Jump to content
Masatenisi.org Forum

Xiom Vega Elite

Recommended Posts

Masa tenisi terimleri olarak İngilizce kelime kullanmakta bir sakınca olduğunu düşünmüyorum..Forumda binlerce defa ''tacky'' , ''grippy'' vb.. sözcükler kullanıldı..Onun dışında flared, straight, ve anatomic kelimelerinin de Türkçe karşılığı var ama yazıların hepsinde İngilizce karşılıkları kullanılıyor..Yumuşak yerine soft demenin,sert yerine hard demenin,orta sert yerine medium demenin hiçbir sakıncası olamaz..Burasının Türkçe forumu olmadığı,herkesin kendini anlatabilecek kadar Türkçe konuştuğu sürece bunun kimseyi bağlamayacağı fi tarihli konularda defalarca söylenmişti..

İşte örnek konu==> Tıklayın!

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Forehand,Backhand,Spin,Loop gibi deyimler Masa Tenisinin içinde olan ingilizce deyimler olsada Soft,Hard,Medium gibi lastik sertlik derecelerini belirten deyimlerin yerine türkçesi kullanılabilir.Böylelikle ekipmanlar hususunda çok bilgisi olmayan masa tenisi severlerde konu hakkında bilgi sahibi olmuş olurlar.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Forehand,Backhand,Spin,Loop gibi deyimler Masa Tenisinin içinde olan ingilizce deyimler olsada Soft,Hard,Medium gibi lastik sertlik derecelerini belirten deyimlerin yerine türkçesi kullanılabilir.Böylelikle ekipmanlar hususunda çok bilgisi olmayan masa tenisi severlerde konu hakkında bilgi sahibi olmuş olurlar.

Peki hangi İngilizce kelimeyi olduğu gibi kabul edip hangisinin yerine Türkçesinin kullanacağımıza nasıl karar vereceğiz. Bu konuda oluşmuş bir konsensus varmı? Yoksa bazı kişisel görüşlere göre mi karar vereceğiz? Dilimize hızla bu kadar yabancı kökenli kelime girerken ve hatta bazıları artık Türkçe sanılıyorken, bu tür kısıtlamalar bana anlamsız geliyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Karar vermek bence kolay. Karşılığı olanın Türkçesini olmayanın ingilizcesini kullanırız. Spin, forehand, loop vs bunların türkçe karşılığı yok. Eliçi bilmemne komik geliyor. Oturmuş kelimeler bunlar. Ama soft demenin ne manası var anlamadım? Sosyo ekonomik vs gibi şeyleri karıştırmanın manasını hiç çözemedim :)

Üstelik burası bir internet forumu. Üyeler burada misafir. Nasıl mesaj yazmalarının istendiği de forum kurallarında belirtiliyor. Günlük hayatta istediğiniz gibi konuşun ama bu ortak alanda, kendi keyfim için değil forum kuralları için kusura bakmayın karışırım...

Forum kuralları içerisinde 'spin' diyebilirsiniz ama 'soft' diyemezsiniz diye bir kural var mı?

Hangi kelimlerin İngilizce, hangi kelimelerin Türkçe yazılabileceğine dair bir liste var mı? Yoksa şüpheye düştüğümüz durumlar için önce danışıp (kime danışacağımızıda söylemeleri gerekiyor) sonra mı yazmamız gerekiyor?

Bir de forum kurallarından bahsetmişsiniz. Acaba yumuşak demek yerine soft demekmi daha dikkat çekici yoksa yumuşak yerine soft yazan birine alaycı bir yaklaşımla, 'biraz daha spinny, biraz da slowmuş' demekmi? Hangi tavır forum kurallarına daha aykırı?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bence ortada bir sorun yok..Birbirimizi hassasiyet duyduğumuz konularda uyarmamız anormal değil elbette ama böyle ufak şeyler için birbirimizi kırmanın hiçbir manası yok..Hele hele de foruma yazan üye sayısının günden güne azaldığı şu zamanlarda..Forumdaki herkes birbirini üç aşağı beş yukarı tanıyor..Zaten forum buluşmaları,turnuvalar vs dolayısıyla bir çok üye normal hayatta da birbiriyle diyalog içerisinde..Böyle olunca üslup daha fazla önem kazanıyor..Daha önce de defalarca konuşulmuştu..Birbirimize iğneleyici,alaycı yazılar yazmak hoş olmuyor..Birbirini tanıyan üyeler arasında bu şaka olarak kabul edilebilir belki ama birbirini tanımayan üyeler var ve bu konu bu yüzden çok daha önemli..Lütfullah Hocam bildiğim kadarıyla doktor..Tsubasa da avukat..Lütfullah hocam da yaşça Tsubasa'dan büyük..Yani ikisi de bu toplumda saygın kabul edeceğimiz mesleklere sahip,okumuş yazmış kültürlü insanlar..O yüzden böyle ufak tefek şeyler yüzünden birbirimizi kırmanın doğru olmadığını düşünüyorum..Kısacası üslup bir forum için en önemli husus..Yazarken karşımızdaki kişiyi kırmadan,onu iğnelemeden yazılarımızı yazmak en doğrusu..Benim fikrim bu yönde..Sanıyorum ki farklı düşünen yoktur bu konuda..

