Jump to content
Masatenisi.org Forum

Satılık-alınık Ekipmanlar Başlığı

lobianco

Recommended Posts

Satılık-alınık ekipman başlığı bu forumun önemli bir başlığı. Fakat takibi bana çok zor geliyor. Bunu kolaylaştırmanın bir yolu olabilir mi?

Bir sorun görüyorsak, kendimize göre bir çözüm önerisiyle birlikte söylememiz doğru olacağından, ben de bir fikir öne süreyim.

İlk önerim: Her üyenin sadece bir konusu olsun, ilk mesajında tüm ekipmanını listelesin. Ekleme yaptığında güncelleme mesajı yazsın.

İkincisi: Satılık ekipmanlar ve Alınık ekipmanlar adında asılı iki konu olsun, forumun tüm ekipmanları burda günlük güncellemeyle listelensin. Ekipman satışı yapacak olan kişi, bu listeyi tutan arkadaşa mesajla gerekli bilgileri iletsin. (Uygulanabilirliği zor, ama yapılabilirse bence çok büyük kolaylık olur) Kısaca bir örnek vereyim:

Şeklinde bir liste. Ekipmana tıklandığında ilgili konu başlığı açılır. İlk listeyi hazırlamak baya bir zahmetli olur ama sonrası rahat olur, günlük olarak satılan 2-3 ekipman silinmesi, yeni eklenen 5-6 ekipmanın eklenmesi gerekir. Alınıklar için de aynı şekilde. Yani konular yine aynı şekilde açılmaya devam eder, ama kolay yoldan taramak amaçlı böyle birşey düşünülebilir. Hatta üzerinde biraz daha çalışılıp tahta, lastik, kombi, diğerleri gibi de sınıflandırma yapılabilir.

Başka önerisi olanlar var mı?

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bende birşey önereyim o zaman. Eğer yapılabilirse iyi olabilir gibime geliyor...

Konuyu ilk başlatan kişi (bu hangi konu olursa olsun) istediği sonuca ulaştığında ilk mesaj yazdığı sayfada varolan bir ikona geri dönüp tılayarak site moderatörlerine bu mesaj silinebilir uyarısı gönderebilme şansı olsun. Böylelikle istediği sonuca ulaşmış her mesaj; konuyu açan arkadaşın biraz gayreti ve dikkatiyle komple sistemden silinmesi sağlanarak site admini arkadaşımızıda rahatlatacaktır. Tabii bunun uygulanabilirliliğini en iyi Ertan Bey söyleyebilir...

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Bende birşey önereyim o zaman. Eğer yapılabilirse iyi olabilir gibime geliyor...

Konuyu ilk başlatan kişi (bu hangi konu olursa olsun) istediği sonuca ulaştığında ilk mesaj yazdığı sayfada varolan bir ikona geri dönüp tılayarak site moderatörlerine bu mesaj silinebilir uyarısı gönderebilme şansı olsun. Böylelikle istediği sonuca ulaşmış her mesaj; konuyu açan arkadaşın biraz gayreti ve dikkatiyle komple sistemden silinmesi sağlanarak site admini arkadaşımızıda rahatlatacaktır. Tabii bunun uygulanabilirliliğini en iyi Ertan Bey söyleyebilir...

Forum yazılımını değiştiremeyiz. Devamlı güncelleme oluyor ve yakında da majör bir güncelleme olacak. Her güncellemede yapılan değişiklikleri tekrar uyarlamak gerekiyor. Bu da çok zor.

1 aydan eski olan ilanları ben aklıma geldikçe siliyorum. Üyeler ilan başlıklarını "Silinebilir" olarak değiştirirlerse moderatörler veya ben silebiliriz. Şu anda bunu yapan üyeler var.

Forum diğer yazılara nazaran çok fazla alım satım yapılan bir site haline geldi. Bu da işin doğrusu beni rahatsız ediyor. Sanki forum asıl amacı dışına çıkmış ve ticaret sitesine dönüşmüş hissine kapılmama sebep oluyor.

Lobianco nun önerileri de pratik değil. Herkes bir konu açarsa konular uzayıp gidecek, üyeler fiyat vs soracaklar, sonra ekipman satıldığı zaman bir moderatörün konunun içini temizlemesi gerekecek.

Listeyi başkasının güncellemesi de o üyeye eziyet olacağı için pratik değil.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Komple güncel bir liste tutmak ne kadar uygulanabilir (bir kişinin vakit ayırması açısından) bilmiyorum ama 1 den fazla ürün satan arkadaşların bu ürünleri kesinlikle tek başlık altında listelemeleri gerektiğine inanıyorum. Hele hele aynı ürünü 2 başlık altında görmek anlamsız oluyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Forum diğer yazılara nazaran çok fazla alım satım yapılan bir site haline geldi. Bu da işin doğrusu beni rahatsız ediyor. Sanki forum asıl amacı dışına çıkmış ve ticaret sitesine dönüşmüş hissine kapılmama sebep oluyor.
Acaba üyelerimiz bir satış işlemi açtığı zaman ikinci satış işlemi için belirli bir süre koysak (mesela ikinci satışına 3 ay gibi) nasıl olur? Belki bir satış yaptıktan sonra tekrar bakşa bir isimle girip satış yapmak isteyen (kötüyü düşünüyorum) üyelerde olabilir o zamanda aklıma bir üyenini sitede satış yapabilmesi için en az 1 sene faal üye olması şartı aranmalı... Kısacası elinde kullanmadığı malzeme olan arkadaş bir satış açtığı zaman ardarda birkaç satış daha açamasın. Yada sıfır malzeme satışına izin vermeyelim. Çünkü amaç alıp denemekse alıp denemeliyiz. Özellikle sıfır satışları benide rahatsız ediyor. Benim gibi meraklısının alabileceği özel ekstrem şeylere lafım yok ama peynir ekmek gibi aynı tarz malzeme satıldımı acaba diyorum? Yada belki sadece takasa izin verilmeli... bilemiyorum. Yanı yabancı sitelerde de bu işler oluyor ama onlar bu konuya bir çözüm ürettiler mi bilemiyorum... sesli düşünmeye çalıştım ama bu işlemlerin yapılabilme yoğunluğunu ve çıkacak aksaklıkları tartışabiliriz...
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

ben de dahil istemeyerek forumu satış merkezi haline getirdik, benim ekipman alıp satmamdaki amaç özellikle tahtaları görmekti, hiçbir zaman kar amacı gütmedim ve inanılmaz derecede zarar gördüm diyebilirim, lastikleri de özelliklerini okuyarak, beğendiğimi incelemek için alıyorum ve yine zarar ederek satıyorum, şu an elimdeki ekipmanları bitirip bir daha ekipman satma işine girmemeye karar verdim

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Ben aslında başlıktaki kalabalıktan şikayet etmek niyetiyle açmamıştım konuyu ama oraya kaydı. Ekipman denemek, aradığı ekipmanı bulabilmek açısından faydalı da oluyor çok alım-satım olması. Dediğiniz gibi sıfır ekipmanlar biraz kafa karıştırıcı ama özellikle bir defa denenmiş ekipmanlar bence çok iyi bir imkan ekonomik açıdan. Başlığa zarar vermek, trafiğin azalmasına neden olmak istemem.

Sadece daha kolay takip etmek için bir yol bulunabilir mi diye düşündüm, Ertan Abi'nin dediği gibi hiç de pratik olmayan bir fikir geldi aklıma, ama amacım sizlerden iyi bir fikir çıkmasıydı. Belki kolay bir yolunu bulan olur diyerekten...

Ayrıca getirisi-götürüsünü bilmemekle beraber, sadece o başlıkta, üyelerin kendi başlıklarını silme yetkisi olabilir gibime geliyor. En azından hem daha hızlı temizlenir, hem de iş yükü azalır.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 189 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..