Jump to content
Masatenisi.org Forum

Lastik Kesimi Için Yardim

Recommended Posts

Sevgili arkadaslar,birkaç vahim sonuçtan sonra lastik kesimi konusunda

özürlü hatta kabiliyetsiz biri oldugumu anlamis durumdayim.Bilinen yöntemlerin

(makas-maket bicagi-nester)hepsinde basarili bir kesim yapamiyorum,Ankara'da

bu konuda bana yardimci olabilecek birileri varsa çok sevinirim.

selamlar

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

DÜZGÜN KESİM TAVSİYELERİ

Eskiden yeni lastik aldığımızda raketi hocamıza yaptırırdık, kendimiz yapamazdık çünkü lastiği telef etmekten çekinirdik. Yepyeni lastik, o kadar da para vermişiz, değil mi ? Kendimiz kesmeye bu yüzden korkardık.

Yine böyle hocama yaptırmış olduğum ilk raketim iyice eskimişti, gözümde de fazla bir kıymeti kalmamıştı zaten yeni raket alacaktım. Aklıma esti birgün lastikleri söküp yeniden yapıştırdım. Kenarlardan biraz taştı. Burdan da aklıma bu kenarları kesmek geldi, hem de ilk lastik kesme deneyimim olacaktı. Jiletle kestim dikkatlice, gayet de güzel kesilmişlerdi. Korktuğum gibi olmamıştı. Sonraki lastiklerimi ben kendim kesmeyi denedim, maket bıçağıyla, yine düzgün kesmeyi başarmıştım. Ondan sonra da kendi kendime bu işi yapar oldum.

Sonuç olarak bence herkes eski raketi üzerinde bu denemeyi yapmalı ve düzgün kesememe korkusunu atmalıdır. Bir kereye mahsus böyle birşey deneyeceksiniz, bundan ne çıkar ? öyle değil mi ?

Şimdi lastiği jilet ya da maket bıçağıyla düzgün kesebilmek için birkaç tavsiyede bulunayım:

1) Daha önce kullanılmamış olması

2) Kesecek olan ucun hafifçe ıslatılması

3) Çok bastırmadan kesmeye başlayıp kesebildiği kadar kesmek, sonra aynı yerden bir daha geçmek (aynı yerden geçer, merak etmeyin :gulumse: ) Bir kerede kesmek için çok bastırmak doğru değil. Bir kerede kesmeye de çalışmayın zaten. Acele ? Hiç acele etmeyin. Aceleniz yok ;):

4) Sert ve düzgün zemin üzerinde kesmek (Benim favorim cam zemin, eğer bulabilirsem tabii)

Bir alıştınız mı bu sizin için çok zevkli bir iş olacak :B:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aslında lastiği tahtaya yapıştırma ve kesme konusunda daha önce birçok yazı yer aldı forumda. Tsu'nun dediği gibi ben bu konuda hastalık derecesinde titizimdir. Lastiğin tahtadan taşmasını da, küçülmesini de sevmem. İlk yapıştırmada kullanacağım zamkın "basic chack" veya muadili olmasına özen gösteririm.

Lepri en iyisi sen bana bir uğra. Ben tarif ederim sen yaparsın. Böylece, bundan sonraki lastiklerini kendi başına yapıştırıp kesmeyi öğrenmiş olursun.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ben de yamuk yumuk kesiyorum ve hıc umrumda olmuyor. nasıl olsa yapıstırınca ya buyuyor yada tekrar tam sıfır oturmuyor yerine. O yuzden hem yamuk hemde bıraz buyuk kesiyorum. sıfır malzemeler hurda gidi gozukuyor. :D

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Aslında lastiği tahtaya yapıştırma ve kesme konusunda daha önce birçok yazı yer aldı forumda. Tsu'nun dediği gibi ben bu konuda hastalık derecesinde titizimdir. Lastiğin tahtadan taşmasını da, küçülmesini de sevmem. İlk yapıştırmada kullanacağım zamkın "basic chack" veya muadili olmasına özen gösteririm.

Lepri en iyisi sen bana bir uğra. Ben tarif ederim sen yaparsın. Böylece, bundan sonraki lastiklerini kendi başına yapıştırıp kesmeyi öğrenmiş olursun.

bundan sonraki kesimleri gösterdigin gibi yapacagim Tora,tekrar tesekkür ederim

eline saglik,,,,

ayrica seninle ve diger üyelerden Tsubasa,Kaiser ve Nurdan ile tanismak firsatini bulmakta memnuniyet vericiydi,onlara da tesekkürler,,,

Levent

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 58 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..