English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

Bir anlayabilsem

UZUN TIRTILA KARŞI OYNAMAK

 

Bölüm 1 : Uzun tırtılın etkisi ve önemli düşünceler

Bu tür lastiği anlamak için ilk olarak aşağıdaki tanımları bilmemiz gerekir::

Uzun tırtıl bir lastik topa hiç bir falso vermez. Sizin verdiğiniz falsoyu size iade eder.

Bu tanım şaşırtıcı bir sonuç oluşmasına sebep olur (aşağıdaki şekle bakınız):

Topspin vuruşu yaparsanız - uzun tırtıl ile vurulduğunda top size kesme olarak geri gelir

Kesme vuruşu yaparsanız -top size hafif topspin olarak geri gelir

Topspin üreten bir forehand vuruş yaptınız

 

Kesme bir vuruş yaptınız

Topspin vuruş   Kesme vuruşu

Top saat yönünde dönerek gider. Sonra

Uzun tırtıl ile oynayan oyuncu topu blok vuruşu ile karşılar.

 

Top saatin tersi yönünde dönerek gider.
Sonra

Uzun tırtıl ile oynayan oyuncu topu blok vuruşu ile karşılar.

Rakip blok yapıyor  

Rakip blok yapıyor

Uzun tırtılın falso üzerinde hiç bir etkisi yoktur. Bu yüzden blok vuruşundan sonra top yine saat yönünde dönmeye devam ederek size geri gelir.

 

Uzun tırtılın falso üzerinde hiç bir etkisi yoktur. Bu yüzden blok vuruşundan sonra top yine saatin tersi yönünde dönmeye devam ederek size geri gelir.

Bu, gelen top üzerinde kesme falsosu var demektir.

 

Bu, gelen top üzerinde topspin falsosu var demektir

 

Kesme ve itme vuruşlarınız geri döndüğünde top üzerinde az bir top spin falsosu olur. Bunun sebebi kesme vuruşlarındaki falso, hızlı spin vuruşlarındaki falsoya göre çok daha azdır ve geri dönen top üzerinde de az bir top spin falso olur.

Yukarıdaki şekilde blok vuruşu gösterilmesine rağmen, uzun tırtıl ile yapılan vuruş sırasında raketin hareketi ne yönde olursa olsun etkisi aynı olacaktır. Aslında sorun da burada. Tecrübeniz, size rakibin raketi yukarıya doğru bir hareketle topa vurursa, top üzerinde topspin falso olacağını, topun altına doğru vurusa da gelen topun kesme olacağını söyler.

Gelen top üzerindeki falsonun miktarını, kolun vuruş açısı ve hızı, vb. gibi faktörlere bakarak belirlersiniz. Bu belirlemeyi beyniniz, daha önce günlerce oynadığınızda kazandığınız bilgileri kullanarak çok kısa sürede yapar. Esasen devamlı çalışma yapmamızın sebebi de bu yorumlama işlemini otomatik hale getirmek içindir.

Fakat uzun tırtıl kullanan bir rakiple oynarken tecrübeleriniz sizi yanıltır. Önemli olan rakibin raketiyle ne yaptığı değil, sizin son vuruşunuzda ne yaptığınızdır. Bu tür oyunculara karşı oynarken beyninizi şartlandırıp son vuruşunuzda ne yaptığınızı hatırlamasını sağlamalısınız.

Bu göründüğü kadar kolay değildir. Kendinizi bunu hatırlamaya şartlandırmış olsanız bile sıkça son vuruşta ne yaptığınızı hatırlamayıp temel ve basit hatalar yaparsınız. Bu olduğunda paniklemeyin, sakin olun, ne yapmanız gerektiğini hatırlayın ve ona göre davranmak için cesaretinizi toplayın.

Eminim ki biraz sonra yazacağım ifadeye çoğu kişi karşı çıkacaktır. Fakat bence çoğu zaman doğrudur ve her durumda hatırlamanız gereken en iyi düşüncedir.

Topa ne kadar hızlı vurursanız top üzerindeki top spin de o oranda fazla olur.

