English

 Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

Etkisi nedir ?

UZUN TIRTILIN ETKİSİ NEDİR ?

 

Bu zor bir soru. Diğer lastiklere oranla daha çok parametre kombinasyonu ve farklılık gösteren özellikleri olduğu için genel özelliği şudur diyemeyiz. Bu yüzdendir ki bir çok oyuncu uzun tırtıl lastiklere karşı nasıl oynaması gerektiğini bilemez. Bunun nedeni uzun tırtıllardan gelen topların birbirlerinden çok farklı olmasıdır.

Genelde uzun ve ince (aspect oranı yüksek) esnek uzun tırtıllar kesmeye en uygun olanlardır. Çok esnek uzun ve ince tırtıllar tahmin edilemeyen (belirsiz) top atabilirler. Tırtılların arasının açık olması vuruşları daha tahmin edilemez yapmaktadır. Düzgün ve yumuşak lastik az spin üretirken kaba ve ölü üst lastik spin üretmeyecektir. Tırtılları geniş ve/veya kısa olan lastikler ise agresif blok ve şut stiline uygun olan lastiklerdir.

Tüm uzun tırtıllar aşağıda belirtilen üç farklı tanım şeklinde etki yaparlar :

 1. Topun üzerindeki spini anti lastikler gibi yok edip spinsiz top gönderirler. Anti daha iyi kontrol sağladığı için spinsiz oyuna daha uygundur. 40 mm lik top bu lastiklerin performansını etkilemiştir. Topun üzerindeki spini karşıya gönderme vuruşu yaparsanız (mesela gelen topspini keserek gönderirseniz) karşıya biraz spin gidecektir. Ama hiç bir zaman bir kesme lastiği kadar değil.

 2. Spini rastgele duruma dönüştürüler : Tırtıllar vuruş sırasında tek bir yöne yatmak yerine değişik yönlerde rastgele şekilde eğilirler ve top üzerinde belirsiz bir falso oluşmasını sağlarlar. Bu lastiği kullanan oyuncu bile vurduğu topun falsonun nasıl olduğunu bilemez. Becerisi olan bir oyuncu bu lastiği bilinçli olarak top üzerindeki spini değiştirecek şekilde vuruş yaparak kullanabilir. Bu tür lastikler çok kapsamlı olabilir.

 3. Spini geri döndürürler. Spini karşıya döndüren oyun stilleri için antiye nazaran çok daha etkilidirler. Bu tür lastikler topspini kesip karşıya yoğun düz kesme olarak gönderebildikleri için kesmecilerin tercih ettiği lastiklerdir. 40 mm ve aspect oranı kuralları en iyi ve etkili kesme lastiklerini devre dışı bırakmıştır ama halen bazı lastikler bir dereceye kadar başarıyla kesme yapabilmektedir.

Ek olarak düşünülmesi gerekenler :

 1. Kesme lastiklerinin çoğu genelde tahmin edilebilir top göndermektedir. Loop oynayanlar oyun sırasında kontrollü looplar gönderip bitirici vuruş fırsatı bekledikleri için tahmin edilebilir top göndermesi zayıf taraflarıdır. Loop oynayanlara karşı başarılı olmak için karşı atak da yapılması gerekir.

 2. Becerisi yüksek bir oyuncu yukarıda 2 olarak belirtilen türdeki lastikleri tip 1 veya tip 3 gibi kullanabilir. Çok iyi bir oyuncu eğer isterse belirsiz top atabilen bir uzun tırtıl lastiği istediği gibi top atacak şekilde kullanabilir. Kesme için düzgün kullanılırsa tip 3 lastiklerin etkisine benzer şekilde de top atabilir. Ama kişisel olarak ben onlarla oynamayı sevmiyorum.

 3. Yukarıda belirtilen herhangi bir tipdeki bazı uzun tırtıllar kendi başlarına spin üretebilirler. Bazı uzun tırtıllar ise hiç spin üretmezler. Bu da oyuncuların uzun tırtılları anlayamamalarının diğer bir sebebidir.

 4. Aspect oranı kuralı rastgele spin gönderen tip 2 uzun tırtıl lastikleri devre dışı bırakmak için çıkartılmıştı ama başaramadılar. Halen piyasada kanuni ve belirsiz top atan bir çok uzun tırtıl lastik var. Bunun yan etkisi olarak da attıkları top tamamen belirli olan bir çok tip 3 kesme lastiğini yasakladılar.

 5. Uzun tırtılların bir çoğu spinli bir topa vururken, spinsiz bir topa vurmaya aranla daha iyi kontrol sağlarlar.

 6. Hiç bir uzun tırtıl gelen spinin tamamını (100%) geri döndürmez. Anti ise kesme tırtıllarından çok daha az spini geri döndürür.

 7. Uzun tırtılın geri gönderdiği spin miktarı kullanıcının yaptığı vuruşa göre azalıp artabilir. Eğer yapılan vuruş tırtılları yatırarak spini devam ettirecek türden bir vuruşsa (gelen topspini kesmek gibi), geri dönen spin miktarı maksimum olur. (Topspini keserseniz çok kesik bir top gönderirsiniz). Eğer vuruş bunun tersi ise (gelen topspini tekrar loop yapmak - ki kesme uzun tırtılıyla çok zor yapılabilecek bir vuruştur), çok daha az spin gönderirsiniz. Boş top ile az kesme arası bir top geri döner. Blok yaparken vuruşa yapılacak küçük değişiklikler geri dönen spin miktarını bir dereceye kadar değiştirebilir.

 8. Eğer uzun tırtılın spin yapabilme özelliği varsa topspini tekrar loop yapabilir ve biraz topspinli top gönderebilirsiniz. Ama uzun tırtıllar hiç bir zaman çok spin üretemezler.

Boris

Copyright © 2001 The Tactical Table Tennis Website

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 06 Kasım, 2002

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :