Jump to content
Masatenisi.org Forum

Romanya - Bulgaristan Seyahatim

Ertan

Recommended Posts

Romanya - Bulgaristan seyahatinden pazartesi geceyarısından sonra döndük.

Masatenisi.org da bununla ilgili detaylı bir yazı yazacağım ama burada da maçlarla ilgili kısa bir bilgi vereyim.

Bulgaristandaki Turnuvada 40-49 yaş gurubunda oynadım. 8 lerde turnuva birincisi olan defans oyuncuya yenildim. Adam Penhold oynuyordu ve forehand inde ANTİ, backhand inde de uzun tırtıl vardı (PENHOLD duydun mu Tsu?). Adam hemen hemen tüm vuruşlarını anti ile yapıyordu. Her spin ve şutu keserek çıkarıyor, kısa kesmelere de anti ile müthiş şut atıyordu. Adamı bir set bayağı sıkıştırdım ama alamadım. Kısa droplara da uçarak gelip şut atıyordu.

Çiftlerde ise tüm kategoriler karışıktı. Çiftlerde Örnek mahallesindeki Veteranlar derneğinden ve Samsun Kolejinden Sinan kardeşimle birlikte oynadık. Ben yine turnuva heyacanı yüzünden tutuk oynadım. Guruptan 1. olarak çıktıktan sonra finale kadar sırasıyla üç maçımızı 3-2 aldık. Birisini ilk 2 seti cüzden verdiğimiz 2-0 dan çevirdik.

Finalde de 40-49 yaş gurubu 1. si ve 2. sinin oluşturduğu çiftle karşılaştık. Doğruyu söylemek gerekirse başlangıçta benim pek umudum yoktu ama müthiş bir taktik oyun oynayarak adamları 3-0 yendik ve şampiyon olduk. Şut atan penholdcu maç boyunca ancak 2-3 şut atabildi. Diğer adam da ancak 2-3 defa spin yapabildi. Tabii bu sonuçta Sinan kardeşimin müthiş oyununun etkisi de çok büyüktü.

Turnuvanın en dramatik maçı da bizim uzun tırtıllı Sadi nin Penhold ile oynayan Cüneyt ile yaptığı maçtı. Sadi setlerde 2-1 ve 10-3 galipken 7 defa maç sayısı atıp seti Cüneyt'e verdi. Son sette de Cüneyt 10-4 galipken 10-10 oldu ama sonuçta maçı Cüneyt aldı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Kesmeciler defans yaparken masadan uzaklaşıp spinleri keserek geri gönderirler. Bu tür oyuncular uzun tırtıl veya (nadiren anti) kullandıkları için uzaktan gelen topların kesme falsosu çok fazladır ve üst üste spin yapmak zordur. Hem bu yüzden, hem de defansçıyı koşturmak için uzaktan gelen top hemen file dibine kısa olarak bırakılır. Buna drop denir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ertan abi oldukça keyifli geçmiş anlaşılan iyi olmuş çiftlerde de şampiyonsunuz tebrikler :)

o penhold oynayan herhalde klasik penhold oynuyordu değilmi? çünkü rpb oynasa uzun tırtılla pek bir vuruş yapamazdı... o zaman ben o oyuncuya karşı ilk spinimi backhandine sonrakini forehandine yapardım(tabi yapabilirsem anti uzun tırtıl falan dağılabiliyorum, aslında keserse sorun değil ancak masaya yakın blok yaparsa falan dağılıyorum hehe )

hem penhold hem shakehand oynadığım için penholdları veya shakehandleri neler rahatsız ediyor iyi biliyorum özellikle penholdlara karşı iyi oynarım galiba :)

Uzun tırtılla pek vuruş yapmıyordu ama bazı servisleri raketi çevirmeden uzun tırtılla atıyordu. Adam klasik defansçı gibi oynamıyor. Servisten itibaren devamlı şut amak için fırsat kolluyordu. Hafif yüksek her topa da ters köşeye şut atıyordu. Spin ile geçmek de çok zor, her topu ters falsoyla içeri gönderiyor. Bu yüzden üst üste iki defa spin yapamıyorsunuz. Drop yaptığınız her topa da yetişiyor. Yüksek spin yaparsanız da adam şut atıyor. Adamı vurdurtmamak için kıyıya köşeye alçak toplar gönderdik. Adama falsosuz kısa servisler atıp gelen topları spin ile bitirerek yendik.

Sonuçta acayip stili olan bir adamdı.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

• 1 month later...

Epey önce başladığım fakat bir türlü bitiremediğim Romanya - Bulgaristan gezisi yazımı nihayet bitirebildim.

Okumak isteyenler masatenisi.org ana sayfadan, Yazılar linkinden veya http://www.masatenisi.org/turkish/varna2.htm adresinden ulaşabilirler.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 101 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..