Jump to content
Masatenisi.org Forum

Yapiştirma

Guest mrpncr

Recommended Posts

İlk kez lastik yapıştıracağım ne ile ve nasıl yapmalıyım, İzmirde bu konuda bana yardımcı olacak arkadaşlar varmı acaba ??

Ne almalı?

Ben yeni kurallar doğrultusunda Tibhar clean fix marka subazlı yapıştırıcı kullanıyorum. Güzel yapıştırıyor ve kullanımı oldukça pratik. Kendinden süngerli minik bir şişesi var. Tavsiye ederim.

Aldık yapıştırıcıyı, peki şimdi nasıl olacak?

Lastik süngerine ve o lastiği tahtanın hangi yüzüne yapıştırmak istiyorsanız o yüze yapıştırıcıyı sürün.

Yapıştırıcıyı ince ve düzgün bir kat halinde sürmeye gayret edin.

Bırakın 10 dakika, iyice kurusunlar.

Tahtayı masanın kenarına koyun. Tahtanın sapı masanın dışında kalsın, böylece tahtanın kafa kısmı masaya düzgünce oturur.

Lastiği kenarlardan tutarak tahtanın üzerine getirin. Lastiği tahtaya değdirmeden havada tutarak göz kararı tahtaya ortalayın.

Ortalanmış haldeyken, lastiğin alt kenarını tahtanın sapına dayayın.

Lastiği pat diye tahtanın üzerine bırakmayın. Tahta ile lastik arasında hava kalabilir ve şişkinlik yapar.

En güzeli silindir şeklinde bir cisim bulun (mesela uzun bir deodorant şişesi), lastiği tahtanın sap kısmından başlayıp tepesine doğru yavaş yavaş silindirle yuvarlayarak yapıştırın. Böyle yaparsanız sorun yaşamazsınız.

Lastiğiniz tahtaya yapıştı. Şimdi diğer yüzü yapıştırmadan önce bu yapıştırdığınız lastiği kesmeniz gerek.

Ucu daha önce kullanılmamış bir falçata (maket bıçağı) bulun. Masanızın çizilmemesi için bir de kalın mukavva veya ona benzer sert bir malzeme bulun. Yapıştırırken yaptığınız gibi tahtayı masanın kenarına, mukavvanın üzerine lastik altta kalacak şekilde yerleştirin. Araya lastik kirlenmesin diye kağıt koyun isterseniz. Artık kesmeye başlayabilirsiniz. Kesim, sapın bir yanından başlayıp diğer yanında son bulmalı. Keserken falçatanın bıçağını tahtanın kenarına dayalı tutmalısınız. Tahtadan bir an bile ayırmayın. Bıçağın tahtaya dalmaması için falçatayı dik tutmalısınız. Tam dik (90 derece) değil tabi, dike yakın bir açıda.

Şimdi burada keserken iki yöntem var. Birincisi lastik ve süngeri aynı anda tek seferde keserek işi bitirmek. Falçatayı iyice bastırarak kesmek gerek. İkinci yöntem, (bence kesim daha temiz oluyor) önce sadece lastiğin süngerini kesecek derinlikte bir kesik açıp (bu kesiği tek turda da açabilirsiniz, birkaç turda yavaş yavaş da açabilirsiniz) daha sonra bu kesiği takip ederek lastiği tek turda kesmek. Bu ikinci yöntem biraz daha sabır istiyor tabi.

Lastiği güzelce kesip yapıştırdınız. İlk deneme için hiç de fena değil. Tebrikler.

Ama daha işiniz bitmedi. Şimdi diğer yüzü yapıştırıp kesmelisiniz. Ben kaçıyorum hadi size kolay gelsin... :gulumse:

Not: Keserken gösterdiğiniz onca sabra ve dikkate rağmen raketin kenarları yamuk yumuk mu oldu? Hiç dert değil. Kalın kumlu bir zımpara bulun. Lastiğin bozuk kenarlarını zımparalayarak düzeltebilirsiniz. Tahtaya ilişmeden tabi.

:excl: Not2: Subazlı yapıştırıcılar kuvvetli yapışkanlar. Bazen tahtalardan lastik sökerken küçük kıymıklar kopabiliyor bu yüzden. Yapıştırmadan önce tahtanızı bu iş için üretilmiş subazlı verniklerle verniklerseniz eğer sonradan canınız sıkılmaz. Şart değil, tedbir. Size kalmış.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aldık yapıştırıcıyı, peki şimdi nasıl olacak?

.......................................................................

Ben kaçıyorum hadi size kolay gelsin... :gulumse:

Abicim bunu bir de video çekimiyle göstererek anlatsan ne güzel olur.Hemide ben azıcık anlamış olurum. Tahtayı kesmemek için parmağı kesiyoruz,parmağı kurtaralım derken masayı kesiyoruz,gelsen abim şunu en az foto çekimleriyle anlatda bizde gazi olmaktan bir an önce kurtulalım..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 4 weeks later...
Guest thunderstruck

İlk defa lastik kesip, yapıştırıyor olmama rağmen yazılanları okuyup kolay bir şekilde yeni lastiğimi tahtama yapıştırdım... Hiç soru sormaya bile gerek kalmadı... :)

Ongun Bey önceden yapılmış bu hazır açıklamalar için çok teşekkürler :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Rica ederim. İşinize yaradığına memnun oldum. Yeni raketiniz hayırlı olsun. Güle güle kullanın. Raketiniz biraz daha kıymetlenmiş oldu. Çünkü kendiniz hazırladınız.

Cok aciklayici olmus tesekkurler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest thunderstruck
Ne ile kestiniz?

Ben japon malı kumaş makası ile kıymıksız bir şekilde kestim arkadaşınkini. Birde zımparadan geçirince sanat eseri gibi oldu :D Maket bıçağından tırstım, elin bi kaysa kesim düzgün olmaz. Birde çok turda kesince kat kat olmuyor mu?

Maket bıçağı ile kestim ama tahtanın kenarına dayalı tuttuğumdan herhangi bir sorun olmadı... Sabır gerektiren 2. yolu yolu seçtim ben :) önce süngeri çizdim sonra da onun üzerinden gittim kat kat olmamış oldu böylece :)

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

lastiği neşterle kesmek,rakedi hazır raketten farksız yapıyor..lakin ilk kez lastik yapıştırcaklar için en garanti ve uygun yöntem makas+zımpara yöntemi..neşterle keserken Allah muhafaza tahtayı ve lastiği geçtim yanlışlıkla bir tarafımızı bile kesebiliriz..ama makasla kesmenin hiç bir zararı yok..zaten fazlalıklarını zımparalayıp kenar bandınıda taktınızmı mükemmel bir işçilik çıkıyor ortaya :gulumse:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 29 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..