Konuyla ilgili bir cevap yazayım,konu rayından daha fazla çıkmasın bari..Vega serisinin en yumuşak lastiği olarak üretilmiş..Ben Vega Euro ile oynamıştım bir süre ama bana o bile çok yumuşak gelmişti..Herhalde Vega Elite pamuk gibi birşey olsa gerek..Backhand tarafında kontrol arayan ve yumuşak lastiklerle oynamayı sevenler için uygun olabilir..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Toparlayıcı yaklaşımın ve önerilerin için teşekkürler Sevgili Çağan,

Bahsettiğin gibi üslubun önemli olduğunu, ve amacın üzüm yemek mi bağcıyı dövmek mi olduğunu ortaya koydupunu düşünüyorum. selam ve sevgilerimle

Bence ortada bir sorun yok..Birbirimizi hassasiyet duyduğumuz konularda uyarmamız anormal değil elbette ama böyle ufak şeyler için birbirimizi kırmanın hiçbir manası yok..Hele hele de foruma yazan üye sayısının günden güne azaldığı şu zamanlarda..Forumdaki herkes birbirini üç aşağı beş yukarı tanıyor..Zaten forum buluşmaları,turnuvalar vs dolayısıyla bir çok üye normal hayatta da birbiriyle diyalog içerisinde..Böyle olunca üslup daha fazla önem kazanıyor..Daha önce de defalarca konuşulmuştu..Birbirimize iğneleyici,alaycı yazılar yazmak hoş olmuyor..Birbirini tanıyan üyeler arasında bu şaka olarak kabul edilebilir belki ama birbirini tanımayan üyeler var ve bu konu bu yüzden çok daha önemli..Lütfullah Hocam bildiğim kadarıyla doktor..Tsubasa da avukat..Lütfullah hocam da yaşça Tsubasa'dan büyük..Yani ikisi de bu toplumda saygın kabul edeceğimiz mesleklere sahip,okumuş yazmış kültürlü insanlar..O yüzden böyle ufak tefek şeyler yüzünden birbirimizi kırmanın doğru olmadığını düşünüyorum..Kısacası üslup bir forum için en önemli husus..Yazarken karşımızdaki kişiyi kırmadan,onu iğnelemeden yazılarımızı yazmak en doğrusu..Benim fikrim bu yönde..Sanıyorum ki farklı düşünen yoktur bu konuda..

Konuyla ilgili bir cevap yazayım,konu rayından daha fazla çıkmasın bari..Vega serisinin en yumuşak lastiği olarak üretilmiş..Ben Vega Euro ile oynamıştım bir süre ama bana o bile çok yumuşak gelmişti..Herhalde Vega Elite pamuk gibi birşey olsa gerek..Backhand tarafında kontrol arayan ve yumuşak lastiklerle oynamayı sevenler için uygun olabilir..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sevgili Çağan

Yazılarını okumak benim için bayağı bir keyifli olmaya başladı. Malzeme bilgisi, tartışmalardaki gergin ortamı toparlayıcılığın muhteşem olmaya başladı. Uzaktan uzağa elimden geldiği kadarıyla forumu yazmadan takip ediyorum sonunda bu güzel yazılarına dayanamadım bende yazdım..

Foruma yaptığın olumlu katkılar adına şahsen seni tebrik ediyorum..

Hayallerini yakalaman dileklerimle hep böyle kal..

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

dün elime geçen lastiğin 2.0 ını fh de alc tahta üzerinde denedim. bahsedildiği gibi yumuşak bir lastik. oyunum fh de yumuşaktop spin üzere olduğu için bu açıdan oldukça beğendim. fh de hareketleri yarım yapan biri olarak yumuşak lastiklerle daha rahat oynuyorum. orta mesafede pek güç kaybı olduğunu söyleyemem. spin ve kontrol açısından dengeli bir kombinasyon oldu. yumuşak bir lastik olunca masa üstü şutlarda tahtanın gücünü hissediyorsunuz ve bu lastiğe geçtikten sonra sşutlarım sanki daha isabetli olmaya başladı. servislerde oldukça etkili. ymuşak lastikelrde olduğu gibi bana çok dayanıksız bir lstik gibi görünmedi ama bunu zaman gösterecek. herşeyden önemlisi fiyatı dandoyda bu sıralar oldukça cazip. indirim ile 20 euro civarında. ben sevdim. diğer lastiklerim eskiyince bh de de kullacağım.

herkese sevgiler..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 134 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..