Bu demektir ki:

Topa ne kadar sert vurursanız geri dönecek olan kesme de o derece kuvvetli olacaktır.

Uzun tırtılla oynayan müdafacılara karşı bu son cümle devamlı aklınızda bulunmalıdır.

Yavaş vurulan bir spinli vuruş az spinli olarak gidecek ve geriye dönen top da az kesme içerecektir. Sert vurulan bir vuruş da çok spin içerecek ve uzun tırtılla geri gönderilen böyle bir vuruş kuvvetli kesme olarak gelecektir.

Yukarıdaki iki cümle uzun tırtılla oynayanlara karşı nasıl oynamanız gerektiğinin ipucunu verdiği için çok önemlidir. Bu konuya daha sonra tekrar döneceğiz.

Bir sonraki bölümde bazı tipik top gidiş-gelişlerini göreceğiz ve uzun tırtılla oynayanlara karşı nelerin yanlış gideceğini inceleyeceğiz. Bu arada şekilleri çok iyi inceleyin ve ana fikirlerini ezberleyin. Bunlar uzun tırtıl etkisini göstermesi açısından önemlidir.

Bölüm 2 : Uzun tırtılla oynayan defansçılar - Sorunun esası

Şimdi uzun tırtılla oynayan defansçılara karşı atak yapanların karşılaştıkları zorlukların esasını inceleyeceğiz. Bu zorlukları incelerken, modern atak oyuncusu olan siz ve uzun tırtılla oynayan defansçı Mr. Tırtıl arasında geçen bazı sanal top gidiş-gelişlerini analiz edeceğiz. Bahsedilen top gidiş-gelişleri bu iki tip oyuncuların karşılaşmalarında sıkça rastlanan türdedir.

İlk iki yorum:

Defansif bir oyuncuya karşı oynarken ilk başlarda genelde atak oyuncusu sert vuruşlarla sayılar alarak öne geçer. Oyun ilerledikçe defans oyuncusu vuruşlara alışır ve topları döndürmeye başlar. Aşağıdaki tabloda ilk sayıların bu şekilde olduğu farzedilmiş ve set 5-5 iken anlatılmaya başlanmıştır. Gerçek hayatta her vuruşun tabloda yapıldığı gibi analiz edilmesi zordur. Çoğu zaman gelen topu tecrübelerinize dayanarak otomatik olarak yorumlarsınız. Ama uzun tırtılla oynayan bir rakibe karşı tecrübelerinizi bir kenara bırakıp daha çok düşünmeniz gerekir.

Skor 5-5 ve Mr. Tırtıl servis kullanıyor

(Editörün Notu : Bu yazı 21 sayılık setler zamanında yazıldığı için servisler de 5 sayıda bir değişmektedir).

Mr. Tırtıl

Siz

Sonuç

Sebebi

Skor 5-5

1. Kesme hareketiyle uzun bir servis attı

 

 

 

2. Sert vurmaya çalıştınız

Top masa dışına gitti

Kesme hareketi sizi top üzerinde kesme falso varmış gibi düşündürür. Bu yüzden topu kaldırarak yukarıya doğru vurursunuz. Aslında top üzerinde hiç bir falso yoktur.

Skor : 6-5

1. Servis attı

 

 

 

 

 

 

3. Keserek karşıladı

 

2. Şimdi daha dikkatlisiniz ve yumuşak bir vuruş yaptınız. Bu vuruş hafif bir topspin içerecektir.

 

4. Sert vuruş yaptınız

Şut ile rakibi geçtiniz (işi çözdüğünüzü düşünürsünüz)

Servis karşılarken topa verdiğiniz az top spin size az kesme olarak geri döndü. Aslında bu normal raketle aynı hareket yapıldığında gelmesini beklediğiniz kesme ile aynıydı bu yüzden doğru yorumlayıp sayıyı kazandınız.

Skor 6-6

1. Servis attı

 

3. Keserek karşıladı

 

 

5. Topu tekrar geri döndürdü, fakat vuruştan sonra yanlış pozisyonda kaldı.

 

2. Tekrar yumuşak bir vuruş yaptınız

 

4. Sert vurdunuz

 

 

 

 

 

6. Tekrar sert vurdunuz

Top filenin dibine gitti.

4. adımda yaptığınız sert vuruş çok top spin içermekteydi. Bu size çok kuvvetli kesme olarak geri döndü.

Skor 7-6

1. Servis attı

 

 

3. Keserek karşıladı

 

 

 

5. Topu tekrar geri döndürdü, fakat vuruştan sonra yanlış pozisyonda kaldı.

 

 

 

 

 

7. Kesme hareketiyle topu iterek size gönderdi

 

2. Tekrar yumuşak bir vuruş yaptınız

 

 

 

4. Sert vurdunuz

 

 

 

 

 

6. Bu sefer kesme falsosuna dikkat ederek topu iterek karşıya gönderdiniz

 

 

 

 

8. Tekrar sert vurdunuz

Top masa dışına gitti

6. adımda yaptığınız vuruş çok az kesme falsosu içeriyordu. Bundan sonra gelen topta ise hafif topspin vardı. Rakip vuruş yaparken yaptığı kesme hareketi sizi yanılttı ve kesme bir falso olduğunu düşündünüz. Buna göre yaptığınız vuruş ise top üzerinde topspin falso olduğu için dışarı gitti.

Skor 8-6

1. Servis attı

 

 

3. Keserek karşıladı

 

 

5.

Topu tekrar geri döndürdü, fakat vuruştan sonra yanlış pozisyonda kaldı.

 

 

 

 

 

7. Kesme hareketiyle topu iterek size gönderdi

 

 

9. Sert şut attı

 

2. Tekrar yumuşak bir vuruş yaptınız

 

 

4. Sert vurdunuz

 

 

 

 

 

 

6. Bu sefer kesme falsosuna dikkat ederek topu iterek karşıya gönderdiniz

 

 

 

8. Topu ittiniz, top yüksek olarak karşıya gitti

Topu seyrettiniz

Son vuruşunuzda tedbirli davranmak istediniz ve topu ittiniz. Top üzerinde kesme falso olduğunu düşündüğünüz için topu kaldırararak ittiniz ve rakibe kolay sayı alacağı yüksek bir pozisyon verdiniz. Aslında top üzerinde hafif bir topspin falso vardı.

Skor 9-6

Kendinize güveninizi kaybediyorsunuz fakat servis sırası size geçti. En iyi ve en falsolu servisleriniz atarsanız o falsolar size geri döner ve her çeşit hatayı yaparsınız. Bunun sonucunda iyice aklınız karışır ve rakibe çok kolay bir galibiyet verirsiniz.

 

Maç sırasında aklınız karıştı ve rakibin raketini dikkatlice gözlemlemenize rağmen ne yaptığını bilmiyorsunuz. Eğer ne olduğunu anlasanız onunla savaşabilirdiniz. Aslında gerçek olan şey rakibin hiç bir şey yapmadığı ve herşeyi onun için sizin yapıyor olmanız. Rakibe ne kadar gaddar ve şeytanca toplar atarsanız o derece gaddar ve şeytanca toplar size geri dönecektir.

Durum 7-6 iken rakibin 3, 5 ve 7. vuruşlarına bakın. Burası sizin için gerçek problemlerin başladığı nokta. Sırasıyla size hafif kesme, kuvvetli kesme ve hafif top spin geliyor. Görünüşe baktığınızda bunların hepsi rakibin aynı raket hareketinden çıkıyor (hafif bir kesme hareketi). Aklınızın karışmasına şaşmamalı. Ama unutmayın her seferinde kendi falsonuz size geri geliyor ve böylece kendi mezarınızı kendiniz kazıyorsunuz.

Bir sonraki bölümde uzun tırtıl ile oynayan müdafacılara karşı nasıl oynamanız gerektiğini ile ilgili ipuçları vereceğim.

Copyright © Henry Buist, ETTA and Lynn's Table Tennis

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 19 Temmuz, 2003

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :