English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

Tırtıl lastik kullanmalı mıyız?

 

TIRTIL LASTİK KULLANMALI MIYIZ ?

Aşağıdaki yazı Almanya'dan Dabman isimli bir oyuncunun yazdığı mesajdan alınmıştır.

Tırtıl lastik kullanımına geçerken oyun stilinizi ve ayak hareketlerinizi değiştirmeyi göze almıyorsanız hiç geçmeyin.

Birçok kişi tırtıl lastik kullanımına geçiyor bu doğru, ben de kullanıyorum. Fakat gördüğüm kadarıyla tırtıl kullanmaya başlayanların çoğu ya backhandi zayıf olanlar, servis karşılamayanlar veya loop yapamayanlar. Eğer siz de bu kategoriye giriyorsanız söyleyeyim : tırtıla geçmeyin.

Ben geçen yıl backhandimde tırtıl kullanmaya başladım fakat benim backhandim çok iyiydi. Şimdi hala backhandim çok iyi. Bu yüzden maç sırasında raketimi birkaç defa çevirip backhand spin yapıyorum. Aynı zamanda tırtıl tarafı ile backhand loop yapma antremanları da yapıyorum bu yüzden maç sırasında istediğim zaman loop yapabiliyorum.

Bu özellikler tırtıl oyuncusunu farklı kılıyor ve maç sırasında istediği taraf ile oynayıp rakibi şaşırtabiliyor. Bu da rakibin sizi yenmesi için zorlanması anlamına geliyor.

Bir diğer önemli özellik tırtıl ile oynadığınızda %80 Forehand %20 ise backhand oynamanız gerektiğidir. Rakibize sizin tırtılınızdan dolayı hata yaptırarak sayı almayı ummak yerine kendi sayılarınızı kazanabiliyor olmanız çok önemlidir. Hatta forehandiniz hiç bir zaman blok yapmayacak kadar iyi olmalıdır. Siz hiç çok iyi oyuncuların forehand ile blok yaptığınız gördünüz mü ?

Baştan da söylediğim gibi benim backhand im çok iyiydi ama yine de tırtıl lastiğe geçtim. Bunun sebebi eskisi kadar antreman yapamadığım için. Tırtıl ile oynamak oyununuzu karşı taraf için daha zor hale getirir bu da antreman açığınızı bir dereceye kadar kapatır.

AVANTAJLAR

Tırtıl ile çok kısa spinsiz blok yapabilirsiniz. Aynı zamanda çok hızlı vuruşlar yapabilir ve bloklarınıza çok farklı açılar verebilirsiniz. Oyun sırasında bilek hareketi ile rakibinize zor ve belirsiz toplar atabilirsiniz. Bloklarınızın spinsiz olması rakiplerinizin size karşı agresif bir şekilde oynamalarına engel olur. Size karşı daha dikkatli oynamak zorunda kalırlar bu da size forehand ile daha fazla hücum yapma imkanı verir.

DEZAVANTAJLAR

Rakipleriniz oyun sırasında raketinizi çevirmiyorsanız lastiğinizin iyi bir silah olmadığının farkına varırlar ve backhand inize uzun kesik toplar atmaya başlarlar. Buna karşı ayaklarınız çok iyi çalışıyorsa koşup forehand loop yapabilirsiniz. Bunu yapmayıp tırtıl ile kesik yapmaya başlarsanız kaybedersiniz. Bir diğer oyun şekli de sizin bakhandinize yavaş spin ve loop lar gönderirler ve bu da sizin saldırgan oynamanızı engeller.

Sonuç olarak eğer iyi bir oyuncu iseniz tırtıl a geçmeyi deneyin. Backhandiniz ile sorununuz varsa denemeyin.

Ben Orta sertlikte Çin süngeri üzerinde Friendship 802 tırtıl kullanıyorum.

 Yazan : DABMAN - Almanya

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :