English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

Kandırmaca mı ?

UZUN TIRTIL KULLANMAK KANDIRMACA MI ?

Uzun tırtıl lastikler daima tartışılan lastikler olmuşlardır. Aşağıda uzun tırtıldan şikayet eden oyuncuların söyledikleri ve benim bunlara getirdiğim yorumları bulabilirsiniz :

 1. Spinli topları KOLAYCA kontrol etmeyi sağlarlar :
  Doğru, ama KOLAY kontrol DAHA İYİ kontrol demek değildir. Düz lastiğe oranla kalitesi yüksek vuruşlar yapmak çok daha zordur. Düz lastikle oynayan oyuncular için çok çeşitli lastik seçenekleri vardır. Bu lastiklerin arasından onlara gerekli kontrolü sağlayan lastiği seçerler. Topu kontrol etmenizi sağlayan lastikle oynamak kandırmaca değil, iyi fikirdir.

 2. NASIL top attıklarını bilmiyorsanız onlara karşı oynamak zordur :
  Doğru, ama bu sadece sizin suçunuz. Farzedin ki düz lastikler yok ve siz hayatınız boyunca siz ve rakipleriniz sadece lastiksiz tahta ile oynadınız. Bir gün bir başka gezegenden bir oyuncu gelseydi ve karşınıza Mark V maksimum ve zamk sürülmüş lastikle çıksaydı kimbilir ne kadar şikayet ederdiniz. Böyle bir oyuncuya karşı yılda bir defa oynasanız, alışmak için çok bir çok defa oynamak gerektiği için HİÇ BİR ZAMAN düz lastiğe karşı oynamayı öğrenemezdiniz ve oynadığınız zaman da performansınız çok düşük olurdu. Uzun tırtılda olan da aynı şeydir.

 3. Değişik uzun tırtılların attıkları toplar arasında büyük farklılıklar vardır. Bu yüzden onlara karşı oynamayı ÖĞRENMEK zordur :
  Doğru. Uzun tırtılların oyunlarını belirleyen bir çok parametre (tırtıl uzunluğu, kalınlığı, sertliği, yoğunluğu,...) vardır. Değişik oyun stillerine göre bunlar ayarlanarak kendine has ve çok belirgin performansta lastikler üretilebilmektedir. Bir atak lastiği olan Joola Badman'a karşı oynamak ile bir kesme lastiği olan Double Happiness C7 'ye karşı oynamanın birbirleriyle HİÇ BİR alakası yoktur. Buna ek olarak uzun tırtıllar arasında spin üreten / üretemeyen, yanıltıcı top atan / atamayan ve spini karşıya ters falso ile gönderen / spini tamamen yok eden gibi çeşitler ve bunların değişik oranda kombinasyonları da vardır. Rakiplere en çok sorun yaratan özellik, uzun tırtılların karşıdan gelen topa ve oyuncunun uzun tırtılla yaptığı vuruşa göre falso vermeleridir. Düz lastiklerde de farklı vuruş varyasyonları vardır. Bu vuruş farklılıklarının uç noktasında ise ANTISPIN lastiklerle yapılan vuruşlar vardır.

 4. Bir çok oyuncu kendi zayıflığını kapatmak için uzun tırtıl kullanmaktadır :
  Doğru. Diğer taraftan da bir çok oyuncu servis attıktan sonra 3. topa normalde kontrol edemeyecekleri kadar ultra hızlı olan ekipman kullanarak hücum etmektedir. Bu birinci durumda KANDIRMACA, ikinci durumda ise OYUNUN GELİŞMESİ olarak adlandırılmaktadır. Ama her iki gurup üyeleri de ekipmanlarını, kendi performanslarını arttırmak için seçerler. Oyunlarını geliştirirken de muhtemelen bazı sorunlar yaşarlar. Uzun tırtıl lastikler gerçekten çok az oyuncuya uygundur. Ama çok hızlı ekipman da aynı şekilde. Bunlar çok akıllı tercihler değildir ama her ikisi de kandırmaca diye adlandırılamaz.

 5. Bazı lastikler gerçekten YANILTICIDIR :
  Doğru. Bazı lastiklerin parametreleri öyle ayarlanmıştır ki topa rastgele bir falso verirler. Bu tür lastiklerle falsosuz topa yapılan itme vuruşu, topa HERHANGİ BİR falso (kesme, topspin, yanspin hatta burgulu falso) yükleyebilir. Yapılan her itme vuruşu farklı olarak gider. Böyle bir lastikle vurulduğu zaman siz karşı taraftaysanız kabus yaşarsınız. Ama bu lastiklerin amacı bu değildir. Becerisi yüksek olan bir oyuncu bu tür bir lastiği istediği gibi top atacak şekilde kullanabilir. Bu lastiği de genelde inanılmaz kapasitesinden dolayı seçerler (mesela spini ters olarak göndermek yerine yönünü değiştirip gönderebilir). Yeni aspect oranı kuralından sonra çok az yanıltıcı lastik kalmıştır.

