Jump to content
Masatenisi.org Forum

Sweet Spotu Geniş Tahta

Recommended Posts

Swet Spot diye birşey duymadım ama Sweet Spot diye birşey duydum..Sanırım kasttettiğin şey de bu..İngilizce'den Türkçe'ye çevirmeye kalktığımızda alakasız bir anlam(Tatlı nokta) çıkıyor ortaya ama gerçek anlamına bakarsak ''tahtanın vuruş alanı'' olarak tanımlayabiliriz..Tahta ne kadar sert olursa Sweet Spot da o denli genişler..Genelde bünyesinde Carbon,Arylate gibi sert katmanları barındıran tahtaların Sweet Spot'ı geniş oluyor..Sweet Spot'ın geniş olması için sadece Carbon ya da Arylate katmanı mı gerekir?Hayır..Tamamı ağaç olup sert olan tahtalarında Sweet Spot'ı geniştir..(Mesela Mazunov Off+) Sweet Spot'ın geniş olması oyuncuya şut ve blok oyununda fazlaca avantaj sağlar..Mesela Primorac Off - ile oynarken topa tahtanın kenara yakın kısımlarıyla vurursan topa gereken gücü veremezsin ve top karşıya istediğin enerjide gitmez..Fakat aynı tahtanın Carbon modeliyle(Primorac Carbon) oynarsan topa daha geniş bir alanla vurabilirsin..Top kenarlara yakın bir yere çarpsa bile karşıya gereken hızda gider..İşte Sweet Spot'ın avantajı burda..Ancak bu tarz bir tahta kullanacaksan rakibin spinlerine basmaya korkmayacaksın benden söylemesi:) Ayrıca spin için de büyük bir rahatlık sağladığı kesin..Timo Boll Spark,Andrzej Grubba Carbon veya Waldner Senso Carbon senin için uygun tahtalar gibi duruyor..Fakat fiyat olarak da biraz pahalılar..Bütçen uygunsa alabilirsin..

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

çağan abi rakibin spinlerine basmaya korkmayacaksın derken ne kastettin eğer spine şutsa etkili şekilde topu çeviremiyorum.ayrıca hızlı değil kontrollü bir tahta arıyorum

Saydığım tahtaların hepsi All+,Off- hızında zaten..Hızlı bir tahta yazmadım oraya,Primorac Carbon'uda Off- modelinin adı geçti diye örnek verdim..Spine basma mevzusuna gelince bu tahtalarla yapmak daha kolay olduğu için öyle söyledim fazla takılma yani o kısıma :P:

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Swet Spot diye birşey duymadım ama Sweet Spot diye birşey duydum..Sanırım kasttettiğin şey de bu..İngilizce'den Türkçe'ye çevirmeye kalktığımızda alakasız bir anlam(Tatlı nokta) çıkıyor ortaya ama gerçek anlamına bakarsak ''tahtanın vuruş alanı'' olarak tanımlayabiliriz..Tahta ne kadar sert olursa Sweet Spot da o denli genişler..Genelde bünyesinde Carbon,Arylate gibi sert katmanları barındıran tahtaların Sweet Spot'ı geniş oluyor..Sweet Spot'ın geniş olması için sadece Carbon ya da Arylate katmanı mı gerekir?Hayır..Tamamı ağaç olup sert olan tahtalarında Sweet Spot'ı geniştir..(Mesela Mazunov Off+) Sweet Spot'ın geniş olması oyuncuya şut ve blok oyununda fazlaca avantaj sağlar..Mesela Primorac Off - ile oynarken topa tahtanın kenara yakın kısımlarıyla vurursan topa gereken gücü veremezsin ve top karşıya istediğin enerjide gitmez..Fakat aynı tahtanın Carbon modeliyle(Primorac Carbon) oynarsan topa daha geniş bir alanla vurabilirsin..Top kenarlara yakın bir yere çarpsa bile karşıya gereken hızda gider..İşte Sweet Spot'ın avantajı burda..Ancak bu tarz bir tahta kullanacaksan rakibin spinlerine basmaya korkmayacaksın benden söylemesi:) Ayrıca spin için de büyük bir rahatlık sağladığı kesin..Timo Boll Spark,Andrzej Grubba Carbon veya Waldner Senso Carbon senin için uygun tahtalar gibi duruyor..Fakat fiyat olarak da biraz pahalılar..Bütçen uygunsa alabilirsin..

Örnekliyerek anlaşılır bir dilde doyurucu bir açıklama yapmışsın tebrik ederim.

ktm

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Raketlerimizin orta ve biraz dışarısına vururken vururken aldığımız his ve verilen tepki genelde aynıdır. Isterseniz topu alıp raketinizin çeşitli yerlerine sektirmeye çalışın. Ortada gayet güzel zıplayacaktır. Kenarlara doğru gittiğinizde top daha az zıplayacaktır. Raketin ortalarında aldığınız o tepkinin kenerlara doğru değişmesi "sweet spot" un değişmesi ile alakalıdır. Sweet spot çapı geniş bir rakette, top raketin dış kenarlarına kadar aynı tepkiyi verebilir. Bu da raketin tutarlılığı açısından önemli bir husustur. Topa çok geç veya erken uzanan bir kişi farklı hızda topları yollayabilir. Bu da istenmeyen bir durumdur.

Fiber ve carbon malzemelerinin kullanıldığı raketler genelde büyük sweet spota sahip olduğu bilinmektedir.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 members

• Bu sayfayı inceleyen kayıtlı kullanıcı yok
  • Çevrimiçi Kullanıcılar   0 Üye, 1 Gizli, 132 Misafir (Tam liste)

• Şu anda bağlı kayıtlı kullanıcı bulunmuyor
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu sitede size daha iyi yardımcı olabilmek için çerezler kullanılır. Çerez ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz, veya devam ederseniz çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız..