Jump to content
Masatenisi.org Forum

Turkce' Yi Dogru Kullanmak

Guest eaegeea

Recommended Posts

Forumumuzda tum uyelerimiz bu konuda cok dikkat ediyor, bu nedenle cok tesekkur ederim.

Turkce kelimeleri forumumuza yerlestirdik, kisaltmalar da yapmadik. Simdi de kelimeleri dogru yazarsak daha iyi olmaz mi?

1. Onun arabasinda cizik var

2. Onun arabasi da cizilmis.

Yani benim arabam ve onun arabasi cizilmis diyor 2. cumle. Fakat 1. ise sadece onun arabasini ifade ediyor. 1. durumda ayri yazilir.

Yapa bilirim degil de yapabilirim denmesi dogrudur.

Hatasiz bir Turkce ile iyi paylasimlar dilerim.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sonuç olarak Türkçe olimpiyatlarında değiliz..anlaşılır bir Türkçe kullanmak sanırım yeterli..ben kendi adıma her yazımda doğru yazmaya özen gösteriyorum ama elbette ufak tefek hatalar yapıyorumdur..önemli olan öncelikle anlaşılır olabilmek,dilimizi dejenere edecek walla,ewt tarzı ifadeler kullanmamak..onun dışında de-da nerdeymiş,yapışıkmıymış ayrımıymış bunlara takılmanın anlamı yok..daha önceleri de buna benzer ''Türkçeyi doğru kullanma'' ile ilgili konular açılmıştı,fakat oldukça tepki çekmişti,bunuda hatırlatiyim..sonra yukarıdaki mesaja benzer mesajlar yazılıyor,olay iyice gereksiz bir noktaya sürükleniyor..benden söylemesi ^_^

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Sonuç olarak Türkçe olimpiyatlarında değiliz..anlaşılır bir Türkçe kullanmak sanırım yeterli..ben kendi adıma her yazımda doğru yazmaya özen gösteriyorum ama elbette ufak tefek hatalar yapıyorumdur..önemli olan öncelikle anlaşılır olabilmek,dilimizi dejenere edecek walla,ewt tarzı ifadeler kullanmamak..onun dışında de-da nerdeymiş,yapışıkmıymış ayrımıymış bunlara takılmanın anlamı yok..daha önceleri de buna benzer ''Türkçeyi doğru kullanma'' ile ilgili konular açılmıştı,fakat oldukça tepki çekmişti,bunuda hatırlatiyim..sonra yukarıdaki mesaja benzer mesajlar yazılıyor,olay iyice gereksiz bir noktaya sürükleniyor..benden söylemesi ^_^

He vallaha doğru solisyon !! olmadı söylüyon..!!! gene olmadı.. Doğrusu nedir.?? Bulamıyacağım anlaşıldı.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Guest Erdem Kemiksiz
Forumumuzda tum uyelerimiz bu konuda cok dikkat ediyor, bu nedenle cok tesekkur ederim.

Turkce kelimeleri forumumuza yerlestirdik, kisaltmalar da yapmadik. Simdi de kelimeleri dogru yazarsak daha iyi olmaz mi?

1. Onun arabasinda cizik var

2. Onun arabasi da cizilmis.

Yani benim arabam ve onun arabasi cizilmis diyor 2. cumle. Fakat 1. ise sadece onun arabasini ifade ediyor. 1. durumda ayri yazilir.

Yapa bilirim degil de yapabilirim denmesi dogrudur.

Hatasiz bir Turkce ile iyi paylasimlar dilerim.

Hatasız Türkçe diyoruz, İngilizce yazar gibi Türkçe harfleri kullanmıyoruz. Klavyede Türkçe harfler yoktur umarım ya da blackberry'den yazıyorsundur. Yoksa Türkçe'yi doğru kullanmak gerek diyerek, Turkçe-kisaltma-cizilmis..vs kelimeleri kullanıyor olmak pek olmadı.

Yorumundan dolayı Çağan'a katılıyorum. Türkçe olimpiyatlarında değiliz. Çok abartmamak gerek. Ama bu demek değil ki Türkçe kökenli ancak ne olduğu belli olmayan şekilde yazalım.

Dilin güzel kullanılması hususunda hassas davranan biri olarak, başkalarını her daim eleştirmeyi de çok doğru bulmuyorum.

Ama yine de hassasiyetinden dolayı konuyu açan ve görüşleri ile destek olan tüm forum dostlarımıza teşekkür ediyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Evet, çok fazla takılmamak gerektiği konusunda haklısınız. Aslında forum olarak gerçekten Türkçe kullanımında başarılıyız. Çünkü internet dünyasında, özellikle küçük kullanıcılar tarafından, dilimiz çok değişik biçimlere sokuluyor. Bunun örnekleri de zaman zaman forumumuzda da görülebiliyor. O durumlarda bir küçük uyarı yapılabilir (genç arkadaşın bunun yanlış olduğunu bilmesi gerektiğine inanıyorum), ancak mesajları da dilbilgisi testinden geçirmek bunaltıcı olur.

Her ne kadar dilbilgisi hatalarını (bağlaçları vs) istemsiz bir hata olarak kabul etmek ve görmezden gelmek gerekirse de, Türkçe'yi doğru kullanma noktasında özel itina gösteren üyelerimize teşekkür ediyorum.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Evet, çok fazla takılmamak gerektiği konusunda haklısınız. Aslında forum olarak gerçekten Türkçe kullanımında başarılıyız. Çünkü internet dünyasında, özellikle küçük kullanıcılar tarafından, dilimiz çok değişik biçimlere sokuluyor. Bunun örnekleri de zaman zaman forumumuzda da görülebiliyor. O durumlarda bir küçük uyarı yapılabilir (genç arkadaşın bunun yanlış olduğunu bilmesi gerektiğine inanıyorum), ancak mesajları da dilbilgisi testinden geçirmek bunaltıcı olur.

Her ne kadar dilbilgisi hatalarını (bağlaçları vs) istemsiz bir hata olarak kabul etmek ve görmezden gelmek gerekirse de, Türkçe'yi doğru kullanma noktasında özel itina gösteren üyelerimize teşekkür ediyorum.

Türkçe nin doğru kullanılması kurallarımızda var. Ufak tefek hatalara zaten dikkat etmiyoruz ama yazılan mesaj çok sayıda kısaltma veya türkçeyi dejenere eden ifadeler içeriyorsa yönetim gurubu olarak üyeyi kişisel mesajla uyarıyoruz.

ilgili kuralımız :

12. Yazılan mesajların herkes tarafından okunulacağı düşünülerek 'sohbet' veya 'sms' kısaltmalarının kullanımı kesinlikle yasaktır. Mesajların ve konu başlıklarının okunmasını zorlaştıracak şekilde tamamen büyük harf kullanılmamalı ve büyük/küçük harfler karıştırılmamalıdır. Türkçeyi dejenere eden ifadelerin kullanımı da yasaktır (örnek : geliorum, war ve benzeri ifadeler).

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

"Gecen gun bir tahta aldim yapistiriciyi surdum dagildi, solusyon etkili lastik aldim, ortadan yirtildi, arkadasin raketini denedim 2 ye ayrildi, kenar bandi cekiyordum, kendimi kaptirmisim raketin heryeri bantla doluydu, 144 luk top aldim, tir ezdi, tuning yapiyordum, ama lastik yerine odevime tuning yapmisim ogretmenim!..."

Ben de bunu düzelteyim bari...Türkçe karakterler hariç 12 hata var!..

(Geçen gün bir tahta aldım, yapıştırıcıyı sürdüm dağıldı. Solüsyon etkili lastik aldım, ortadan yırtıldı. Arkadaşın raketini denedim, ikiye ayrıldı. Kenar bantı çekiyordum, kendimi kaptırmışım raketin her yeri bantla doldu. 144'lük top aldım, TIR ezdi. Tuning yapıyordum ama lastik yerine ödevime tuning yapmışım öğretmenim!...)

Klavyem ingilizce oldugundan dolayi boyle bir sonrun olusuyor.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 0 Gizli, 107 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..