 6. Uzun tırtıl ile oynayan oyuncular rakiplerinin uzun tırtıla karşı oynayamamalarını BİLİNÇLİ olarak KULLANIRLAR :
  Doğru. Bir çok oyuncu uzun tırtıl lastiği (1) de belirtildiği şekilde kullanırlar ve kendi performanslarını artırmak için (2), (3), (4) ve (5) de belirtildiği gibi özellikle alt seviyelerdeki oyunculara karşı kullanırlar. Bazıları da rakibin uzun tırtıla karşı zayıflığından yararlanmak için yaparlar. Bu, rakibin karşılamayı beceremediği bir servisi bilerek atmak kadar kandırmacadır (tüm oyuncuların kabul edip uyguladığı bir yöntem). Bazı oyuncular "servis atma öğrenilir fakat uzun tırtıl satın alınır" diyebilir. Zayıf tarafını göstermeden uzun tırtıl kullanmayı öğrenmek de çok zordur (ve BAŞARILI bir uzun tırtıl oyuncusu olmak için gereklidir).

 7. Uzun tırtıl ile oynayanlarla karşılaştığınızda düşünmeniz gerekir :
  Doğru değil. Kimse sizi düşünmeye ZORLAMIYOR. Düşünmeden satranç da oynayabilirsiniz. Düşünmeden herzamanki loop stili oyununuzu oynayıp kazanabilirsiniz. Ama rakibin istediği oyunu oynarsanız kaybedebilirsiniz. Bir çok oyuncu "ben oynarken düşünmeyi sevmiyorum" diye şikayet eder. Kabul fakat onlar düşünen oyunculara nazaran bir eksik silahla savaşıyorlar demektir. Bu da yeterli farkı yaratabilir.

 8. Düz lastikle de başarılı kesme yapılabilir :
  Doğru. Fakat uzun tırtıl lastikler daha çok varyasyon, çok daha fazla kesme, daha iyi defans top kontrolü ve kullanım sunduğu için ÇOK DAHA iyi bir seçenektir.  Eğer isterseniz 0.5 mm süngerli lastikle siz de loop yapabilirsiniz (hayır, bir dakika, farklı top gönderdiği için kandırmaca sayılabilir !).

 9. Gerçek ATLETLER uzun tırtıl kullanıp, defans yapmazlar:
  Doğru değil. Bazı gerçek atletler uzun tırtıl ile defans oynarlar. Dünya sıralamasına bakarsanız bazılarını görebilirsiniz.

 10. Düz lastikler uzun tırtıldan DAHA ÜSTÜNDÜR :
  Doğru. Ama konu dışı. Uzun tırtıl lastiklerin kandırmaca olup olmadığıyla HİÇ BİR ilgisi yok.

 11. Uzun tırtıl ile RİSKE girmeden topu geri göndermek çok kolaydır :
  Doğru değil. Topu geri göndermek kolay olabilir, ama rakibin atak yapamayacağı şekilde (en azından kuvvetli atak yapamayacağı şekilde) riske girmeden göndermek ÇOK zordur. En üst seviyede kesmeciler en riskli oyunu oynamaktadırlar.

 12. Uzun tırtıl ile oynayanlar HİÇBİR ŞEY yapmadan rakibin hata yapmasını beklerler :
  Doğru değil. EN AZINDAN TÜM vuruşları karşıya göndermek zorundalar. Rakibin yaptığı hatadan sayı almak (her ne kastediliyorsa) %100 geçerlidir ve dolayısıyla kandırmaca değildir.

 13. Alt seviyelerde defansif stiller çok daha ETKİLİDİR :
  Doğru. Alt seviyelerde çok daha fazla basit hata yapılmaktadır. Bu yüzden topu garantili oynayarak oyunda tutmak (iyi toplar atmasanız bile) sizi kuvvetli bir rakip yapacaktır. Bunun da kandırmaca ile bir ilgisi yoktur.

 14. EN ÜST seviyede kesmeci ya yoktur, ya da çok az vardır:
  Doğru. 40mm toplar, zamklar, max kalınlıkta süngerler, düşük aspect oranları, karbon tahtalar, vs., düşünüldüğünde, kesmecilerin loop oynayanlara karşı çok büyük dezavantajları vardır. Buna rağmen bir kaç oyuncu bu stil ile düz lastikle oynayanlara rakip olabilmektedir. Sokak spor arabası ile F1 yarışlarına katılıp kazandığınızı düşünebiliyor musunuz ? Sizi kandırmacayla suçlamazlardı, kahraman ilan ederlerdi.

Boris

 

Copyright © 2001 The Tactical Table Tennis Website

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :