarken genelde yüksek spinli vuruşlar yaparlar.

Güç

İsminden de anlaşılacağı gibi, güç oyuncuları sayıları vuruşlarındaki yüksek hız sayesinde kazanmaya çalışırlar.

Bu Stillere Karşı Nasıl Oynamalı?

Oyuncular tercih ettikleri ve kendilerini en rahat hissettikleri vuruşlarına göre de sınıflandırılabilirler. Bu tür oyunculara karşı aşağıda anlatılan şekilde oynamalısınız :

Karşı Vuruş yapanlar - Becerisi yüksek bir karşı vuruşçuya karşı oynarken, uzaktan karşılıklı topspin vuruşlarına girmekten kaçınmalısınız. Bu vuruşlar onların kuvvetli tarafıdır. Kesme ve topspin vuruşlarını çok spinli yapmaya çalışın. Karşı vuruşçular hafif spinli toplara karşı çok rahat oynarlar. Rakibin ayakları iyi çalışmıyorsa masanın ortasına doğru oynayın. Rakibi forehand mi yoksa backhand mi vuruş yapması gerektiğine çabuk karar vermeye zorlayarak hata yaptırabilirsiniz. Kesme ve itme vuruşlarını kullanarak oyunu yavaşlatıp kendi vuruşunuz için fırsat kollamalısınız.

Kesmeciler - Kesmeciye karşı oynarken sabırlı olun. Kesmeciler sabırsız oyunculara karşı başarılı olurlar. Vuruşlarınızı değiştirin. Uzun topspin ve kısa kesmeyi çoğunlukla kullanın. Bu tür oyun kesmeci rakibi masaya uzakta veya yakında yakalayarak size öldürebileceğiniz kolay bir top atmasını sağlar. Kesmeci oyuncu muhtemelen değişik oranlarda kesme falso kullanarak sizi hata yaptırmaya çalışacaktır. Rakipten falsosuz, az veya çok kesme falsolu top geleceğini bilerek oynayın. Son olarak da yanlardan ziyade topu daha çok ortaya doğru atın. Her iki kenar genelde kesmecilerin kuvvetli taraflarıdır ve ortaya gelen toplara hata yapma ihtimalleri daha fazladır. Topu bir uzun, bir kısa oynayın, kısa topları da daha çok forehand taraflarına bırakın.

Blokçular - Blokçular da kesmeciler gibi genelde defansif oyunculardır. Sizi bir ritm içine sokup yanlış pozisyonda yakalamaya çalışırlar. Kesmecilerde olduğu gibi vuruşlarınızı değiştirerek ritmden çıkın. Bir uzun ve hızlı, sonra da kısa bir vuruş yapın. Daha çok yüksek hızı az, spini fazla olan vuruşları tercih edin. Blokçular genelde rakibin vuruşundaki hızı kullanarak sayı kazanırlar. Sabırlı oynayın ve hızlı vuruşları arada bir yapın. Bazen de rakibi atak yapmaya zorlayın. Genelde iyi atak yapamazlar.

Loopçular - Loopçulara, özellikle de tutarlı ve devamlılığı olan loopçu rakiplerle oynarken sabırlı olmayı bir kenara bırakın. Agresif bir loop oyuncusunu siz de agresif olarak yenin. Atağa geçmek için her fırsatı değerlendirin. Amacınız loopçu rakibi genelde zayıf oldukları defansa geçirmek olmalıdır. Kesmecilerde olduğu gibi, topu onların kuvvetli oldukları kenarlardan uzak tutup ortaya doğru oynamalısınız.

Penholder Oyuncuları - Penholder oyuncuları raket tutuşlarının forehand vuruşuna sağladığı avantajdan dolayı ağırlıklı olarak forehand vuruşunu tercih ederler. Bu tür oyunculara karşı taktiğin ne olduğu bellidir; daha zayıf oldukları backhand tarafına ağırlık vermek. Fakat penholder oyuncularının ayak hareketleri genelde mükemmel olduğu için bu düşündüğünüz kadar kolay değildir. Onların backhand tarafı üzerinde çalışırken için topu gezdirmeniz gerekir, özellikle de yan forehand tarafına doğru. Bunu da gelişigüzel aralıklarla yapın ki bir sonraki topunuzun nereye gideceğini anlayamasınlar.

Tüm Rakiplere Karşı Taktikler

Tüm stillerde oynayan rakiplere karşı geçerli olan genel bazı taktikler vardır. Bunlar spin ve vuruşları değiştirmek ve vuruşların yapıldığı noktadır.

Spin ve Vuruşları Değiştirmek

Çoğu oyuncu rakipten gelen düzenli vuruşları sever ve bunlara karşı başarılı olur. Hep belirli yerlere benzer hızı ve spini olan top atan bir rakibe karşı bu tür oyuncular oyunlarını ayarlayarak bunu kendi avantajlarına kullanabilir ve oyunun kontrolünü ele geçirebilirler. Eğer siz vuruşlarınızı değiştirebilirseniz, bu onların topları büyük bir hevesle beklemelerini engelleyecek ve onları "diken üstünde" tutacaktır. Her top karşılamasından sonra sizden nasıl bir top geleceğini tam olarak bilemedikleri için her türlü topa karşı hazır pozisyonunda beklemeye geçecekler ve agresif vuruşlar için işleri zorlaşacaktır.

Vuruşlarınızın şeklini değiştirerek sizin farklı hız, spin ve yükseklik içeren toplarınıza karşı rakibinizi devamlı ayar yapmaya zorlarsınız. Bu şekilde rakip devamlı spini okumak zorunda kalır ve atak yapmaya daha az fırsat bularak genelde sizin vuruşlarınızı karşılamaya çalışır. Diğer varyasyon ise topun konumlandırılmasıdır. Bunu aşağıda göreceğiz.

Vuruşların Yapıldığı Yer

Rakipten gelen düzenli vuruşlara ek olarak, oyuncular güç alanlarına atılan topları da severler. Güç alanları, bir oyuncunun topa doğru hareket etmeye gerek kalmadan rahat bir şekilde vuruşlarını yapabildiği alanlardır. Raketi normal şekilde tutan çoğu oyuncu için bu alanlar forehand tarafında kolun yetişebileceği alan ve backhand tarafında ise vücuduna daha yakın olan alandır.  Bunları çıkardığımız zaman güç alanı dışında kalan üç alan vardır. Bunlar masanın ortasının hafif sağ tarafı ve masanın her iki dış yan taraflarıdır.

Masanın ortasına oynayarak rakibi backhand mi yoksa forehand mi vurması gerektiği konusunda tereddüt içinde bırakmaya zorlayabilirsiniz. Bu taktik bazı durumlarda rakibin zayıf top göndermesine sebep olmaktadır. Ayrıca buraya atılan toplara yapılan vuruşların gidiş açıları kısıtlı olmaktadır. Dış kenarlara doğru yapılan vuruşlar ise rakibi sağdan sola koştururken aynı zamanda rakibin ayak hareket becerisini de test eder. Bu arada yetişemeyeceği bir vuruş yapabilme ihtimaliniz de artar. Genel kural olarak, rakibin zayıf bir alanını bulup ağırlıklı olarak o bölgeye, fakat alışmaması için de rastgele diğer bölgelere de top atın.

Yeme ve İçme

Düzenli yeme ve içme (maçların başlamasına daha çok zaman olsa bile), maçlar sırasında kendi oyununuzu oynama veya yavaş hareket ederek yorgun hissetmenin farkını oluşturabilir. Masa tenisi çok hızlı oynanan bir oyun olduğu için, her an tetikte olmak iyi ayak hareketi ve düzgün vuruş yapmanın anahtarıdır.

Copyright © 2000-2003 PongWorld

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 27 Mart, 2003

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :