English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

En iyi defans ataktır

UZUN TIRTILLA MASAYA YAKIN OYNAYANLAR İÇİN ATAK/DEFANS VURUŞ TEKNİKLERİ

Richard McAfee, USATT sertifikalı ulusal çalıştırıcı

40 yaş üstündeki bir çok oyuncum masaya yakın oynayan oyuncular için uzun tırtılın kullanımı ile ilgili bir yazı yazmamı istiyorlardı. Bu oyun şekli daha yaşlı masa tenisi oyuncuları arasında çok popülerdir. Bu stil onlara oyunu yavaşlatma ve sayı kazanmak için güç ve ayak hareketleri kullanmak yerine el becerilerine odaklanma imkanı vermektedir.

Bu tür stile karşı atak yapabilen oyuncu sayısı az olduğu için masa tenisi robot çalışması bu teknikleri öğrenmek ve çalışmak için özellikle faydalıdır. Gerçekten de bu şekilde oynamayı öğrenirken bir çok rakip oyuncu çaresizlikten sinirlenir ve sizinle hiç çalışmak istemezler.

Şimdi uzun tırtılla masaya yakın oynayan oyuncularda cephanesinde olması gereken altı temel vuruşa bakalım. Bu vuruşların hepsi backhand vuruş olarak anlatılmışlardır.

  1. Kesmeyi kaldırma: Bu vuruş raket hafifçe açık olarak yapılır. Vuruşun kendisi çok basittir. Top temas anında ileriye ve hafifçe yukarıya doğru itilir. Vuruş daha çok kol hareketi olarak yapılır ve bilek hareketi azdır veya hiç yoktur. Uzun tırtıl ile bu vuruş yapıldığında rakipten gelen kesme vuruşu kontrollü topspin vuruşuna dönüştürür. Hızlı vuruş için yeteri kadar topspin üretebileceğiniz yegane vuruş budur.
  1. Kesmeye karşı yan spin atak vuruşu: Düz lastikle oynayanlara en garip görünen vuruştur. Bu da kesmeyi kaldırma vuruşuna benzer şekilde yapılır. Topla temas sırasında raket ileriye itilir ve hemen peşinden sağa doğru çekilir (sağ elle oynayanlar için). Raket açısına bağlı olarak bu vuruş farklı şekillerde spinsiz, yanspin veya hafif topspin üretir. Rakibinizi hataya zorlayan bir vuruştur.
  1. Kesmeyi iterek atak yapmak: Uzun tırtıla topu itmek çok agresif olabilir. Topu iterken topla hafif bir temas sağlanırsa giden top spinsiz (ölü) bir top olur. Daha sert bir temas yapılırsa (daha fazla kuvvetle) hafif topsinli olarak gider. Bunun sonucunda rakipten atak yapabileceğiniz yüksek top gelir.
  1. Kontrollü karşı atak: Topspine karşı uzun tırtıl ile atak yapmanın püf noktası vuruşunuzun hızını kontrol edebilmektir. Gerekenden daha hızlı vurmayın. Yapacağınız vuruş kesme falso içereceği için üretebileceğiniz hızın daima bir limiti olacaktır. Eğer süngersiz uzun tırtıl ile oynuyorsanız vuruşunuz genelde yavaş olacak ve daha fazla kesme falso içerecektir. Süngerli uzun tırtıl ile yaptığınız vuruş ise daha hızlı fakat daha az kesme falsolu olacaktır. Vuruş kol ile ileriye doğru bir hareket ile yapılmalı ve basit tutulmalıdır. Uzun tırtıl ile karşı atak yaparken işlemi raketin yapması gerektiğini unutmayın. Rakibi hata yapmaya zorlayan sizin vuruşlarınızın hızı değil, gönderdiğiniz toplardaki sürekli değişen falsodur.
  1. Defansif kesme blok: Bu vuruş adından da anlaşılacağı gibi aşağıya doğru kesme hareketi içeren bir blok vuruşudur. Çok falsolu topspine karşı kullanıldığı zaman çok kuvvetli kesme olarak geri gider ve çoğu zaman rakip bu topu keserek size göndemek zorunda kalır. Bu da size atak yapma fırsatı doğurur.
  1. Geri Çekerek blok: Yine vuruşun ismi ne olduğunu anlatıyor. Topspin olarak gelen bir topa karşı blok yaparken topla temas sırasında raket hafifçe geriye doğru çekilir ve topun hızının çoğu yok edilir. Bu vuruş sayesinde rakibin atak yapmaya devam edemeyeceği kadar kısa toplar gönderilebilir. Bu teknik süngersiz uzun tırtıl lastiklerde çok etkilidir.

İşte size masaya yakın uzun tırtıl vuruş teknikleri. Düzgün olarak kullanıldığında bu vuruşlar, rakibinizin işini çok zorlaştıracaktır. Şansınıza siz bu vuruşları çalışıp hatasız duruma getirirken robotunuzun hiç bir şikayeti olmayacaktır.

Courtesy of Newgy Industries

Copyright © 2002 Newgy Industries. All rights reserved.

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 6 Mart, 2004

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :