English

 

Masa tenisi forumuna katılın, fikirlerinizi belirtin

 

  Altın Web Ödülü

Ankara'da

Masa tenisi Dersi verilir.

Ayrıca herkese oynama imkanı.

Tufan Yalçın

505 391 60 75

536 938 53 26


 

 

ÇALIŞMA SIRASINDA VURUŞ ZAMANLAMANIZI DEĞİŞTİRİN

Ken Szeto

Tutarlı vuruş yapabilmenin en önemli gereksinimlerinden birisi vuruş zamanlamasıdır. Eğer tekniğiniz iyiyse ve topu devamlı fileye veya masa dışına vuruyorsanız, vuruş zamanlamanıza dikkat etmelisiniz. Aşağıdaki şekilde soldan sağa doğru giden bir top gösterilmiştir.

-
 

Gelen topun falsosuna bağlı olarak topa yükselirken, tepe noktasında veya düşerken vurulabilir.

Değişik tür toplara en iyi vuruş zamanlaması aşağıda verilmiştir:

  1. Kesmeye karşı kesme yaparken: Tepe noktasında veya yükseliş sırasında. Topu çabuk döndürmek için zıplar zıplamaz (riskli fakat çok etkilidir) veya daha garantili olması için tepe noktasına yaklaşırken.

  2. Kesmeye karşı spin yaparken: Maksimum güç ile vuruş yaparken tepe noktasında, veya kuvvetli kesmeye karşı spin yaparken düşme esnasında. Not - Maç sırasında top yükselirken spini tutarlı bir şekilde sadece en iyi oyuncular yapabilirler. Öncelikle top düşerken ve tepe noktasında spin yapmada uzmanlaştıktan sonra top yükselirken spin yapmayı çalışmalısınız.

  3. Kesmeye karşı şut atma: Tepe noktasında, raket daha açık olarak (90-150 derece) ve topla temas anında raketi kaldırma hareketiyle birlikte vurmalıdır. İpucu : Kesme falsosu arttıkça raket açıklığı da artırılmalıdır.

  4. Spinsiz veya topspinli topa şut atmak: En yüksek güç ve tutarlılık için tepe noktasında vurulmalıdır. Bunda uzmanlaştıktan sonra topu daha hızlı döndürmek için yükselirken vurmaya çalışabilirsiniz. Yükselirken vurmak genelde rakibi hazırlıksız yakalar.

  5. Kuvvetli topspine karşı tekrar spin yapma: En iyi zamanlama için top düşerken raket açısı çok kapalı ve vuruşu uzatarak yapılmalıdır.

  6. Topspine karşı şut atma: topu yakalayıp top üzerindeki spini çabuk ve hızlı bir vuruşa döndürmek için kısa ve akıcı bir tepe noktasında vurulmalıdır. Daha ileri seviye oyuncular top yükselirken de vurabilirler fakat bunu denemeden önce temel vuruşu iyice pekiştirmeniz gerekir.

  7. Topspine karşı blok yapma: Topu hızlı döndürmek için top yükselirken vurulmalıdır. Vuruşunuzu masanın dış kenarları veya rakibin dirseği gibi atak yapmasını zorlaştıracak yerlere doğru yönlendirmelisiniz.

Kısaca özetlersek, güç ve hız için tepe noktasında, topu çabuk döndürmek için yükselme sırasında, daha fazla spin üretmek için ise top düşerken vurmalısınız.

Newgy robotun tutarlı top atmasıyla en iyi zamanlama için vuruş çalışmalarını kolaylıkla yapabilirsiniz (örneğin topspine karşı tepe noktasında şut atmak gibi). Bir vuruşu devamlı düzgün olarak yapmaya başladıktan sonra farklı sonuçlar alabilmek için zamanlamayı biraz değiştirmeye çalışmalısınız. Böylece rakibiniz sizin bir sonraki vuruşunuzu tahmin etmeye çalışırken siz sayıları üst üste koyarsınız.

 

Courtesy of Newgy Industries

Copyright © Ken Szeto and Newgy Industries.

Tercüme :

 

Son güncelleme tarihi : 18 Mayıs, 2003

Copyright © 2001-2006 Ertan Patır

Bu sitenin içeriği kod ve yazılım da dahil olmak üzere, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya yeniden yayınlanamaz.

Webmaster :